Het zijn best lange dagen voor ons zeeland 13 Meldkamer ambulances moet beter OR neemt het op voor Thermphos commentaar Surrogaatouder woensdag 18 april 2012 Niels en Ankie de Nooijer uit Vlissingen zijn werken de ouders: hij werkt vijf dagen in de week bij de gemeente Goes, zij drie dagen als kapster. Ze moeten zich in allerlei bochten wringen om oppas te regelen op de momenten dat zij aan het werk zijn. Eén dag in de week passen opa en oma op, maar op donderdag gaan de kinderen naar de kinderop vang. Om te zorgen dat de kosten niet de pan uit rijzen, werkt Ankie op zaterdag; dan kan Niels voor de kinderen zorgen. Niet ideaal, maar je moet toch wat. Niels: „Mijn vrouw verdient 900 euro per maand. Eén dag kin deropvang voor twee kinderen kost meer dan 600 euro per maand. Onze eigen bijdrage is uit eindelijk rond de 150 euro, maar je moet toch het hele bedrag voor schieten. En dat is een flinke klap." Ze hebben er dan ook over nage dacht of het nog wel rendabel is om met z'n tweeën te blijven wer ken. „Het oppassen wordt voor opa en oma steeds zwaarder. We hebben overwogen de kinderen twee dagen in de week naar de op vang te brengen. Maar met de hui dige prijzen is dit geen optie meer." De kinderen blijven dus naar opa en oma gaan. „Voor de middenstand is opvang gewoon niet meer te betalen, je bent continu bezig de eindjes aan elkaar te knopen." De jonge ouders zijn al sinds de geboorte van de kinderen aan het sparen voor hun studie. Iedere maand 50 euro. Ze hopen dat vol te kunnen houden. „Ik snap niet dat er gezin nen zijn met vier of vijf kinderen. Het is gewoon niet te doen, wij kunnen niet eens een derde." Opa en oma willen blijven oppas sen zolang ze kunnen. „We genie ten ervan, je hebt zo'n hechte band met de kinderen", vertelt oma. Opa kijkt verder naar de toe komst: „Het is de vraag hoelang we het nog kunnen. De komende vijf jaar moet nog wel lukken, maar hoelang daarna nog?" Inmiddels passen ze al bijna twaalf jaar op. Eerst op de oudste kleinzoon, daarna op de twee zoons van Niels en Ankie. „Aan vankelijk weet je eigenlijk niet waar je aan begint. Je bent alleen maar enthousiast. En voor je het weet ben je jaren verder." Meer dan één dag in de week wil het stel niet. Vooral opa is daar dui delijk in: „Het is ontzettend leuk, maar ik heb zelf ook hobby's. Meer kan gewoon niet." De klein kinderen zijn rustig en lief. Geluk kig. Als ze heel druk waren, zou den de grootouders wel meer moeite met het oppassen hebben. „Het zijn best lange dagen. We ha len ze om half acht 's morgens op en ze blijven tot zeven uur 's avonds. Dan ben je gewoon moe." Ondanks het plezier wat zij eraan beleven, vinden ze het wel erg dat het de jonge ouders zo moeilijk wordt gemaakt. „Een derde kind is gewoon geen optie. Dat vind ik erg", verzucht oma. Opa Martien met Jitse (1), oma Magda met Jouke (3): „Je geniet ervan, maar je bent gebonden." foto Marcelle Davidse GOES - De meldkamer ambulance zorg in Zeeland 'is beslist op de goede weg, maar we zijn er nog niet'. Dat maakt burgemeester René Verhulst van Goes op uit de tussentijdse gesprekken die hij heeft gehad met de inspecteur voor de gezondheidszorg. Op 18 mei loopt de termijn van vier maanden af waarvoor de meldkamer onder verscherpt toe zicht is gesteld. Verhulst, porte feuillehouder binnen de Veilig heidsregio Zeeland (VRZ), durft nu nog niet te zeggen of de maatre gel dan ook van tafel is. Het voor naamste pijnpunt wat er nog ligt, is dat de meldkamer