Ambulancepost baart CU zorgen Eigen productie Knipoog naar Baantjer in schooltoneel Pontes 221 zeeland Koor doet oproep aan Beheerder dorpshuis Nieuwerkerk enthousiaste mannen is aanhoudend vandalisme beu Thomaskoor brengt het verhaal 'Saul, de Koning' woensdag 18 april 2012 Een thriller met humor, dans en muziek. Zo omschrijven Annabelle Voogd en Karlijn Krijger het toneelstuk 'Café La Villa'dat zij zelf hebben geschreven en met leerlingen van Pontes Pieter Zeeman hebben ingestudeerd. door Ton van den Nouweland ZIERIKZEE - „Ik heb het angstige vermoeden dat het niet langer de gemeente is die zich bezighoudt met de permanente ambulance post in Burgh-Haamstede, maar de Veiligheidsregio." Dat zegt ChristenUnie-raadslid Wim Dorst. Dorst heeft hierover opheldering gevraagd aan het college van B en W. „Vorig jaar heb ik er naar geïn formeerd. Toen was het antwoord dat men er mee bezig was. Nu zijn we weer een jaar verder en weet ik nog steeds niets," aldus het raads lid. De ambulancezorg voor de West hoek is provisorisch gehuisvest aan de Hogeweg. Voor de wisse ling van het personeel op de ambu lance, moet de auto 's ochtends en aan het eind van de middag naar de hoofdpost Zierikzee. Dat betekent dat er twee keer per dag een uur geen ambulance is in de toeristische Westhoek. „Dat houdt dus in dat er in die tijd een ambulance uit Zierikzee moet ko men in geval van een calamiteit. Mede om deze reden is het van groot belang dat er nu een defini tieve en volwaardige ambulance post komt in de Westhoek," door Ali Pankow ZIERIKZEE - Na het project Belsaz- zar, komt het Thomaskoor nu met het verhaal Saul, de Koning, ook van de componist Georg Friedrich Handel. Het koor brengt dit ver haal zondagmiddag in muziek en zang in de Thomaskerk in Zierik zee. Aanvankelijk was het de be doeling dit aangrijpende verhaal over de geestelijk steeds zieker wor dende koning en zijn verhouding tot de rijzende ster van David in de vorm van muziek en toneel te brengen in de Nieuwe Kerk in Zie rikzee. De grote restauratie van de ze kerk is oorzaak dat de uitvoe- xxwïmmmmmmmfflmPMmmmmmmmtmsmi schrijft Dorst aan B en W. De plan nen hiervoor zijn al enkele jaren oud. De ambulancepost moet in of bij de brandweerkazerne in Haamstede komen. Maar een be sluit hierover is nog niet genomen, laat staan dat er al wordt ge bouwd. Dorst wil daarom allereerst weten hoe het met de plannen staat en binnen welke termijn B en W met de bouw denken te beginnen. „Voor zover wij weten," - meldt Dorst, die als chauffeur werkt bij de huisartsenpost Zierikzee - „is Connexxion Ambulancezorg ge motiveerd om direct te beginnen." Het raadslid vermoedt echter dat de zaak gecompliceerder ligt. „De brandweerzorg wordt overgedra gen aan de Veiligheidsregio Zee land. Betekent dit dat ook verdere plannen rond een ambulancepost bij de brandweerkazerne niet meer via de gemeente lopen maar via de Veiligheidsregio?", wil de Christenunie weten. Mocht dit inderdaad zo zijn, dan wil Dorst weten in hoeverre B en W van Schouwen-Duiveland nog betrokken zijn bij de ontwikkeling van deze ambulancepost. Het gemeentebestuur geeft in de regel binnen drie weken antwoord op vragen uit de gemeenteraad. ring van dit plan nog een jaartje moet wachten. Nu is eerst gekozen voor een muzikale presentatie van een groot aantal delen van dit ora torium. Tijdens de uitvoering zon dag door het Thomaskoor onder leiding van Mar van der Veer, wor den de verbindende teksten uitge sproken door Michiel de Zeeuw. Naast koordelen zullen ook passa ges voor enkele stemmen uitge voerd worden door Marcel van der Zande (bas) en Ineke Schilperoord (sopraan). Het optreden begint om 16.30 uur. De toegang is gratis, maar vrijwillige bijdragen komen ten goede aan het renovatiefonds van de Thomaskerk. Bij Pontes Pieter Zeeman in Zie rikzee is het traditie dat leerlin gen elk jaar een toneelstuk op voeren, van script tot laatste donkerslag zelf gemaakt. De pro ductie Café la Villa is vanavond en donderdagavond te zien in de aula van gebouw Zuid. door Ali Pankow Annabelle Voogd en Kar lijn Krijger, twee Ha- vo-5 leerlingen bij Pon tes tekenen voor script en regie. Annabelle bedacht het verhaal, schreef de dialogen en liet de tekst beoordelen door Karlijn én door haar zusje Ellemij. „Die zit in VWO-3 en houdt ook erg van toneel", licht Annabelle toe. Moeilijk, een toneelstuk met een logische ontwikkeling schrijven? Dat valt wel mee, vindt Annabelle. Tijdens de zomervakantie kreeg zij al een leuk idee voor een verhaal en toen was het 'alleen nog maar' een kwestie van dialogen schrij ven. „Het is een thriller met de op zet van een soap, in korte scènes die elkaar opvolgen, dus een beetje als Baantjer", zegt Annabel. Het verhaal gaat over de tweeling zusjes Roos en Isa. De erfenis van hun vader wordt niet geheel eer lijk tussen hen beiden verdeeld. Hun