zeeland 127 Wondexpertisecentrum Huidkankercentrum Kindereczeemcentrum Minder verkeerscontroles door Levende tradities in onderbezetting politie Zeeland Zeeland verzameld woensdag 18 april 2012 'We moesten wel anders gaan werken. De zorg is overbelast door huidkankers, er is een enorme toename van moeilijke wonden en kinderen met eczeem.' Annemie Galimont, dermatologe Admiraal De Ruyter Ziekenhuis Het gespecialiseerde Wond expertisecentrum (WEC) van het Admiraal De Ruy ter Ziekenhuis behandelt patiën ten die slecht genezende wonden hebben. Het aantal 'wondpatiën- ten' is de afgelppen jaren fors toe genomen. Bijvoorbeeld door zwe ren aan het onderbeen. Eén op de honderd mensen - voornamelijk ouderen - heeft last van een 'open been', een aandoening die een enorme impact heeft op het dage lijks leven. Met huisartsen is afge sproken dat ze bij 'open benen' sneller naar de dermatoloog door verwijzen. De dermatoloog onder zoekt, stelt een diagnose en maakt een behandelplan. Daarna neemt de huisarts - eventueel ook thuis zorg - de behandeling weer over. In principe komt de patiënt alleen nog voor controle terug in het zie kenhuis. Bij het genezingsproces wordt de patiënt actief ingescha keld: hij krijgt een 'basisrichtlijn wondbehandeling' mee en een pa tiëntenboekje waarin nauwkeurig bijgehouden wordt wie wat doet. Er staat ook algemene informatie over het voorkómen van wonden en de behandeling ervan. Bij eer der doorverwijzen is sneller duide lijk wat er precies aan de hand is en welke behandeling het beste zal werken. Resultaat: een snellere ge nezing. Met de nieuwe manier van werken is een gemiddelde tijds winst van vier weken (snellere ge nezing) behaald. Bovendien blijkt er een besparing van 30 procent te zijn op verbandmiddelenkosten. Foto links: Saskia Rolloos, verpleeg kundig specialist dermatologie, zwachtelt een been. Bij een vermoeden van huid kanker verwijst de huisarts door naar het huidkanker centrum. Via het 'Zorgportaal' van het ADRZ kan hij direct, digitaal doorverwijzen en een afspraak ma ken. Blijkt het inderdaad om huid kanker te gaan, dan gaat de patiënt een 'zorgpad' in. Dat wil zeggen dat er afspraken zijn met alle zorg verleners om te zorgen dat de pa tiënt zo snel mogelijk verder gehol pen wordt. In een stappenplan (protocol) is vastgelegd dat bij melanoom bin nen vijf dagen geopereerd wordt, bij andere huidkankers binnen twee weken. Voor elk type huid kanker is een vaste behandelwijze, die moet garanderen dat er niet te veel en niet te weinig zorg ver leend wordt. Ze zijn gebaseerd op wetenschappelijk onderbouwde richtlijnen. Dermatologen, oncolo gisch chirurgen, plastisch chirur gen, pathologen en radiotherapeu ten werken in een multidiscipli nair team samen bij de behande ling. Die kan bestaan uit het weg snijden van de kanker, maar ook uit radio-, zalf- en fotodynamische therapie. Ook in huidkanker gespe cialiseerde academische centra bui ten Zeeland worden indien nodig ingeschakeld: Leiden (bij lymfo- men) en de Daniël den Hoedkli niek bijvoorbeeld. Gedurende het hele traject is de verpleegkundig specialist van de polikliniek derma tologie aanspreekpunt. Zij coördi neert en geeft voorlichting. Foto links: Annemie Galimont, der matologe van het ADRZ, meet de grootte van een moedervlek. www.huidkankercentrum.nl speciaal ontwikkeld, speels materi aal. Er is een website waarop ze een 'smeerkalender' kunnen downloaden waarop ze hun 'smeerschema' kunnen bijhouden. Hierop staat precies hoe lang ze hormooncrème mogen gebruiken. Ze kunnen deelnemen aan 'ec- zeemscholen' waarin ze samen met leeftijdsgenoten over het ec zeem praten. Ze krijgen praktische tips en hebben steun aan elkaar, omdat ze zien dat ze niet de enige zijn met deze aandoening. Ook zijn er informatieve bijeenkom sten voor ouders samen met kinde