moet laten zien dat het stap voor stap kan na gaan waar eventuele fouten zijn ge maakt en hoe die voortaan kun nen worden voorkomen, aldus Ver hulst. Ook moet nog duidelijker worden aangegeven waar patiën ten met hun klachten terechtkun nen en hoe die worden afgehan deld. De klachten worden vervol gens jaarlijks gepubliceerd op de website. Verhulst constateert dat strengere eisen worden gesteld sinds de meldkamers door gewij zigde regelgeving als zorginstelling worden beschouwd. „En op zich is dat best goed. Maar om aan die normen te kunnen voldoen, is een hoger budget nodig. Want je kunt niet zeggen doe het dan maar wat minder bij de brandweer. Daar zit ook een inspectie bovenop." Het hele pakket aan maatregelen kost de VRZ bijna 800.000 euro, waarvan de helft structureel. Bij beschikking van het Gerechtshof te 's Hertogen bosch d.d. 12 april 2012 is de beschikking van de rechtbank Middelburg sector Kanton, locatie Middelburg van 20 oktober 2011 waarbij mevrouw Leuntje Janse, geboren te Domburg^ op 22 juli 1950, wonende* verblijvende in Emergis te 4481 PM Kloetinge, Oostmolenweg 101, onder curatele is gesteld, vernietigd. De prijsstijging in de kinderopvang zit veel jonge ouders be hoorlijk dwars. Zij vallen terug op improviseren. Een dagje extra naar opa en oma, een dagje naar bevriende ouders, desnoods blijft moeder wat meer thuis. Dit soort oplos singen heeft te veel nadelen. Voor heel jonge kinderen is al dat gesleep langs verschillende surrogaatouders slecht. Want zij moeten zich juist aan hun echte ouders hechten. Voor de opa's en oma's wordt de claim al snel te zwaar. De jonge moe der die er dan maar voor kiest om zelf voor het kind te zor gen, laat kansen op een bredere ontplooiing en op financiële zelfstandigheid liggen. En de ba zen van al die jonge ouders die ineens weer om een ander con tract vragen, weten ook niet meer waar ze aan toe zijn. Daarom moet Den Haag drin gend een lange lijn voor de kin deropvang kiezen, die een paar regeringen kan overleven en die daadwerkelijk wordt ge volgd zodat alle belanghebben den erop kunnen bouwen. NIEUWDORP - De Ondernemings raad (OR) van Thermphos Interna tional zegt dat het veiligheidsbe leid van de fosforfabriek is aange scherpt na een tragisch ongeval in 2009, waarbij twee medewerkers om het leven kwamen en één ge wond raakte. De OR reageert daarmee op 'de media-aandacht rondom ons be drijf. Specifiek doelt de OR op be richten dat het Openbaar Ministe rie Thermphos vervolgt voor de dood van de twee werknemers die in 2009 om het leven kwamen. Het OM legt Thermphos onder meer 'dood door schuld' ten laste, omdat het bedrijf niet zou hebben gezorgd voor een veilige werkom geving. Uit rapporten van de Ar beidsinspectie en TNO blijkt dat door hiaten in het veiligheidsbe leid de twee werknemers buiten bewustzijn raakten en vervolgens overleden door blootstelling aan fosfinedampen en een gebrek aan zuurstof in en bij een ovenvat. De OR 'betreurt' dat ongeval, maar zegt dat er sindsdien flinke stappen zijn gezet om de veilig heid te verhogen en de uitstoot van gevaarlijke stoffen en metalen terug te dringen. Daar besteden volgens de OR de media te weinig aandacht aan. De Inspectie Leefomgeving en Transport tikte de directie van Thermphos echter recent nog op de vingers. Het be drijf doet volgens de inspectie juist te weinig om risico's met gevaarlij ke stoffen in te dammen.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2012 | | pagina 3