in balans 115 Dokter als 'alleskunner' Eerste lijn woensdag 18 april 2012 Het landelijk register van huisartsen met een bijzondere bekwaamheid ver meldt onder anderen de namen van Heieen de Bruyne en Nico van der Maas, huisartsen in Zeeuws-Vlaanderen. Zij begeleidt thuisbevallingen, hij is apotheek houdend huisarts. 'Aan de keukentafel leer je je patiënten het beste kennen'. door Paula Koster Het is stil in het Zeeuws-Vlaamse Schoondijke. Een postbode loopt haar ronde over verder verlaten trottoirs. Onder een tuinbankje wast een lapjeskat zich met lome bewegingen in de voorzichtige voor jaarszon. De kerkklok slaat twee uur en de kans dat er ooit nog leven in de brouwerij komt, lijkt klein. Maar dan, dan opent Heieen de Bruyne haar voor deur. Rond haar frêlegestalte knettert een krachtig energieveldals een matje rotjes op oudjaarsavond. Al koffiezettend en vertellend, heen en weer dra vend tussen keuken, box en woonkamer, drukt ze me haar drie maanden oude baby in de armen. De Bruyne is huisarts in het nabijgelegen Aardenburg, drie dagen per week. Dat mag dan vrij relaxed klin ken, in de praktijk betekent het minstens zes dagen hard werken. Want buiten de spreekuren en dien sten om wacht De Bruyne behalve, onder andere, de nodige administratie en verplichte bijscholingsac tiviteiten, nóg een tijdrovende taak: die van verlos kundige, zowel bij mensen thuis als in de ziekenhui zen van Terneuzen en Knokke. Boer vindt huisarts Na haar studie geneeskunde in Groningen en En schede is de Bruyne als poortarts werkzaam in Ol- denzaal, waar ze met twee collega's jaarlijks om en nabij de 600 bevallingen begeleidt. In Leiden en Al phen aan den Rijn doet ze haar huisartsenopleiding en verloskundestage. Tijdens een wintersportreis wordt ze verliefd op een Zeeuws-Vlaamse boer en ze verhuist naar zijn geboortegrond. Huisarts 8c Boer: de ideale combi, vindt ze. ,,Mijn man is eigen baas en als ik het super druk heb, vindt hij altijd wel een gaatje om onze drie kinderen op te vangen." Huisartsen hebben een veelzijdig takenpakket en daar kan De Bruyne haar ei prima in kwijt. „Ik onder zit in Oostburg, meer dan vier en een halve kilome ter verderop. Daarom mag Van der Maas een apo theek in zijn praktijk houden. „Om op de hoogte te blijven van de nieuwste ontwikkelingen moet ik re gelmatig op cursus. Daarnaast heb ik gediplomeer de apothekersassistentes in dienst." Meer ouderen, meer recepten Van der Maas' apothekersassistentes hebben het druk: de laatste decennia is, ook landelijk, het medi cijngebruik enorm toegenomen. Dat komt door de grotere diversiteit aan pillen waar de arts uit kan kie zen. Verder bestaan er tegenwoordig meer protocol len dan vroeger, die voorschrijven dat een patiënt naast medicament A, ook medicament B moet ge bruiken. Maar de belangrijkste factor, juist in platte landsgemeenschappen als IJzendijke, is toch wel de vergrijzing. Van der Maas: „De ouderdom komt met gebreken en daardoor hebben mensen meer medi cijnen nodig.' Een voordeel vindt hij dat, als een pa tiënt met een recept van de specialist langskomt, hij toegang heeft tot diens complete medische dossier. „Soms leveren nieuw- voorgeschreven medicijnen een ongewenste match op met reeds bestaande me dicatie. Ik kan daar dan direct actie op onderne men." Meerwaarde Voor 2000, toen in Oostburg de eerste huisartsen post op het Nederlandse platteland van start ging, zat een gemiddelde wêrkweek van Van der Maas stampvol en werd hij ook buiten de praktijkuren vaak opgeroepen. En ooit, voor de komst van de GSM, zat zijn vrouw bij de telefoon om patiënten te woord te staan. Die tijd is geweest en dat vindt Van der Maas geen verlies. „Wie terugverlangt naar de fulltime klaarstaande huisdoktergaat voorbij aan het feit dat het veel veiliger is altijd een goed uitgerust- een dus alerte huisarts te treffen - dankzij de huisart senpost." Van der Maas kent al zijn patiënten goed. De ge moedelijke en nuchtere inborst van de Zeeuws-Vla ming bevalt hem best. „Verschillende generaties zie ik door de jaren heen op het spreekuur langskomen en dat is voor mij een belangrijke meerwaarde. En natuurlijk kom ikzonodig ook nog altijd bij patiënten over de vloer. Thuis, aan de keukentafel bij een bak je koffie, leer je de mensen het beste kennen." Buffelen Makkelijk maakt De Bruyne het zichzelf niet. Vanaf de zevenendertigste week krijgen 'haar' zwangeren haar GSM-nummer en is ze de klok rond beschik baar, ook als ze geen dienst heeft. „Mijn patiënten rekenen op me en er moet heel wat gebeuren wil ik het laten afweten. Een bevalling begeleiden kost veel tijd en de meeste baby's geven bovendien de voorkeur aan een geboorte buiten kantooruren. Dat is buffelen, zeker als de volgende ochtend vroeg de eerste patiënt zich weer bij de praktijk meldt en ik de avond en nacht daarna ook nog eens dienst heb op de huisartsenpost. Maar ik heb het ergraag voor over. Wat is er nu mooier dan de geboorte van een kind?" Apotheek aan huis Een paar kilometer verderop, in het al even stille IJ zendijke, zit de praktijk van apotheekhoudend huis arts Nico van der Maas. Schrijft hij een patiënt medi cijnen voor, dan geeft de assistente die meteen mee. Handig, want een doorsnee apotheek heeft IJ zendijke niet: te weinig inwoners. De dichtstbijzijnde houd een intensief contact met mijn patiënten. Als huisarts loop je tijdens alle levensfasen met de men sen mee, langs de hoogte - en dieptepunten. Dat vind ik één van de mooiste dingen van mijn vak."

Provinciale Zeeuwse Courant | 2012 | | pagina 55