Van der Steen verricht beulswerk sport 135 Fysiotherapeut uit Den Bosch kneedt nu de spieren van Leonardo Pang ontsnapt aan vroege uitschakeling Haase met enig Funso Ojo keert Onderzoek brandje fortuin ronde verder terug naar Beerschot in uitvak Ajaxfans Winst en verlies voor beachvolleybalsters woensdag 18 april 2012 Het vak van fysiotherapeut bracht Marco van der Steen al in Japan en op Sicilië, Nu is hij weer in Oostenrijk aan de slag. De beul laat spelers afzien. En dat werkt. door Wilber Hack DEN BOSCH - Het leven van Marco van der Steen (46) staat bol van de anekdotes. De 46-jarige fysiotherapeut werkte in een 'ge heime' kelder met spelers van PSV, verbleef een paar maanden met Toto Schillaci op Sicilië, werk te dertien jaar voor Jubilo Iwata in Japan. Hij staat nu tot het einde van het seizoen onder contract bij het Oostenrijkse Red Bull Salz burg. Hij leerde het vak in de praktijk van Richard Smith in Amsterdam, die vroeger tal van topvoetballers onder zijn hoede had. Danny Hesp was er, nadat hij aan een duel met Fred van der Hoorn een gebroken been had opgehouden, één van zijn eerste patiënten. Via de praktijk van Smith kwam Van der Steen ook de wereld van de topvoetballers binnen. „Smith introduceerde de intensieve be handelmethode", zegt Van der Steen, die na dertien jaar Japan in middels weer twee jaar in Den Bosch woont. „Het uitgangspunt is dat een spier eerst helemaal vrij moet zijn. Simpel gezegd: er mo gen geen verklevingen meer zijn en geen knopen meer inzitten. Pas dan kun je met een revalidatie- proces beginnen. Soms ben je de hele dag met één speler bezig om hem zo snel mogelijk blessurevrij te krijgen. Daar komt geen massa ge-olie aan te pas." Het beulswerk dat zichtbaar snel resultaat had sprak de voetballers aan. In 1988 wendde Sören Lerby zich tot de praktijk van Smith toen hij met een blessure zat. „PSV had Monne de Wit, die tij dens het EK van 1988 nog bij Oranje werkte, in dienst geno men. Maar daar hadden enkele spelers geen vrede mee", zegt Van der Steen. „In de kelder onder zijn huis in Lommei richtte Lerby een praktijkruimte in. Daar ging ik op maandag naartoe. Ik bleef er de hele week. Behalve Lerby lieten ook Frank Arnesen, Eric Gerets, Wim Kieft en Gerald Vanenburg zich er buiten PSV om behande len. En Ludwig Kögel kwam spe ciaal uit München over om ver zorgd te worden. Marco van der Steen: „In het profvoetbal is er vaak nog wel geld om de zorg te geven die eigenlijk nodig is." De contacten met Vanenburg ble ven. Die raakte in Japan aan zijn voorste kruisband geblesseerd en zocht Van der Steen opnieuw op. „Vanenburg moest na acht weken terug naar Japan. Al spoedig vroeg zijn club Jubilo Iwata me om naar Japan te komen en hem verder te begeleiden. Dan gaat het snel." Vanenburg was speelklaar, maar bij Jubilo zat Toto Schillaci nog in de lappenmand. De spits, smaak maker van het WK van 1990, was met een rugblessure teruggekeerd naar Sicilië. De Japanse club had al zes weken niets meer van hem vernomen. Of Van der Steen eens naar hem wilde gaan kijken. De fy siotherapeut kon melden dat het uitstekend ging. Schillaci had een speedboot en een Porsche ge kocht, maar het herstel van die rugblessure was nog niet ver ge vorderd. Van der Steen ontfermde zich over de speler, die spoedig weer al les kon. „Op het moment dat hij weer terug moest naar Japan, ging het volgens Schillaci ineens weer slecht met zijn rug. In Japan is hij nooit meer geweest. Het contract is afgekocht." Een jaar pendelde Van der Steen op en neer tussen Nederland en Japan. Daarna zou hij er eerst een jaar blijven. Dat mondde uit in een periode van dertien jaar. „Ze moesten in Japan enorm aan de behandelmethode wennen. Daar zijn ze gewend met kleren aan ge masseerd te worden. Het was wel schrikken dat het er allemaal zo in tensief aan toe ging. Maar de aan pak werkte. Eén keer per week gaf ik les aan een opleiding fysiothera pie. De therapeut die nu bij de na tionale voetbalploeg zit is door mij opgeleid." Van der Steen had nog in Japan ge zeten als vrouw en kinderen niet vanwege school teruggegaan wa ren naar Nederland. Het werk met topsporters spreekt hem enorm aan. „Het grootste pro bleem in mijn werk is de klok. De verzekering staat het niet toe om mensen intensief te behandelen. In het profvoetbal is er vaak