ren. Op zalfpoli's wordt precies uit gelegd hoe er moet worden ge smeerd en wat de effecten van ver schillende middelen zijn. Bij de behandeling van eczeempa tiënten is een grote rol weggelegd voor kinderarts en huisarts. Foto links: kinderen krijgen bij het kindereczeemcentrum informatie op hun eigen niveau met speciaal ont wikkeld, speels materiaal. www.kindereczeem.adrz.nl foto's Peter Wijkhuys/ADRZ Steeds meer kinderen hebben last van eczeem. De informa tie die over deze chronische aandoening te vinden is, onder meer op websites, is vaak tegen strijdig. Het kindereczeemcen trum Smeer 'm van het ADRZ biedt duidelijke richtlijnen en be steedt veel aandacht aan 'zelfmana gement'. Dat wil zeggen, dat zowel de ouders als de kinderen leren hoe ze met de aandoening om moeten gaan. Kinderen krijgen op hun eigen niveau informatie, met door Marcel Modde MIDDELBURG - De politie in Zee land heeft vorig jaar flink minder uren gestoken in verkeersveilig- heidscontroles dan was voorgeno men. De planning was minimaal 27.092 (man)uren te besteden aan het verkeer. Dat zijn er 19.361 ge worden, blijkt uit het jaarverslag. Volgens woordvoerder Mirja Vis valt de mindere inzet volledig te wijten aan onderbezetting van het verkeersteam. Onduidelijk is nog of dit resultaat gevolgen heeft voor het budget van de politie Zeeland. „We hebben een inspanningsver plichting en worden daar op afge rekend door het Openbaar Ministe rie. Maar het is ook weer niet zo dat het OM nu gelijk een strafkor ting toepast. De praktijk is dat we eerst eens overleggen over de situa tie en omstandigheden", reageert Vis. Het aantal bekeuringen dat werd uitgeschreven voor verkeersovertre dingen, was vorig jaar bijna de helft minder dan in 2010. Daarbij ging het om het rijden door rood licht, het niet dragen van de gordel of helm en het rijden onder in vloed van alcohol. Bij elkaar liepen 7667 weggebruikers in Zeeland te gen een prent aan voor één van de ze feiten. In het jaarplan was uitge gaan van iets minder dan 15.000 boetes. Vis benadrukt dat dit ge noemde aantal niet mag worden beschouwd als het afgeschafte bon nenquota. „Dat geldt écht niet meer." Het is volgens haar meer een prognose op basis van het aan tal geplande controles. „We kiezen voor kwaliteit en veiligheid en niet voor kwantiteit." Ondanks het achtergebleven aantal verkeers controles daalde de ervaren ver keersoverlast in Zeeland voor het tweede achtereenvolgende jaar. Het jaarverslag vermeldt verder dat de politie voor ruim 2,3 mil joen euro aan beslag heeft gelegd in diverse onderzoeken. MIDDELBURG - Zeeland wil werk maken van het verzamelen van im materieel erfgoed. Het gaat om ver halen, rituelen en tradities die mensen van hun (groot)ouders hebben gekregen en aan hun kin deren willen doorgeven. De Stich ting Cultureel Erfgoed Zeeland (SCEZ) ontwerpt een website, waar erfgoedorganisaties zich kun nen melden met activiteiten. Zoals ringrijden, de straö, het spel slab- berjannen. Jeanine Dekker, bij de SCEZ adviseur voor volkscultuur, vertelt dat het om meer dan alleen Zeeuwse tradities en rituelen gaat. Algemene feesten als Sinterklaas en Koninginnedag tellen net zo goed mee. Tradities van Turkse, Surinaamse, Ambonese en andere gemeenschappen in Zeeland zijn ook vermeldenswaard. Met het op zetten van een Digitaal Kenniscen trum Volkscultuur Zeeland speelt de SCEZ in op het nationale jaar van het immaterieel erfgoed. De gemelde tradities kunnen na selec tie worden opgegeven voor de Erf- goedlijst van de Unesco. Zaterdag 21 april wordt een infor matiedag gehouden voor verenigin gen, musea, bestuurders en parti culieren. De bijeenkomst is van 10.00 tot 17.00 uur in de histori sche boerderij Land- en Zeezicht, St. Felixweg 3 in Kamperland.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2012 | | pagina 27