rijden binnenland 17 waaghals of inspirator? Patiënt Radboud kan thuis dossier bekijken Fors minder zwakke Zeeuwse basisscholen 'Lpg-installatie is bezig aan een revival' Snelheidsborden op komst voor woonover Discriminatie disco aangepakt WEEKENDDEAL 20 T/M 22 APRIL woensdag 18 april 2012 'Mensen zijn lui en verwend, zijn op luxe gesteld. De auto zit vast in ons verplaatsingspatroon' Verkeerspsycholoog Gerard Tertoolen Auto's op gas zijn weer populair door de hoge benzineprijs. Garage houder Anton Mathijssen uit Roosen daal bouwt een gastank in. „De aan vragen blijven binnenstromen", zegt hij. foto Robert van den Berge Automobilisten blijven rijden, toch ziet Wim Groot dat mensen wel mogelijkheden onderzoeken om de kosten omlaag te brengen. „Dat zie je bijvoorbeeld aan de toename van het aantal auto's dat op lpg of diesel rijdt." BREDA - De hoge benzineprijs leidt ertoe dat automobilisten er vaker voor kiezen een lpg-installatie in te laten inbouwen. Ook de verkoop van nieuwe auto's die op gas rijden is toegenomen. „De aanvragen blijven binnenstro men", zegt Anton Mathijssen, auto- gasinbouwer in Roosendaal. „Het loopt storm met mensen die van wege de dure benzine op lpg over willen stappen." De ervaringen van Mathijssen wor den bevestigd door de Stichting Au- togas Nederland. Volgens woord voerder Kees Goudberg is in het eerste kwartaal Van dit jaar sprake van een verdubbeling van het aan tal auto's, naar bijna 4.000, dat ge registreerd werd met een lpg-instal latie. Vorig jaar waren er in totaal bijna 12.000 nieuwe autogasgebrui kers, een stijging van 57 procent ten opzichte van 2010. Ook Goudberg noemt de hoge ben zineprijs de belangrijkste reden voor mensen om op gas te gaan rij den. De adviesprijs voor benzine staat op 1,87, die van lpg op 89 euro cent. „Het is al vanaf 12.000 kilome ter per jaar lonend om op gas te rij den. Bij een nieuwe auto op gas, waar vaak een geringe meerprijs voor de lpg-installatie wordt ge vraagd, ligt het omslagpunt zelfs al bij 10.000 kilometer." Goudberg: „Steeds meer autofabri kanten leveren modellen 'af fa briek' met lpg-installatie. De keuze wordt groter. Kijk naar Opel. Die le vert de modellen Corsa, Astra en Meriva met gastank. En later dit jaar volgen de Zafïra en Insignia. Dan wordt het ook voor de zakelij ke markt interessant." Ondanks de toenemende populari teit van de gastank, gaat het nog om betrekkelijk kleine aantallen. Van de acht miljoen auto's rijden er 225.000 op gas. „Maar de lpg-in stallatie is onmiskenbaar bezig aan een revival", aldus Goudberg. zie onze website:economie Oude Mercedessen met Ipg-tank populair NIJMEGEN - Alle patiënten van het UMC St Radboud in Nijmegen kunnen binnenkort thuis achter de computer met een eigen inlog code hun persoonlijke elektroni sche patiëntendossier inzien. In eerste aanleg zijn bloeduitsla- gen, operatieverslagen, afspraken voor polikliniek en nieuwe onder zoeken te bekijken. Over niet al te lange tijd zijn eveneens röntgenfo to's en aantekeningen uit het me disch dossier van de arts te raadple gen. Ook slecht nieuws, zoals de diag nose kanker, komt erin te staan. „Maar dat gebeurt pas na een per soonlijk gesprek met de arts", zegt DEN HAAG - Een nieuw verkeers bord moet duidelijk maken dat in woonerven maximaal 15 kilometer per uur mag worden gereden. Het nieuwe bord is het bekende ronde, witte bord met rode rand. In het midden komt het cijfer 15. Dat schreefminister Melanie Schultz van Haegen (Infrastructuur) dins dag in een brief aan de Tweede Ka