nog wel geld om de zorg te geven die eigenlijk nodig is." Hij was dan ook blij dat Red Buil Salzburg begin dit jaar via trainer Ricardo Moniz contact zocht met hem. Die kende hij nog van PSV en van zijn periode als stagiair bij RKC Waalwijk. „Red Bull is een club met ambitie, plannen en heel veel geld", zegt hij. „Maar ook daar kan het alle maal nog veel efficiënter." De over koepelende medische leiding over voetballers, ijshockeyers, Formule i-coureurs en motorcrossers is bij Red Buil, energiedrankjesfabri- kant en groot sponsor in de sport, in handen van Bernd Pansold, een arts uit de voormalige DDR. Met hem lichtte Van der Steen de organisatie door.„Het kwam voor dat een Braziliaanse speler acht weken met een kapotte kruisband rondliep voor iemand er eens naar ging kijken. Dan is er iets niet goed in de organisatie. Dat heb ik in een gesprek met Pansold \gezegd. Die was geen tegenspraak .gewend, maar bleek toch gevoelig voor die kritiek." Van der Steen tekende een con tract tot het einde van het seizoen foto Ad van Hasselt/GPD bij Salzburg Hij houdt zich met de voetballers bezig. Zijn eerste klus was om voormalig NAC-spe- ler Leonardo weer fit te krijgen. Die speelt weer en is een belangrij ke schakel in het succes. „We pro beren dit jaar de dubbel te halen. Mijn dienstverband loopt tot en met de bekerfinale op 20 mei", zegt Van der Steen. In Nederland geeft: de geboren Utrechter, die al vlot naar Den Bosch verhuisde, leiding aan drie eigen praktijken, onder meer in Ammerzoden. Met projecten zo als dat in Salzburg is het aardig te combineren. „Daarna zal er vast wel weer iets op mijn pad ko men", zegt Van der Steen. „Er zijn niet zoveel fysiotherapeuten die sporters zo intensief behandelen. In Nederland heb je Dick van Toorn die het ook heel intensief doet. Arjen Robben kon na zijn behandelingen weer razendsnel voetballen, maar raakte ook snel weer geblesseerd. De hamstring zal niet 'vrij' geweest zijn. De vraag naar de door mij gehanteer de methode is groot." KARLSKRONA Badmintonner Eric Pang is dinsdag ontsnapt aan een vroege uitschake ling op het Europees kampioen schap in de Zweedse plaats Karls- krona. De Nederlander versloeg in de eerste ronde met moeite de Fransman Brice Leverdez. Hij had drie games nodig en moest in de slotgame zelfs twee wed- strijdpunten wegwerken: 13-21 21-19 23-21. De volgende tegenstander van Pang is de als zevende geplaatste Deen Viktor Axelsen. MONTE CARLO EINDHOVEN ZEIST Tennisser Robin Haase heeft dins dagavond met enig fortuin de twee de ronde van het tennistoernooi in Monte Carlo bereikt. De Nederlan der leek op weg naar een nederlaag tegen Juan Monaco, totdat de Ar gentijn zijn rechter enkel verzwik te. De winnaar van het toernooi van afgelopen week in Houston probeerde het nog even maar gaf bij een voorsprong van 3-2 in de derde set op. Haase won de eerste set (7-5) en was kansloos in de tweede set (6-0). Funso Ojo keert terug naar de Bel gische eersteklasser Beerschot. De 20-jarige middenvelder verlaat PSV transfervrij en tekende dinsdag een contract voor vier seizoenen. Ojo doorliep ook de jeugdoplei ding van Beerschot, waar Adrie Koster in de zomer als hoofdtrai ner aan de slag gaat. De Belg wekte de interesse van PSV maar verover de nooit een basisplaats bij de club uit Eindhoven. Hij speelde vorig seizoen even op huurbasis voor VW-Venlo. De aanklager betaald voetbal heeft een vooronderzoek ingesteld naar wanordelijkheden in het uitvak tij dens de competitiewedstrijd sc Heerenveen - Ajax (0-5) van vorige week woensdag. Meegereisde Ajaxsupporters sta ken fakkels af, waardoor een span doek vlam vatte. Op basis van het meldingsformulier heeft de aankla ger schriftelijke vragen gesteld aan Ajax. De Amsterdamse club heeft tot 2 mei de tijd om hierop te reage ren. BRASILIA Beachvolleybalsters Sanne Keizer en Marleen van Iersel zijn met wis selend succes begonnen aan de World Tour. Het als achtste ge plaatste duo opende dinsdag het eerste toernooi in Brasilia met een nederlaag tegen het Mexicaanse koppel Candelas/Garcia: 23-21 21-12. Keizer en Van Iersel revancheerden zich later op de dag met een zege op het Russische tweetal Vasina/Vozakova, 24e op de lijst van beschermde koppels. Het werd 21-17 24-22.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2012 | | pagina 35