in balans in Koffie op de korrel Voeding woensdag 18 april 2012 Honderden onderzoeken zijn er door de jaren heen verricht naar het effect van koffie op de gezondheid. Niettemin bestaan er tot op de dag van vandaag nog steeds de nodige misverstanden. Hoog tijd dus om feiten eens van fictie te gaan onderscheiden. Vandaar de vraag: Feit of Fictie? door Wiljan Broeders Koffiedrinken is slecht voor de gezondheid! Fictie Regelmatig koffiedrinken - standaard drie tot vier kopjes per dag - past prima in een gezond, uit gebalanceerd dieeten een gezonde levensstijl. Koffie levert een belangrijke bijdrage aan de da gelijkse benodigde hoeveelheid vocht. Bovendien bevat koffie - zonder suiker en melk - geen calorie ën en valt daarmee in de categorie 'Bij voorkeur te consumeren dranken' van het Voedingscentrum. De Europese Autoriteit voor Voedselveiligheid heeft voorts naar buiten gebracht dat cafeïne onder meer de sportprestaties - van duursporten weltever staan - kan verbeteren. Koffie is per definitie verslavend! Fictie Sommige mensen zijn ervan overtuigd dat ze niet zonder koffie kunnen. Ga maar na: U wandelt 's ochtends de kamer binnen, ruikt de geur van verse koffie en voelt zich direct blij. Verslaafd aan koffie? Nee hoor, koffiedrinken is eerder een prettige ge woonte. Woorden als 'gewoonte' en 'verslaving' worden vaak ten onrechte door elkaar gebruikt. Want hoewel de cafeïne in koffie een licht stimu lerende werking heeft op het centrale zenuwstelsel blijkt uit recent wetenschappelijk onderzoek op ba sis van hersenscans dat matige koffiedrinkers geen fysieke afhankelijkheid ontwikkelen van cafeïne. Een aantal onderzoeken wijst er echter wel op dat het plotseling wegnemen van cafeïne uit het dieet bij sommigen kan leiden tot lichte, tijdelijke ontwenningsverschijnselen, zoals hoofdpijn. Dit valt te voorkomen door de cafeïneconsumptie geleide lijk te verminderen. feïneconsumptie - waaronder koffie - een gezonde zwangerschap niet in de weg staat. Ook zwangere vrouwen kunnen dus enkele kopjes cafeïnehouden- de koffie per dag blijven drinken. Wel adviseren gezondheidsinstanties zwangere vrouwen om hun dagelijkse cafeïne-inname tot 200-300 mg te beperken (een standaard kopje kof fie bevat circa 80-100 mg cafeïne). Koffie helpt om de alertheid en concentratie te verhogen! Feit De cafeïne in koffie staat bekend om zijn stimule rende werking, waarvan de voordelen voor de men tale prestaties wetenschappelijk zijn bewezen. Zo meldde de Europese Autoriteit voor Voedsel veiligheid onlangs dat 75 mg cafeïne zowel de con centratie als alertheid helpt te verhogen. De stimulerende werking van dat standaard kop je koffie wordt waargenomen tussen 15 en 45 minu ten na consumptie en houdt gewoonlijk circa vier uur aan. Ook hebben veel mensen aangegeven dat zij zich energiek, vindingrijk, efficiënt en zelfverzekerd voe len na een cafeïneconsumptie. Dat cafeïne daar naast goed is voor het humeur heeft wetenschappe lijk onderzoek eveneens uitgewezen. Kortom: Koffie maakt alerter, blijer en fitter... Feit! Zwangere vrouwen moeten stoppen met koffiedrinken! Fictie Uit onderzoeken die de afgelopen tien jaar ver richt zijn, is duidelijk gebleken dat een matige ca- Koffie is vochtafdrijvend! Fictie Velen denken nog steeds dat koffie vochtafdrij vend is. Uit de meest recente onderzoeken en litera tuurstudies naar de effecten van cafeïne tijdens nor male dagelijkse activiteiten is gebleken dat gematig de cafeïneconsumptie niet leidt tot uitdroging of extra vochtverlies. Want hoewel er indicaties zijn dat cafeïne op de korte termijn een licht diuretisch* effect heeft, is dat effect niet sterk genoeg om de voordelen van de vochtinname vanuit koffiedrinken ongedaan te ma ken. Wist u dat Neder la n - ders gemid deld 4,4 kop jes koffie per dag drinken? Daarmee is kof fie zonder twijfel een van de meest geliefde en populair ste drank in ons land. Zwarte koffie bestaat voor meer dan 95 procent uit water. Kopjes koffie tellen dan ook gewoon mee in het op peil houden van de vochtbalans. *Een diureticum is een stof die zorgt dat het lichaam meer vocht verliest, wat uiteindelijk kan leiden tot uitdroging. Het draagt zorg voor een forse toename van de hoeveelheid urine. Koffie leidt niet tot een verhoogde kans op hart- en vaatziekten! Feit Er is geen verband aangetoond tussen matige koffieconsumptie en een verhoogde kans op cardio vasculaire problemen als hartziekten, hartaanvallen, onregelmatige hartslag of hoge bloeddruk. Het effect van koffie op het cholesterolgehalte is sterk afhankelijk van de zetmethoder Zo wordt fil- terkoffie niet in verband gebracht met een sig nificante verhoging van het cholesterolge halte, terwijl kookkoffie** het cholesterol gehalte wel kan verhogen. **Koffie die zonder filterpapier gezet wordt (bijvoorbeeld Café Tierra). Bron: Kenniscentrum Koffie en Gezond heid

Provinciale Zeeuwse Courant | 2012 | | pagina 51