'Wietpas is discriminerend' binnenland 15 'Elke dag douchen moet kunnen' weekendcompanv® Staatsbezoek begint in harmonische sfeer Oppositie baalt van beraad in Catshuis Knip terug uit tonnen huisvuil Advocaten bepleiten dat coffeeshops ook leden uit buitenland mogen hebben V(ULacUe,i8 ofiMlaoia. 1 dag Thermen overnachting in 4* hotel! www, wee kendcompanv. nPffTOIfe woensdag 18 april 2012 - «vi'f msssmmssmmm MAARHEEZE - Jeroen Kramer uit Maarheeze heeft zijn portemon nee terug en dat is een klein won der. Door onbekende oorzaak be landde de knip met 180 euro en veel pasjes in een vuilcontainer op zijn werk. Toen hij daar achter kwam, werd de bak net geleegd door vuilnismannen van Van Gan sewinkel. Na een telefoontje naar het afvalbedrijf mocht Kramer ko men zoeken bij het depot in Eind hoven. Na een uur graven in acht ton huisvuil vond een medewer ker de portemonnee. Het door Kra mer aangeboden vindersloon wei gerde hij. De wietpas die minister Ivo Opstelten (Veiligheid en Jus titie) wil introduceren, is niet populair bij coffeeshop houders, blowers en ge meenten. door Maaike Boersma Coffeeshops in de zuidelij ke provincies Zeeland, Limburg en Noord-Bra bant worden vanaf mei besloten clubs, alleen nog toegan kelijk voor Nederlandse leden die zich laten registeren. Elke coffee shop mag maximaal tweeduizend leden hebben, terwijl ze nu vaak veel meer klanten hebben. Op januari volgend jaar moet de wietpas in heel Nederland van kracht zijn. Vier advocaten voeren vandaag een kort geding tegen de Staat om invoering van de wietpas te voor komen. Zij vinden dat de overheid gemeenten niet kan dwingen om te discrimineren door buitenland se bezoekers de toegang te verbie den. De uitspraak moet er voor mei zijn. Advocaat André Beckers legt uit dat de raadslieden uit elk van de negentien arrondissemen ten een coffeeshop vertegenwoor digen. „Dan hebben we nog twee belangenverenigingen, waar ook buitenlanders in vertegenwoor digd zijn. In totaal dienen we het kort geding dus in namens 21 ei sers. Maar er zijn veel en veel meer sympathisanten." Beckers noemt als voornaamste be- AMSTERDAM - Het niet onomstre den bezoek van de Turkse presi dent Gül is in harmonie begon nen. Vooraf was er kritiek, met na me van PPV-kant. In de steden die Abdullah Gül bezoekt zijn strenge veiligheidsmaatregelen genomen. Tijdens de eerste dag van het drie daags bezoek roemde koningin Beatrix het verleden van Turkije en de politieke rol die het land mo; menteel speelt. Dat gebeurde dins dagavond tijdens het staatsbanket in het Koninklijk Paleis Amster dam. „Voor velen is uw land een inspiratie en een voorbeeld." In diverse plaatsen zijn tijdens het staatsbezoek noodverordeningen afgekondigd. Hierdoor zijn er toe gangsverboden rondom de gebie den in de steden die koningin Bea trix en Gül bezoeken. Ook is een voor vandaag geplande demonstratie van Armeense, Turk se, Koerdische en Assyrische orga nisaties op Het Plein in Den Haag verboden. Demonstreren op het Malieveld is wel toegestaan. Kritiek op het staatsbezoek kwam van PW-leider Geert Wilders. Hij twitterde voorafgaand aan het DEN HAAG - Ouderen in verpleeg- en verzorgingshuizen hebben het recht om dagelijks te douchen. Dat schrijft staatssecretaris Marlies Veldhuijzen van Zanten van Volks gezondheid in een nota over AW- BZ-zorg die gisteren naar de Twee de Kamer is gestuurd. Ook moe ten deze ouderen op tijd naar de wc worden geholpen en dient in- continentiemateriaal tijdig te wor den verwisseld. De expliciete aanpassing van de wet moet volgens de staatssecreta ris worden gezien als een steun in de rug voor medewerkers om zich aan afspraken met hun cliënten te mogen houden. in de afgelopen week traden op nieuw (oud)-medewerkers van ver zorgingshuizen in de publiciteit over de gang van zaken in de ver pleeg- en verzorgingshuizen, waar bewoners in verband met kosten en tijdsdruk zorg wordt -onthou den. Volgens Anne-Marie Vervaet, pro jectleider wetgeving cliëntenrech ten bij VWS, moeten per patiënt goede afspraken worden gemaakt over noden en wensen. „Sommige zorgaanbieders draaien op routine en hebben vaste gewoontes. Wij vinden dat de zorg moet worden toegespitst op wat de cliënt wil. Niet iedereen wil iedere dag onder de douche, dat hoeft ook niet. En dat geeft ruimte voor iemand die wel elke dag onder de douche wil worden geholpen." Als een bewoner naar de wc moet, moet hij niet op een toüetronde zwaar tegen de wietpas dat het een inbreuk is op artikel 1 van de grondwet, het verbod op discrimi natie. „De overheid kan gemeen ten niet aanzetten om buitenlan ders te discrimineren door hen toe gang tot de coffeeshop te weige ren." Bij een vergelijkbaar experiment oordeelde de Raad van State in juni vorig jaar dat het verbieden van buitenlanders niet in strijd was met EU-recht, maar dat er