in balansI 5 De Steil in 'Miljoenen verbrast' 'Concurrentie werkt' Het ziekenfonds moet terug woensdag 18 april 2012 Een pittig 'Ja' uit de mond van de SP-politici Leijten en Van Gerven tegenover een stevig 'Nee' uit de koker van de grootste onafhankelijke vergelijkingssite voor de zorg. door Joyce Muilenburg Renske Leijten en Henk van Gerven, beiden lid van de Tweede Kamer voor de SP „Sinds 2006 hebben we de'zorgverzekeringswet. Een wet die gebaseerd is op concurrentie tussen verzekeraars en tussen hulpverleners. Alleen al dit jaar is daardoor door de verzekeraars 58 mil joen verbrast aan zinloze reclames aan bijvoor beeld voetbalclubs. De concurrentie leidt ertoe dat ziekenhuizen zoveel mo gelijk omzet willen maken en patiënten onnodig be handelen. Dat bedreigt de arts/patiëntrelatie: doet een dokter een onderzoek om mij beter te maken of om er zelf beter van te worden? Dat vraagt me nigeen zich nu af. En we merken dat in de vaste premies en het eigen risico die sinds 2006 tot een kostenstijging van 45 hebben geleid. Met de zorgverzekeringswet zijn hoge, vaste premies ingevoerd. Daardoor kunnen nu al meer dan 300.000 mensen de premies niet meer betalen. En op de zorgtoeslag wil het kabi net voor 2015 structureel 2,1 miljard euro be sparen, waardoor zowel de lage als de midden inkomens in grote problemen komen. Ook dreigt de vrije artsenkeuze te worden afge schaft. Alleen bij een dure polis kun je naar het zie kenhuis van je keuze. Heb je weinig geld, dan blijft al leen een goedkope polis over en stuurt de verzekeraar je verplicht naar bepaalde ziekenhuizen. Chronisch zie ken, die een langdurige relatie hebben met een vaste spe cialist, worden de dupe als de vertrouwensband met de be handelend specialist wordt doorgesneden. En zo komt de klas- sengeneeskunde weer terug. Het is een vorm van beschaving dat iedereen recht heeft op die zorg die hij of zij nodig heeft. En dat betekent dat de premies volledig inkomensaf hankelijk moeten worden. Als je ziek wordt, is immers iedereen gelijk. Dat betekent het behoud van een vrije artsenkeuze en behoud van een goed basispakket. Laat alle artsen in loondienst gaan werken, zodat niet het geld, maar de patiënt centraal staat. ledereen is ooit aan de beurt om patiënt te worden. Dat is geen vrije keu ze. Daarom moeten we van de zorg ook geen markt maken, zoals de zorg verzekeringswet beoogt. Laten we de solidariteit organiseren in een nieu we ziekenfondswet met inkomensafhankelijke premies zonder eigen risi co. Zo blijft de noodzakelijke zorg voor iedereen gegarandeerd." Peter Ruys, oprichter van ZorgKiezer.nl grootste onafhankelijke vergelijkingssite voor zorg en zorgverzekeringen „Sinds de afschaffing van het ziekenfonds in 2006 zijn de zorgkosten voor de consument met zo'n 50% gestegen door het verhogen van de premies en het invoeren van het eigen risico. Tegelijkertijd krijgt de consument er minder voor terug: een aantal belangrijke vergoedingen is uit het basispakket gehaald. Zo bezien lijkt een terugkeer van het ziekenfonds, synoniem voor de zeker heid op het ontvangen van de belangrijkste zorg tegen be taalbare premies, een logische wens. Feit is echter dat de zorgkosten sinds 2006 zijn geëxplo deerd. Er wordt steeds meer zorg geconsumeerd en de zorg zelf is vooral door innovaties steeds duurder. Bij on gewijzigd beleid zal een modaal gezin in 2040 bijna 40 van- zijn inkomen uitgeven aan zorg. Een mogelijke terugkeer van het ziekenfonds doet aan die nieuwe rea liteit niets af. Sterker, het huidige zorgstelsel biedt vol op kansen aan zorgverleners, zorgverzekeraars en con sumenten om ieder vanuit hun eigen rol en verantwoor delijkheid bij te dragen aan de beste zorg tegen de laagst mogelijke kosten. Daar is de afgelopen jaren nog te weinig van terecht gekomen. Allereerst kunnen zorgverzekeraars zich meer van elkaar onderscheiden, zowel in de inhoud van de verzekerde zorg als in hun premiestelling. Zij moeten daartoe meer werk ma ken van de prestatieafspraken met de zorgverleners: zichtbaar betere kwaliteit tegen lagere kosten. Dit jaar zal het selectief zorginkopen voor het eerst echt vorm krijgen. Zorgverleners hebben op hun beurt de taak om de kwaliteit van de zorg te verbeteren. Zij moeten in concurrentie met andere zorgverle ners zoveel mogelijk patiënten binnenhalen en scherp onderhandelen met de verzekeraars. Consumenten tenslotte, kunnen hun rol als 'zorgkiezer' actiever spelen. Zij moeten zowel op zoek naar het beste ziekenhuis met de meest gekwa lificeerde arts als ook kiezen voor de meest geschikte zorgverzekering te gen de laagste premie. En daar hoort ook de bereidheid bij om over te stappen naar een ander ziekenhuis of polis als die elders beter of goedko per is. Zo kan de consument door keuzegedrag zowel zorgaanbieder als verzekeraar bij de les houden. Het is niet eenvoudig en het vraagt doorzettingsvermogen maar als ieder een zijn verantwoordelijkheid neemt, moet het lukken om de zorg beter te maken en betaalbaar te houden. Daar is geen ziekenfonds voor nodig.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2012 | | pagina 45