vriendenkring is verbijsterd als het stoffelijk overschot van Isa wordt gevonden. Zij is vermoord. Wie is de dader? Over die prangen de vraag buigen twee rechercheurs zich: Van Cijck met C-IJ-C-K en Vladder. Beide speurders komen tot de conclusie dat iedereen bin nen de vriendenkring van Isa óf een motief heeft voor de moord óf geen alibi kan aandragen. De titel Café de Villa (soms met één en soms met tweemaal T ge schreven) verwijst naar het café waarin de betrokkenen elkaar met regelmaat treffen en waar ook de rechercheurs hun licht komen op steken. Soms wordt er ook feest ge vierd: als de spruitjesoogst van 'Het is soms wel lastig dat we onze leeftijdsge noten moeten zeggen hoe ze moeten spelen' boer Kees succesvol is geweest of als showman Olivier met een ta lentenjacht mag meedoen. „Wij kregen 45 kandidaten bij de auditie voor de 13 rollen die we te verdelen hadden. Op basis van de stukjes die zij speelden en gelet op hun improvisatietalent hebben we gekozen. Het is natuurlijk best moeilijk om mensen te moeten af wijzen, maar je neemt natuurlijk toch de besten", vertellen Annabel le en Karlijn. Zij stelden een gemê leerde cast samen van brugklassers tot vwo-6 leerlingen. Zo kan het gebeuren dat de twee dames van lichte zeden meer dan een kop gro ter zijn dan Vladder, die toch graag als womanizer wil doorgaan. Tijdens het regisseren zaten Anna bel en Kalijn steeds aardig op één lijn. „Het is soms wel lastig dat we on ze leeftijdsgenoten moeten zeggen hoe ze moeten spelen. Wij heb ben gewoon niet genoeg afstand en dan luisteren de spelers niet zo goed", verzucht Annabel. In dit op zicht waren de adviezen van regis seur Lies Hanse welkom. Die kon immers als buitenstaander tegen het hele proces aankijken. Rechercheur Vladder (Niels de Munnik) legt uit wie al- Natuurfreak Palma (Dominique van der Pauw) en Olivier lemaal een motief voor de moord op Isa hebben. (Perry Post) in een vrolijke 'meditatie'. door Ali Pankow BRUINISSE - Het Bruinisser Vissers koor staat aan de vooravond van de viering van het twintigjarig be staan. Om deze mijlpaal op passen de wijze te kunnen vieren met een jubileumconcert zijn echter nieuwe, enthousiaste mannen no dig om de bestaande gelederen te komen versterken. Het bestuur van het Bruinisser Vis serskoor zet daarom een ambitieu ze ledenwerfactie in. „Ons koor be staat twintig jaar, dus dat houdt in dat wij twintig nieuwe leden zoe ken. Onze oproep is gericht aan zo wel mensen van Schouwen-Duive land als daar buiten: Geef u op en kom met ons zingen. Het zal extra feest zijn als wij tijdens ons jubi leumfeest in september veel nieuw leden mogen begroeten", zegt koorlid Hans van der Kuijlen. Volgens hem zou het zonde zijn als het stukje folklore dat dit koor biedt op dit eiland verloren gaat. Het koor repeteert elke donderdag avond in dorpshuis De Vanger in Bruinisse. Belangstellenden zijn welkom daar eens binnen te stap pen. „De vriendelijke sfeer en en thousiaste inzet van zangers, muzi kanten en dirigent garanderen een gezellig en hoogwaardig repertoi re", benadrukt Van der Kuijlen. door Joeri Wisse NIEUWERKERK - Een vaste groep jongeren uit Nieuwerkerk heeft het met pesterijen en vandalisme gemunt op het dorpshuis. Afgelo pen week gooiden ze nog een deneieren tegen de gevel. Maar vol gens beheerder Ellen Niemans zijn ze ook verantwoordelijk voor ern stiger wandaden, zoals het in el kaar trappen van fietsen, het stuk maken van ruiten en het stelen van bloempotten. „Het is echt bizar", vindt Nie mans. Volgens haar gaan de pest koppen doelgericht te werk. „Die eieren zijn eerst geroofd uit nesten bij de eendenpit om vervolgens stuk te gooien tegen de pui. We werken hier allemaal met vrijwilli gers en hierdoor hebben we ge woon dubbel werk." Omdat het aanspreken van de jon gens en hun ouders niet helpt, gaat Niemans nog deze week aan gifte doen bij de politie. „Het zal wel moeten. Anders komen we er nooit vanaf', verzucht ze. Het gaat volgens haar om een vaste groep jongeren, waarvan twee jongens van rond de veertien jaar de harde kern vormen. Ze hebben een grote mond tegen de vrijwilligers van het dorpshuis en treiteren de ge bruikers door bijvoorbeeld een zak chips leeg te kieperen voor de deur. „En als de muziek oefent in het dorpshuis staan ze continue op de deurbel te drukken. Het is echt heel erg jammer." De daden beperken zich niet tot kattenkwaad, want de afgelopen ja ren zijn er drie ruiten gesneuveld en recent stonden de jonge vernie lers een fiets in elkaar te trappen. „Als je ze er op aanspreekt, zeggen ze dat hun ouders er voor verze kerd zijn. Maar daar gaat het na tuurlijk niet om." Niemans vindt het vooral treurig dat ouders hun kroost niet onder controle heeft. „Waar zijn de normen en waarden gebleven?", vraagt ze zich af.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2012 | | pagina 62