wel sprake moest zijn van overlast door de drugstoeristen om deze maatregel te rechtvaardigen. „Als de overheid deze maatregel wil opleggen, ligt de bewijslast voor de overlast van drugstoeris ten dus ook bij de overheid en niet bij de gemeente of coffee shop", zegt Beckers. „Maar afzon derlijke gemeenten geven aan hele maal geen overlast te ervaren. Het valt op dat de burgemeesters in de betreffende provincies nou niet be paald staan te popelen om die pas in te voeren." De minister wil dat de coffeeshops besloten clubs worden. Maar daar voor moeten ze eerst een vereni ging worden, bestuurd door leden en dat is niet haalbaar, denken ver schillende juristen. Ook zien zij be zwaren op het gebied van privacy. Tot slot vrezen de coffeeshops veel klanten te verliezen en de burge meesters vrezen dat de verkoop van cannabis zich naar de straat zal verplaatsen, waar geen toezicht is. Mocht de wietpas er toch komen, dan komen er vervolgstappen. „Dan beginnen we per coffeeshop procedures tegen de handhaving van de wietpas." staatsbezoek: „Turkse humor: christen-pester, koerden-mepper, hamas-vriend en islamist Gül klaagt over tolerantie." Minister Uri Rosenthal (Buitenlandse Za ken) noemde de uitspraken van Wilders over de Turkse president „weinig fraai en weinig gastvrij". Het bezoek begon dinsdagochtend in Amsterdam, waar honderden belangstellenden naar de Dam kwamen waar de koningin Gül ver welkomde. Na de welkomstcere monie legde de Turkse president een krans bij het Nationaal Monu ment op de Dam. Gül opende in het Amsterdam Museum de ten toonstelling 'De Kamer van de Le- vantse Handel'. Later volgde een ontmoeting met Turkse en Neder landse ondernemers. De Turkse president en zijn echtge note Hayrünissa bezoeken ons land, omdat Nederland en Turkije 400 jaar geleden diplomatieke ban den aanknoopten. Vandaag staan bezoeken gepland aan Amsterdam en Den Haag. Donderdag bezoekt de delegatie de Floriade in Venlo en eindigt het staatsbezoek in Maastricht. DEN HAAG - De oppositie in de Tweede Kamer is er klaar mee: de onderhandelingen tussen WD, CDA en PW in het Catshuis du ren inmiddels zeven weken en re sultaten zijn er nog niet. Tot haar ontzetting wordt vervolgens één Kamerlid in haar midden wel bij gepraat over de plannen waarover sinds 5 maart in het Catshuis ge sproken wordt. Premier Mark Rutte erkende dins dag dat bij SGP-leider Kees van der Staaij wordt gepolst hoe hij te gen de onderhandelingen aankijkt. Vorige week donderdag en vrijdag sprak Van dér Staaij met de onder handelaars. Rutte weigerde eerder in te aan op de contacten met de SGP, maar Van der Staaij maakte er afgelopen weekeinde geen ge heim meer van. Voor het minder heidskabinet van WD en CDA is draagvlak bij de SGP van groot be lang nu het met gedoogpartner PW niet meer vanzelfsprekend kan rekenen op steun van een Ka mermeerderheid. De uit de PW vertrokken Hero Brinkman heeft weliswaar beloofd het kabinet te steunen, maar helemaal zeker is men daar in de coalitie niet van. De ergernis bij de oppositie is groot. En tot teleurstelling van ChristenUnie-leider Arie Slob wil de Rutte bovendien niet beloven dat de plannen voor eind volgen de week in de Kamer liggen. Daar na begint het meireces. Volgens Rutte duren de onderhandelingen 'geen dag langer dan nodig is'. Hij benadrukte dat er gewerkt wordt aan maatregelen waar geen ander kabinet ooit voor gestaan heeft. Bo venop het al ingeboekte bezuini gingspakket van 18 miljard euro de ze regeerperiode moet alleen al vol gend jaar minimaal 9 miljard be zuinigd worden om aan de Europe se begrotingsregels te voldoen. hoeven wachten maar snel wor den geholpen. Bovendien stelt Ver vaet dat bewoners dagelijks naar buiten moeten kunnen worden ge bracht. Nu gebeurt dat soms maar één keer per week of maand afhan kelijk van de hulp die de oudere nodig heeft. Als het niet mogelijk is om dat te doen met professionele begelei ding binnen het tehuis, moeten an dere afspraken gemaakt worden. „Daar zullen dan bijvoorbeeld mantelzorgers bijgehaald moeten worden", aldus Vervaet. Om de veiligheid van de bewoners te verbeteren, moeten niet alleen nieuwe, maar ook de huidige me dewerkers van de zorgaanbieders een verklaring omtrent het gedrag (VOG) overleggen. 1 overnachting 1 x ontbijtbuffet 1 x dagentree Fonteyn Thermen Even buiten centrum gelegen Verblijf tot 30 juni 2012 Korting 52% 155 beschikbaar! OP=OP 10 20 30 40 50 60 70 80 90 100% i i i i i i i i wmm Reserveren via: 0900 700 7004 (€0,25 p.m.) ma/vr 09.00 - 21.00 uur za 10.00 uur -16.00 uur 20 12.00 - 16.00 uur Prijs o.b.v. 2-pérsoohsbe2ettmg en excl. reserveringskosten 12,50 pèr böeking. Kijk voorde volledige voorwaarden op de website, Let op! Alleen op 18 april tussen 0.00 en 23.59 uur te boeken.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2012 | | pagina 5