mer. Aan de rand van woonerven hangen nu al borden om aan te ge ven dat het verkeer op moet letten voor bijvoorbeeld spelende kinde ren. Dit zijn rechthoekige blauwe borden met daarop een huis, een auto en mensen die met een bal spelen. Automobilisten bleken ech ter niet vaak genoeg te weten dat er ook een maximumsnelheid geldt voor woonerven. DEN HAAG - Minister Gerd Leers (Integratie) wil kroegen, eettenten en dansgelegenheden die vaak ten onrechte mensen buiten de deur houden 'gewoon hard aanpakken'. Dat zei hij dinsdag in de Tweede Kamer. Leers gaat spoedig met gemeente besturen en politiekorpsen om de tafel zitten om te kijken wat er te doen valt. Daarbij zijn undercover acties niet uit te sluiten. Intrekken van een vergunning kan de uiter ste consequentie zijn. Ook uitzend bureaus die discrimineren zijn de bewindsman een doorn in het oog. DEN HAAG - Het percentage zwak ke en zeer zwakke Zeeuwse basis scholen is vorig schooljaar gedaald van tien naar één procent. Dat staat in het onderwijsverslag 2010/2011 dat de Onderwijsinspec tie dinsdag publiceerde. Zeeland scoort samen met Overijs sel het best van alle provincies. Landelijk stonden op 1 september vorig jaar 4 procent van de basis scholen onder verscherpt toezicht. Ook bij de middelbare scholen scoort Zeeland beter dan het lande lijke gemiddelde: 4,5 procent van de Zeeuwse middelbare scholen is zwak of zeer zwak, ten opzichte van ruim tien procent landelijk. In de provincies Flevoland en Gro ningen is meer dan één op de tien scholen zwak of zelfs zeer zwak. Het aantal zwakke en zeer zwakke scholen in het voortgezet onder wijs is ook relatief groot in Fries land en Groningen. In totaal is het aantal scholen dat zwak of zeer zwak is verder ge daald. Uit een analyse van de in spectie blijkt dat docenten en schoolleiders een belangrijke rol spelen bij de verbetering van zwak ke scholen. Op scholen die voorheen zwak of zeer zwak waren, blijken de didac tische vaardigheden van leraren zeer sterk te zijn verbeterd. Bijna alle docenten leggen duidelijk de lesstof uit op de scholen die verbe tering laten zien. Bij de scholen die nog steeds zwakke zijn kan nog niet de helft van de docenten goed uitleggen. Een punt van zorg blijft echter het speciaal basisonderwijs, waar het percentage zwakke scholen lande lijk enkele procentpunten stijgt. Een op de vijf scholen in het voort gezet speciaal onderwijs was op 1 september vorig jaar zwak of zeer zwak. projectleider Jan Kremer. De servi ce wordt beschikbaar voor enige honderdduizenden mensen met een Radboud-patiëntennummer." Op termijn wil de Radboud alle medische informatie digitaal be schikbaar maken, met een paar uit zonderingen. Bij een psychiatri sche patiënt die suïcidaal is, kan dit niet. Ook mag een transplanta tiepatiënt niet weten wie zijn do nor is. Diens naam staat wel in het papieren dossier." Het Radboudzie- kenhuis is volgens Kremer het eer ste ziekenhuis in Nederland dat medische informatie digitaal toe gankelijk maakt voor alle patiën ten. Ervaar het unieke concept en de gerechten van topkwaliteit van Tous Les in Sluis. Het nieuwe restaurant in Zeeuws- Vlaanderen, op een prachtige locatie! Toprestaurant Tous Les in Sluis verwelkomt je! Geniet er van all you can eat French Seafood in een gastvrije ambiance. Proef het vakmanschap en de dagverse seizoensproducten in de veelzijdige vis-, vlees- en vegetarische gerechten met een Franse touché. Neem ook een kijkje in de unieke wijnkelder!

Provinciale Zeeuwse Courant | 2012 | | pagina 7