Kinderopvang in zwaar weer 21 zeeland Zeeuwse ontpoldervisie onduidelijk Propfooi woensdag De krant 6 weken voor 18 euro! PZC Over een maand ga ik samen met mijn beste vriend een paar we ken toeren door Ame rika. Pas belde hij me op om me er aan te herinneren nog wat los se dollars te halen. Natuurlijk! We gaan naar een land met een fooiencultuur. Ik kom zelden over de grens. Het verst dat ik ooit reisde was Istan- boel. Ook daar kennen ze een fooiencultuur. Ik kon er toen maar niet aan wennen. Niet dat ik te krenterig ben om links en rechts aalmoezen uit te delen. Ik vergeet het gewoon steeds. En laat ik maar eerlijk toegeven dat ik een heel slechte ben in nonver- bale communicatie. Een hoopvol le blik, een vriendelijke lach en ik - onnozelaar - denk dat ik met een beminnelijk en behulpzaam mens te maken heb. In Istanboel is het eigenlijk niet zo moeilijk. Daar moet je gewoon ie-der-een een fooi geven. Een fooi voor de man die de deur opende en een fooi voor zijn colle ga die de deur weer sloot. Ook in kapitalistisch Amerika is COLOFON WÊÊÊÊÊÊÊÊÊÊË PZC Park Veldzigt 35, Middelburg Postbus 91, 4330 AB Middelburg 0118-43 4000 Uitgever Charles van den Oosterkamp Hoofdredactie Peter Jansen pjansen@pzc.nl Arie Leen Kroon (adjunct) alkroon@pzc.nl Centrale redactie T: 0118- 43 4010 E: redactie@pzc.nl Redactie Walcheren Postbus 91, 4330 AB Middelburg T: 0118- 43 4050 E: walcheren@pzc.nl Redactie Bevelanden-Tholen Postbus 162, 4460 AD Goes T: 0113- 31 5670 E: bevelanden@pzc.nl tholen@pzc.nl Redactie Zeeuws-Vlaanderen Postbus 145,4530 AC Terneuzen T: 0115- 64 5740 E: zeeuws-vlaanderen@pzc.nl Redactie Schouwen-Duiveland Postbus 80, 4300 AB Zierikzee T: 0111-45 4650 E: schouwen-duiveland@pzc.nl Advertenties VerkoopteamZeeland Merken en Diensten, Business-to-Business/ de Ondernemer, Zorg, Onderwijs, Onroerend Góed T: 0118-434070 E: teamzeeland@bndestem-pzc.nl Familieberichten: 088- 0139 999 een fooi gebruikelijk, wil je men sen nog een beetje een fatsoenlijk inkomen gunnen. Maar wie geef je allemaal een fooi en hoeveel? Ik heb geen idee. En minstens zo be langrijk: hóe geef je de fooi. Geef je het geld met een wijds gebaar waarbij iedereen kan zien hoe groot je offergave is? Ik heb al bedacht dat ik een stukje Nederlands erfgoed ga introduce ren. De propfooi. Het was heel ge bruikelijk bij mijn ooms. Wan neer ik bij oma op visite was en mijn ooms ontdekten dat ik een paar dagen terug jarig was ge weest kreeg ik een propfooi. Bij de propfooi wordt het muntgeld heel subtiel in je hand gestanst terwijl je een stevige handdruk krijgt. Dat ga ik doen. Wedden dat het een success is? Tenslotte doen de Nederlandse goochelaars het daar ook goed. Moet ik alleen wel nog even oefe nen want een Hans Klok ben ik nog niet. Niet gek opkijken dus wanneer u ineens een euro in uw hand vindt Maar ik wil hem wel weer terug. Voor meer columns: www.pzc.nl/columns Personeelsadvertenties: 055- 5388 000 Kleintjes: 0900- 6743 836 Krant niet ontvangen? Wijziging van uw adresgegevens? Gebruik maken van de vakantieservice? Abonnement opzeggen? Vul het formulier in op: www.pzc.nl/lezersservice of bel: 088- 013 99 10 Toets 1bezorgklachten (vanaf 07.00 uur) nabezorging bij melding voor 12.00 uur Toets 2: informatie over uw abonnement Toets 3: informatie over abonneevoordeel Maandag t/m vrijdag: 08.00 - 17.00 uur Zaterdag: 08.00 - 12.00 uur PZC Lezersservice Postbus 3229, 4800 MB Breda Abonnementsprijzen Maand 27,50 (acceptgiro €30,75) Kwartaal 77,65 (acceptgiro 80,85) Jaar €296,50 (acceptgiro 299,95) Auteursrechten Alle auteursrechten voorbehouden Uitgeverij Provinciale Zeeuwse Courant, onderdeel van Koninklijke Wegener NV. Publicatierecht beeldende kunst via Beeldrecht. Gegevensbescherming PZC is een uitgave van Wegener NV. Wegener legt van abonnees gegevens vast voor de uitvoering van de abonnementsovereenkomst. Deze gegevens kunnen gebruikt worden om u op de hoogte te houden van interessante producten en diensten van andere onderdelen van Wegener en zorgvuldig geselecteerde partners. Indien u geen prijs stelt op informatie van de PZC of indien u uw toestemming voor het gebruiken van uw e-mail adres wilt intrek ken, kunt u dit schriftelijk kenbaar maken bij PZC Lezersservice. Zie ook het privacy statement op www.pzc.nl Het was typerend voor de manier waar op Zeeuwse ouders hun kinderopvang re gelden: dagje bij opa en oma, dagje kinderopvang, dagje bij de buren. Sinds de kosten voor kinderopvang per uur zo'n 10 pro cent gestegen zijn, kiezen Zeeuw en nóg vaker een alternatief voor de officiële kinderopvang. Of ze ne men minder dagdelen opvang. Kindervopvang Juultje heeft in Hulst drie locaties gesloten. Op 1 juli gaat er weer een dicht. Bij Kin deropvang Zeeuws-Vlaanderen staat de teller nu op drie. Een bij komend probleem