Wat heb jij op je lever? iia a lis 13 Uitgelicht woensdag 18 april 2012 De lever is een wonder van vernuft en speelt bij ruim 600 lichamelijke processen een sleutelrol. In Balans bracht een aantal interessante feiten in kaart. tekst Paula Koster beeld Fabiënne de Lange Chemische fabriek Alle gewervelde wezens hebben een lever en wij mensen dus ook. De lever van een volwassene weegt ongeveer 1,5 kilo en ligt rechts naast de maag. De lever is betrokken bij zo'n 600 chemische processen. Door de zogenoemde poortader komt er elke minuut zo'n anderhalve liter bloed bij de lever aan. Daarin zitten voedingsstoffen. De lever kan deze stoffen opnemen, bewaren, omzetten en afgeven aan het bloedvatsysteem. i Zeifherstellendvermogen De lever heeft een unieke eigen schap: hij is zelfherstellend. fieverweefsel dat bij een operatie is s:: weggenomen, groeit na een paar weken vanzelf weer aan. Linkerkwab Rechterkwab De lever produceertook gal. Dat speelt een belangrijke rol bij de vertering van vet in de darmen. De galblaas dient als voorraadkamer. Kooihydraatstofwisseling De lever zorgt ervoor dat onze bloedsuikerspie- gel constant blijft. Dat doet hij door opgesla gen suikers aan het bloed af te geven als het lichaam daar behoefte aan heeft. Vitamine-opslag De lever slaat diverse vitamines op, waaronder vitamine A. De lever van ijsberen, husky's, zeehon den en walrussen bevat zoveel vitamine A dat hij giftig is voor mensen. Poolreizigers Xavier Metz en Douglas Mawson ondervonden dat tijdens een expeditie in 1911. Toen honderdood dreigde ,v aten ze de lever van hun JU sledehonden. Omdat Metz WÈ' het taaie hondenvlees niet Jjijr goed weg kon krijgen, gunde |r Mawson hem het grootste deel van de malse levers. Na hevige buikpijn en een delirium stierf Metz de volgende dag. Mawson overleefde ternauwernood. Vetstofwisseling I - L f De dunne darm verteert I /m' vetten en vormt ze om Upr* tot vetzuren. De lever vangt ^wni| Jw deze vetzuren op en maakt ze onverzadigd. Onverzadigd vet verlaagt het cholesterolgehalte in het bloed. Dit verkleint de kans op hart- en vaatziekten. Eiwitstofwisseling Eiwitten komen in de vorm van aminozuren aan in de lever. Die zet ze om in weer nieuwe eiwitten die, bijvoorbeeld, een rol spelen bij de bloedstol- ling en de afweer tegen ziekten. Een aantal eiwitten wordt omgevormd tot enzymen. Die zijn belangrijk voor weer andere processen in de lever. Twaalfvingerige darm Geelzucht Ernstige leverfunctiestoornissen hebben gevolgen voor de bloedstroom in de buik en de slokdarm. Zo kunnen er inwendige spataderen ontstaan die kunnen knappen. Leverpatiënten hebben vaak een gelige huidskleur en/of oogwit. Geelzucht noemen we dat. De lever van een pasgeboren baby is nog niet helemaal 'rijp' en kan alle bilirubine (zie ook het kopje Zeven II kleuren) nog niet verwer- Jk ken. Bij zeker de helft van lp alle pasgeborenen blijft er veel bilirubine achter in het lichaam. Dit komt terecht in de slijmvliezen en onder de huid. Een baby mag n'et te 3ee' Transplantatie Bij levertransplantatie wordt een zieke lever vervangen door een gezonde van een orgaandonor. Jaarlijks vinden er in Nederland tussen de 110 en 140 levertransplantaties plaats. De vraag naar donorlevers is groter dan het aanbod en daarom is er een lange wachtlijst. Levertransplantaties worden uitgevoerd in gespecialiseerde levercentra in Groningen, Rotterdam en Leiden. HSSi 1 Medicijngebruik p Een pil die via de mond If wordt ingenomen legt P (anders dan een zetpil) een ingewikkeld parcours af. Zodra de pil in de maag is gearriveerd, valt hij langzaam uit elkaar en lost de werkzame stof op in de maagsappen. Via de wand van de dunne darm wordt deze geheel of gedeeltelijk in het bloed opgenomen. Nutteloze stoffen gaan via de poortader naar de lever. De lever verwerkt ze en scheidt de restproducten via de galblaas uit in de dunne darm. Daarna komen ze bij de ontlas ting. Het parcours van sommige medicijnen loopt via de lever nog verder door. Uiteindelijk komen ze in het hart terecht, waarvandaan ze vertrekken naar alle weefsels. Zevert kleuren ^Sji Ontlasting bestaat uit verteerd eten, bacteriën, water en bloedcellen. Alleen stoffen waar het lichaam niets meer aan heeft komen erin terecht. Bij de afbraak van oude bloedcellen maakt het lichaam bilirubine aan. Via de lever komt dat in de galblaas terecht en daarna in de darm. Bilirubine kleurt ontlasting bruin. Anders gekleurde ontlasting kan een aanwij zing zijn voor bepaalde aandoeningen. Reservecapaciteit Leverziektes blijven vaak lang verborgen. Dat komt doordat de lever een grote reservecapaciteit heeft: ook als een belangrijk deel van het weefsel aangetast is, blijft hij zijn werk doen. Zwart: een bloeding in maag óf dunne darm Wit: onvoldoende galproductie of een verstopping van de galwegen Groen: te veel gal en een te lange verblijf- J duur in de darm Geel: door Overmatig gebruik van alcohol Rood: er zit bloed in de ontlasting door bijvoorbeeld een kapotte aambei Ontgiften Tijdens de stofwisseling kunnen voor het lichaam schadelijke bijproducten ontstaan. De lever filtert ze uit het bloed en neutraliseert ze. Via de gal of de urine verlaten ze het lichaam. m

Provinciale Zeeuwse Courant | 2012 | | pagina 53