Jeremiasse naar Venduhuis Legpenning voor 'Piet Plan' Nicolaaskerk volgt de trend tot open kerk 221 zeeland 'Fout in berekening subsidie bieb' Opnieuw Terneuzense coniferenhaag in brand 19 APRIL woensdag 18 april 2012 door Mieke van der Jagt GOES - Venduhuis De Jager, dat al een aantal jaren veilingen en verko pingen houdt in het voormalige pand van garage Van Strien aan de Van der Spiegelstraat in Goes, maakt eind mei plaats voor Fiets8cFimess Jeremiasse. Jeremiasse, die naast fietsen en fietsbenodigdheden ook fitnessap- paratuur verkoopt, groeit uit het huidige pand, een eindje verderop in de Van der Spiegelstraat. Omdat op het pand van Van Strien een ga ragebestemming rust, wil de ge meente Goes die wijzigen in 'volu mineuze detailhandel'. Het plan om 84 appartementen te bouwen op de plek van Van Strien, dat jaren op de plank heeft gelegen, is nu helemaal van de baan. Het was al moeilijk omdat rond de LPG-tank van garage De Baar aan de overkant een risicocir kel gold die woningbouw onmoge lijk maakte. Aanpassing van de normen heeft niet mogen baten. De huizencrises heeft plannen voor de bouw van woningen en appartementen al ingehaald. Venduhuis De Jager, die ook wat groter en praktischer wilde, gaat als op 22 mei de laatste veiling in Van Strien is geweest, naar de Ringbaan-West. In een pand van Van Garderen8cDekker, waar on langs een keukenloods is afgebro ken, vindt De Jager een ideale ge lijkvloerse opslag- en verkoop ruimte met voldoende parkeergele genheid. Jeremiasse kan in het pand van Van Strien een showroom inrich ten. Wat betreft de fitnessappara- tuur levert Jeremiasse niet alleen aan particulieren maar ook aan sportscholen en zorginstellingen. De fietsenhandelaar kan in de nieuwe behuizing ook een outlet van merkartikelen inrichten. Veel bouwkundige ingrepen hoeven er niet plaats te vinden, afgezien van een bodemonderzoek, het inrich ten van 60 parkeerplaatsen en en kele kleinere ingrepen. De bestemmingsplanwijziging is vorige week bij de gemeente ter in zage gelegd. Tot eind mei kunnen zienswijzen ingediend worden. - door Lilian Dominicus KRUININGEN - In het raadsvoorstel voor de bibliotheek van Reimers- waal in 2012 is een grove financiële fout verwerkt, zegt Jan van der Weele, inwoner uit Kruiningen, in een brief aan de gemeenteraad. De gemeente zou in het voorstel een subsidie van 588.000 euro wil len verlenen, terwijl Bibliotheek Oosterschelde rekening houdt met 518.000 euro. „Een verschil van 70.000!", constateert Van der Wee le. „En dat in een hamerstuk." De gemeente geeft toe dat er een fout is gemaakt. Het voorstel voor extra subsidie, dat was opgevoerd als ha merstuk, wordt van de agenda ge haald. Toch is Van der Weele niet helemaal tevreden. „Ik ben vooral geschrokken van het gemak waar mee dit afgeparagrafeerd wordt." Ook wacht hij nog steeds om een doorrekening van zijn voorstel voor het bibliotheekbeleid. Dat was hem beloofd, maar in de stuk ken voor de besluitraad van 24 april staan ze niet. Van der Weele wil plug-in bibliotheken als proef invoeren op slechts twee plekken, in plaats van in alle kernen. De an dere vestigingen blijven voorlopig voortbestaan. Het college zegt de zelfde geleidelijke invoering van het beleid voor ogen te hebben. GOES - Piet Remijn uit Kloetinge heeft dinsdag, op zijn verjaardag, in het Goese Stadhuis de eerste Frans Naerebout-vrijwilligersleg- penning uitgereikt gekregen van wege zijn grote en decennialange inzet als vrijwilliger voor het vere nigingsleven in zijn dorp. Piet Remijn is geboren op 17 april 1944 in Goes. Toen hij in de jaren zestig in Kloetinge ging wonen, werd hij vrijwel meteen actief in het verenigingsleven. Volgens de aanvragers van de leg penning is 'niemand zo beeldbepa lend geweest voor Kloetinge als Piet'. Hij stond aan de wieg van ve le nieuwe initiatieven in het dorp en in Kloetinge wordt hij dan ook 'Piet Plan' genoemd. En weer komen er vele strekken de meters eikenhouten kerkban ken te koop: die van de Nicolaas kerk in