in de grensre gio is dat daar veel ouders uitwij ken naar België, waar de opvang Kosten kinderopvang Gegevens van Kibeo voor 2012 Stijging tarieven t.o.v. 2 011:8-10% veel goedkoper is. Koos Kids, ac tief op Schouwen-Duiveland, over weegt in een brede-schoolachtige voorziening kinderopvang en bui tenschoolse opvang onder één dak te brengen met peuterspeelzaal en basisschool. Gert-Jan van der Salm van Koos Kids laat weten dat open staande vacatures niet meer wor den opgevuld. Een geluid dat ook bij anderen te horen is. Mensen met een nulurencontract worden minder ingezet, tijdelijke contrac ten worden niet verlengd. Bij kinderopvangorganisatie Ki beo, actief op de Bevelanden en Schouwen-Duiveland, is deze maand voor het eerst weer een half procentje groei in de aanvra gen voor kinderopvang, zegt direc teur Elly Brand. „Wij zijn gelukkig heel groot, met heel veel kleine vestigingen: winstgevende en ver liesgevende vestigingen. Dat houdt elkaar een beetje in balans en daar om hoeven wij nu niet in te grij pen." Brand benadrukt dat het ei genlijk wel meevalt met de kos tenstijging. „Als ouders goed gaan rekenen, zien ze dat wel." Directeur Edwin van Alphen van Kinderopvang Walcheren vindt de Belastbaar gezinsinkomen per jaar Standaard opvang 1 e kind (netto per uur) Standaard opvang 2e kind (netto per uur) ontwikkelingen vooral jammer voor de kwaliteit van de kinderop vang. „We hadden veel geïnves teerd in personeel, in scholing, in locaties. Dat gaat nu verloren." Gjalt Jellesma van de Belangenver eniging van Ouders in de Kinder opvang (Boink) noemt het effect van de overheidsmaatregelen 'dra matisch'. „Dit leidt tot kwaliteits verlies in de kinderopvang. Boven dien verlies je zo weer vrouwen die juist besloten hadden werk en zorg te combineren." Hij is ervan overtuigd dat de maat regel uiteindelijk weer wordt terug gedraaid. „Dat durf ik met 100 pro cent zekerheid te zeggen. Daarom is dit zo spijtig en dom." Jellesma hekelt daarnaast het 'ge sjouw' met kinderen. „Soms wordt een kind per week wel op vier verschillende plekken onder gebracht. Terwijl ze juist behoefte hebben aan stabiliteit. Ook hun schoolcarrière is daarbij gebaat." Overigens denkt niet iedereen daar zo over. Brand: „Zo'n arrange ment waarbij de kinderen dagjes bij opa en oma afwisselen met kin deropvang en dagjes thuis, is juist heel aardig." <€17.500 €35.000 €90.000 €0,59 €1,23 €4,14 J €0,42 €0,54 €1,29 I Zeeuwse ouders zoeken crea tieve oplossingen om de ho gere kosten van kinderop vang op te vangen. Daardoor zijn al vestigingen gesloten. door Matthanja Schipper woensdag 18 april 2012 door Guido van der Heijden Ja, ik neem de PZC en ontvang de eerste 4 weken gratis en neem aansluitend: een doorlopend abonnement met automatische betaling van 77,65 per kwartaal (na28) D een doorlopend abonnement met betaling per accept van 80,85 per kwartaal (na28) ik neem een proefabonnement van 6 weken voor 18,-. Na deze periode stopt de bezorging vanzelf, (ik heb de laatste 3 maanden geen proef gehad) <P6) Stuur de bon naar: PZC, Afdeling Lezersservice, Antwoordnummer 54050,5004 VB Tilburg. Bellen kan ook: 088 - 013 9910 Straat Postcode Woonplaats Telefoonnummer Emailadres Ik machtig de PZC om het abonnementsgeld van mijn rekening af te schrijven. Rekeningnummer Handtekening De PZC gaat zorgvuldig om met persoonsgegevens In het colofon treft u nadere mformatre aan DEN HAAG - De Tweede Kamer moet het donderdag in het debat over de nieuwe variant van de ont- polderingsplannen van het kabi net zonder duidelijk standpunt van de provincie Zeeland stellen. Vorige week constateerde de pro vincie in een eerste reactie dat er nog vele obstakels zijn: ontpolde- ren op vier plaatsen, de kosten, de vereiste medewerking van Zeeland Seaports en de verplaatsing van de golfbaan en het schietsportcen trum in de Appelzak. Commissa ris van de koningin Karla Peijs heeft zich vervolgens wat toeschie telijker opgesteld - onder voor waarde dat hierna niet meer zal worden ontpolderd. Een formele brief van het dagelijks provinciebe stuur is er nog niet. PvdA-Kamerlid Lutz Jacobi vroeg dinsdag een debat aan over de ont- poldering aan de Westerschelde. Ze kreeg daarvoor steun van een ruime meerderheid van de Twee de Kamer. Het wordt donderdag gehouden. Die dag praat ook de commissie voor mobiliteit van openbare wer ken van het Vlaams parlement over de kwestie met minister-presi dent Kris Peeters. Vrijdag - maar dan heeft de Tweede Kamer er al een oordeel over geveld - komt het onderwerp in de Staten van Zee land aan de orde. Staatssecretaris Henk Bleker (Na tuur) liet dinsdag weten dat hij vanuit Zeeland nog geen verzoe ken heeft gekregen om nadere uit leg over het kabinetsbesluit.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2012 | | pagina 2