Rem op groei ziekenhuis ZorgSaam Feyter Group 'gezond' ZEEUWS-VLAANDEREN Keukenprinses Nadine Hursel wint Koesterchef 2012 Waterdunen even veilig als rest kust Deuren museum gaan maand later open WOENSDAG 18 april 2012 21 PZC Vogel bouwt overdekt zwembad 22 en 23 Landelijke afspraken niet zo gemakkelijk te vertalen door Harmen van der Werf TERNEUZEN - ZorgSaam moet een rem zetten op de groei van de zie kenhuiszorg. Landelijk is afgespro ken dat de uitgaven met 'slechts' 2,5 procent mogen toenemen, ex clusief loon- en prijsbijstelling. ZorgSaam is vrij succesvol dankzij onder meer het nieuwe dottercen trum, wat het lastiger maakt dit doel te halen. Met het landelijke akkoord dat geldt voor 2012-2015, wil de rijks overheid een halt toeroepen aan de sterk stijgende ziekenhuiskos ten. De groei bedroeg de afgelopen jaren zes a zeven procent. Ver wacht wordt dat dankzij het ak koord (2,5 procent plus loon- en prijsbijstelling) de kosten jaarlijks nog altijd met ongeveer 5,25 pro cent zullen stijgen. In harde euro's betekent dit een toename van 17,2 miljard euro dit jaar naar 20,1 mil jard euro in 2015. Het is aan de ziekenhuizen om met zorgverzekeraars het akkoord te vertalen naar de praktijk van al ledag. ZorgSaam zit daarbij in een niet zo simpele positie, valt op te maken uit de column die voorzit ter van de Raad van Bestuur Paul Rademacher onlangs op de websi te van ZorgSaam publiceerde. „Hoe vertalen we de landelijke taakstelling tot op individueel zie kenhuisniveau?", vraagt hij zich af „Zeker als je in een groeifase ver keert met een dottercentrum zoals ZorgSaam." Het dottercentrum is namelijk 'een groot succes'. Het aantal be handelingen kwam in 2011 al bo ven de zeshonderd uit, het streef cijfer voor 2013. Dat is te danken aan de toestroom van patiënten uit Midden-Zeeland. „En die komt verder op gang", meldde Radema cher eerder dit jaar in zijn nieuw jaarstoespraak. ZorgSaam liet over 2011 meer groei cijfers zien. Het aantal opnames kwam voor het eerst boven de 14.000 uit. De dagverplegingen na men met ruim twaalf procent toe en de eerste polibezoeken met bijna vier procent. Het resultaat daalde evenwel, van vier miljoen euro in 2010 naar zo'n 2,5 miljoen euro in 2011. Rademacher sprak daarbij zijn zorg uit over de inzet van de politiek om 'de groei kunst matig te beperken'. De exploitatiekosten moeten vol gens hem omlaag. ZorgSaam heeft inmiddels principe-afspraken ge maakt met de grote zorgverzeke raars. Rademacher: „De eerste bar rières zijn genomen." TERNEUZEN - Nadine Hursel (derde dame van kookte deze hobbykok, werkneemster van als beste. Ze liet (vlnr) Nadia Kerckhaert, Bochove van 't Vlasbloemeken in Koewacht, links, naast juryvoorzitter Mare Paesbrugghe) ZorgSaam, de sterren van de hemel; gamba, Renate de Waal en (uiterst rechts) Anita Dus- De trotse winnares viel, naast eeuwige roem, is dinsdagavond gekroond tot Koesterchef asperges, kalfsvlees, sorbet en chocholade- arduijn achter zich. Hursel werd in de voorron- ook een dinerbon ter waarde van 150 euro 2012. In ROC restaurant l'Avenir in Terneuzen mousse. De jury beoordeelde Hursels bijdrage den gecoached door sterrenkok Eric van ten deel. foto Peter Nicolai CROEDE - De volledige kuststrook ter hoogte van het toekomstige re creatie- en natuurproject Waterdu nen bij Groede is straks, net als de rest van de Nederlandse kust, be stand tegen een storm die eens in de 4000 jaar voorkomt. Dat geldt ook voor de plek waar binnenkort een getijdenduiker wordt aange legd. Dat antwoorden Gedeputeer de Staten aan de statenfractie van de Partij voor Zeeland. •Statenlid Francois Babijn had dui delijkheid gevraagd over de toe komstige veiligheid. Die is dik in orde, menen GS. Die lieten ook weten dat de provin cie onderzoekt of in de getijden- duiker een getij dencentrale kan worden ingebouwd. Babijn had dat geopperd. Volgens GS zijn nog geen resultaten bekend, die wor den te zijner tijd met Provinciale Staten gedeeld. AARDENBURG Het archeologisch museum aan de Marktstraat in Aardenburg is nog altijd niet open. Normaal gespro ken loopt het seizoen van 1 april tot en met 31 oktober. De opening is verschoven naar 1 mei. Het archeologisch museum is al wel op afspraak toegankelijk voor groepen. De verlate opening heeft te maken met ziekte van de museumbeheerder. TERNEUZEN - De Feyter Group aan de Mr. F.J. Haarmanweg in Terneu zen heeft last van naamsverwar ring met grondverzetbedrijf De Fe- ijter Groep, dat in financiële pro blemen verkeert. De directie van De Feyter Group gaf dinsdag een verklaring uit, die aan het misver stand een einde moet maken. In de verklaring laat de directie we ten dat De Feyter Group 'een zeer gezonde en goed renderende on derneming' is. De Feyter Group is ook in een heel andere bedrijfstak actief, in de industriële dienstverle ning. De verwarring is aangewak kerd, doordat De Feijter Groep uit Biervliet sinds enige tijd ook aan de Haarmanweg is gevestigd. De di rectie van De Feyter Group heeft er daarom voor gekozen de eigen positie duidelijk te markeren. .v/a-.-;-.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2012 | | pagina 79