Kortgene dit kèer. Vol gend jaar moeten de banken plaatsmaken voor beter te schik ken stoelen, hoopt de Stichting Behoud Nicolaaskerk. door Claudia Sondervan De banken hebben geen bijzondere his torische waarde, zegt voorzitter Bas van Fraassen van de kerkenraad. „Ze stammen uit de tijd na 1953." Veel mensen in de Protestantse gemeente zullen een comfortabele zit prefereren boven nostalgie, denkt hij. De kerkzaal van de Nicolaaskerk gaat aanzien lijk veranderen, maar blijft herken baar. Onder het orgelbalkon krijgt de en tree een glazen pui. Rechts en links daarvan worden verpooshoe- ken ingericht voor contemplatie en gesprek. De stenen vloer wordt vlak, waarbij de oude grafstenen bij de preekstoel zichtbaar blijven. Vloerverwarming en mediavoor- zieningen met beamers moeten een klimaat scheppen waarin be halve kerkdiensten ook concerten, lezingen, congressen, exposities en presentaties gedijen. Bovenal wil de stichting de oude muren opknappen die lijden aan niet te smoren zoutbloei. Vorig jaar zijn de bovenste delen opge knapt en is de doornatte muur ach ter de oude preekstoel ingekapseld in nieuwe steen. Een methode die lang geleden al werd toegepast op de toren van de kerk: na de Fe- lixvloed in 1530, waarbij de toren als een baken als enig stukje Noord-Beveland boven water bleef, kreeg die een nieuwe stenen schil. Net als bij de andere kerken die de Nicolaaskerk voorgingen in trans formatie tot maatschappelijk po dium - De Ark in Kamperland, de dorpskerk in Colijnsplaat - is de verbreding van de gebruiksmoge lijkheden ingegeven door geldge brek en de hoge instandhoudings- kosten. Met de vier jaarlijkse rom melmarkten op het kerkplein wordt de helft van het jaarlijks on derhoud verdiend, maar de ingre pen die van de kerk een multifunc tioneel gemeenschapshuis moeten maken, kosten even meer: een ge schatte driekwart miljoen euro. De kerkstichting hoopt het geld via subsidies en sponsoring in een jaar tijd bij elkaar te halen. „Al thans, zoveel van de totaalsom als nodig is om te kunnen beginnen", zegt Van Fraassen. Tijdens de ver bouwing kerkt de gemeente bij de zusterkerk in Kats of de Gerefor meerde Gemeente aan de Toren- dijk in Kortgene. Of wellicht bij een nieuwe zusterkerk in Wissen- kerke: de PKN-gemeenten praten met elkaar over een mogelijk sa mengaan. „Predikant Nico Vla ming gaat dit jaar met pensioen. We hebben niet genoeg geld om een nieuwe predikant te beroepen. Als we samengaan met de PKN-ge- meente Wissenkerke-Geersdijk hebben we toch een kerkelijk voor ganger", legt Van Fraassen uit. De herinrichting van de Nicolaaskerk is in die besprekingen een zaak van belang: „Dan komen we er fi nancieel ook goed uit." LANGE VORSTSTRAAT 76 4461 JR GOES TERNEUZEN - Het was een paar maanden rustig in Terneuzen, maar in de nacht van maandag op dinsdag was het rond midder nacht toch weer prijs. 'Voor de zoveelste keer ging een co niferenhaag in vlammen op, dit keer in de Eemsstraat. De haag ach ter een van de woningen (voor deur in de Dinkelstraat) brandde in amper tien minuten over de vol le acht meter breedte en drie me ter hoogte uit. De buurman pro beerde nog met behulp van een tuinslang het vuur te lijf te gaan, maar dat was onbegonnen werk. De brandweer doofde het vuur. Of de brand is aangestoken, is nog niet bekend. Eind vorig jaar zette de politie drie rechercheurs vol tijds op een onderzoek naar een reeks coniferenbranden in Terneu zen. In de eerste maanden van 2011 was het prijs in verschillende wijken. In juni leek de politie de daders te hebben gepakt. Negen jongens van 13 tot 15 jaar operereerden in wisselende samen stelling. Na een rustige zomer volg de echter in oktober en november een nieuwe piek. Intensief onder zoek leidde toen naar een 13-jarige Terneuzenaar. Woordvoerster Mir- ja Vis zegt dat er vooralsnog geen relatie is met eerdere branden. „Maar het onderzoek loopt nog." Piet Remijn ontving dinsdag een legpenning. foto Willem Mieras

Provinciale Zeeuwse Courant | 2012 | | pagina 70