Wat betekent het 2 in balans Het Grote Ronde Tafelgesprek: e Wie doet wat? woensdag 18 april 2012 SDW zet zich ervoor m om mensen met een verstande lijke handicap zelfstandig te laten wonen. De zorgverle ner kent veel voorzieningen om hen een volwaardige plaats in de samenleving te geven. Gerard Bennaars is er teamleider ambulante zorg en brengt zijn kennis en ervaring in. Aan de basis van dit artikel ligt een inspirerend ge sprek tussen verschillende aanbieders in de zorgverle ning. Een kennismaking met de gesprekspartners. U kent de GGD misschien van gezondheidsonderzoe ken, vaccinaties of informatiefolders. De organisatie adviseert gemeenten over gezondheidsbeleid en werkt veel samen met huisartsen en ziekenhuizen. Communicatieadviseur Linda Vlamings schuift namens de GGD bij het gesprek aan. Thebe is een zorgaanb:eder voor mensen van 0-100 jaar en kent zowel kraamzorg, jeugdzorg als woonzorg centra. Locatiemanager Peter Sterken (links) en com municatieadviseur Wiima Schutten vertellen over de ontwikkelingen bij Thebe. Centraal daarbij staat de omwenteling van de klassieke verpleeg- en verzorging stehuizen naar nieuwe, open woonzorgcentra. Veranderingen in de zorg gaan op het moment snel. Dat geeft een ware cultuurschok voor een sector die jarenlang bouwde op vaste patronen. Grootste omslag in het denken is dat instellingen en organisaties zich meer en meer afvragen hoe ze kunnen inspelen op wat een zorgbehoeven de vraégt. Dat blijkt tijdens een door In Balans belegde sessie over het the ma 'Zorgbehoefte versus zelfstandigheid'. door Lisette Heijdel en Herbert Kats Als Peter Sterken van zorgaanbieder Thebe deze stelling op tafel legt, oogst hij brede instemming van zijn ge sprekpartners. Sterken: „Het ergste wat mensen in de zorg kan overkomen, is dat zij niet meer als volwaardig gezien worden. We maken mensen blind en dom door hun keuzes weg te nemen." Ouderen bijvoorbeeld, hebben vaak een schat aan le venservaring en wijsheid, die niet meer gebruikt wordt als ze achter de geraniums gezet worden. Goede zorg laat mensen deel uit (blijven) maken van de samenleving. Dat is ook precies wat MEE zich ten doel stelt. De organisatie, die zich richt op het versterken van de zelfstandigheid bij mensen met een beperking, ge bruikt daarbij een zogeheten Sociale Netwerk Strategie. Dat betekent dat een consulent samen met de cliënt een levenslijn uitwerkt, waaruit de persoonlijke situatie duide lijk wordt. Zo maakt de vraag 'Wie nodig je uit op je verjaardag?' duidelijk wie in jouw netwerk zit. „Het is prachtig om te zien hoe mensen dan opeens zelf opstaan en de flap-over verder aanvullen", zegt consulente Corry van Dorst. Gerard Bennaars van SDW kent niet anders dan de mon dige, gemotiveerde cliënt. Mensen met een verstandelij ke handicap zijn volgens hem bewust op zoek naar een maximale zelfstandigheid. Succesvolle zorg rust in zijn vi sie op drie pijlers: de cliënt moet een sterke persoonlijke motivatie hebben, de omgeving moet hem/haar steunen én er is professionele ondersteuning nodig. Huisvesting is daarbij essentieel, omdat je mensen van daaruit zelf standig kan maken. Wennen Niet iedereen is direct enthousiast over de vraaggestuur de aanpak. Het wegvallen van jarenlang gehanteerde re gels wordt soms als bedreigend ervaren in een sector die jarenlang bouwde op vaste patronen. Medewerkers bekijken de veranderingen vaak met scepsis en denken aan een bezuiniging. Ook de zorgvrager moet soms wennen. Ouderen ken nen de bejaardentehuizen van vroeger nog, waar je ka mer en rollator al gereserveerd waren op je 65e verjaar dag. „Als je dan vraagt 'Wat kunt u zelf?', zie je een schrikreactie", aldus Peter Sterken (Thebe). Mensen den ken: Zelf? Maar ik wordt hier toch verzorgd?" Toch ervaren de mensen aan tafel dat zowel zorgvragers als hulpverleners gaandeweg enthousiast worden, om dat ze de resultaten zien. Persoonlijke maat Zelfstandigheid heeft echter grenzen. Mensen met een verstandelijke beperking of beperkte vaardigheden heb ben hulp nodig bij hun hulpvraag. Als je moeite hebt met lezen en schrijven, is een nummertje trekken en op het scherm zien bij welke balie je moet zijn al moeilijk. In de discussie die op deze kanttekening volgt, blijkt dat de menselijke maat een kader vormt voor zelfstandig heid. Het gaat dus om de zelfredzaamheid binnen de mogelijkheden van een persoon zelf. De GGD wil mensen daarom helpen op eigen kracht er gens te komen. Linda Vlamings: „Mensen moeten verant woordelijkheid voelen en weerbaar zijn, dankzij bepaal de basisvaardigheden. Samenwerking tussen hulpverle ners is belangrijk om mensen daarin te kunnen onder steunen." Die samenwerking heeft verschillende oorzaken. Aan ta fel bestaat brede overeenstemming dat ook de zorgsec tor niet ontkomt aan bezuinigingen, al zijn er verschillen de meningen over hoe dat het beste kan gebeuren. Keer zijde van de soms harde ingrepen is dat instanties wel be ter zijn gaan samenwerken. „De beste samenwerking is toch wel degene die niet zozeer ontstaat uit budgettech- nische redenen, als wel uit voortschrijdend inzicht", al dus Linda Vlamings. Geheel in lijn met het gesprek is het persoonsgebonden budget (PGB) een mooi ijkpunt. Hoewel het PGB een de ideale vertaling lijkt van een eigentijdse aanpak staan de gesprekspartners - met uitzondering van MEE - in grote lijnen achter de maatregelen die het kabinet nu neemt. Voorbeelden van misbruik zijn schrijnend; zoals cliënten die hun PGB in beheer hebben gegeven aan mensen met schulden. Ook laat het PGB volgens de gespreks partners te veel ruimte voor creatief boekhouden. Toch is niemand blij met een algehele afschaffing; het PGB kent ook veel goede toepassingen. Mensen die daarvan gebruik maakten, kunnen nu in een verpleeghuis terecht komen, terwijl dit niet per definitie goedkoper of beter is. MEE wil daarom graag iets van een PGB behouden. Toekomstvisie Hoe denken de gesprekspartners de komende jaren aan de vraag van de zorgbehoevende te voldoen? Gerard MEE zet zich in voor mensen met een beperking en werkt samen met onder meer zorginstellingen, scho len/gemeenten, UWV, sportverenigingen en woning corporaties. Aan tafel zitten consulent Corry van Dorst (links) en communicatieadviseur Lizzy van der Gracht.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2012 | | pagina 42