De bouwer Talokoto moet straks de toekomst bieden Van waterpomp tot bouw van school zeeland 125 Rem op groei ziekenhuis Terneuzen woensdag 18 april 2012 „Ik hoop dat we gehandicapten kunnen helpen een beter bestaan op te bou wen. Zij leiden in Gambia, een van de armste landen van Afrika, echt een dramatisch bestaan'. André Jasperse, directeur bouwbedrijf Het is voor André Jasperse een 'jongensdroom die uitkomt'. Z'n hele leven wilde hij al helpen in de derde wereld en dat gaat nu echt gebeuren. Zaterdag stapt hij samen met twee medewer kers van zijn bouwbedrijf op het vliegtuig naar Gambia. door Annemarie Zevenbergen Talokoto is een compound ter grootte van een voet balveld in Gambia. Het land is een van de armste in Afrika. Het dagelijks leven is er een constante strijd voor de Gam- biaan. Laat staan voor gehandicap ten en chronische zieken. Die heb ben er nauwelijks bestaansrecht en al helemaal geen zicht op een humane toekomst. Dat gaat directeur André Jasperse (43) van het Koudekerkse bouwbe drijf Kambier aan het hart. „Ik heb altijd al willen helpen aan die an dere kant van de wereld." Zijn ge moedsrust afkopen door geld te storten, is voor hem niet genoeg. Jasperse wil echt aan de slag, maar dan wel mét en vóór de plaatselij ke bevolking. Die mogelijkheid kwam onlangs op zijn pad en die greep hij met beide handen aan. Zaterdag reist hij af naar Gambia, samen met uitvoerder Jan de Rid der en timmerman Michel van Tiel. Het trio gaat er daadwerkelijk de handen uit de mouwen steken. „We gaan helpen met de bouw van een tehuis, een verpleegpost en een school voor het project Ta lokoto. Op een plek ter grootte van een voetbalveld. Het belang rijkste is de opvang voor chroni sche zieken en gehandicapten. Zij kunnen daar straks in werkplaat sen aan de slag kunnen en leren voor zichzelf te zorgen. Ik hoop dat ze zo een beter bestaan krij gen. Talokoto moet een zelfvoor- Bouwbedrijf Kambier gaat met drie man mee bouwen aan het project Talokoto in Gambia. Het echtpaar Co en Hannie Brasser uit Aagtekerke zet te in 2005 samen met de familie Berk de Stichting Steun en Opbouw Gambia op. De stichting biedt vanuit christelijke gedachten humanitaire hulp in de vorm van onderwijs en medische hulp en zorg in Gambia. Het bestuur bestaat uit alleen vrij willigers. De stichting organiseert tal van acties om geld binnen te krijgen, zoals rommelmarkten in diverse plaatsen en het pannenkoe- kenfeest in Aagtekerke. Zo staat 18 mei de boerderijfair in Meliskerke op het programma. Het jaarlijkse pannenkoekenfeest in Aagtekerke is op 25 juli. De projecten die de stichting heeft lopen zijn onder meer ondersteuning aan de doven- school Sint John met lesmateriaal, maar ook door het kopen van voedsel voor de leerlingen of het betalen van lesgeld. Ook het Ban- julunding Hospital wordt voor zien materiaal. Meer praktische za ken als het repareren van een wa terpomp, het plaatsen van een ag gregaat of het bouwen van een kraamkliniek en school staan ook op het conto van de stichting. zienende gemeenschap worden." „Het is niet de bedoeling dat wij als westerling daar even gaan ver tellen hoe het moet. Wij moeten ons aanpassen aan de manier van werken van de bevolking. Met res pect voor hun cultuur. Als we dat niet doen, staat er straks iets waar de bevolking geen binding mee heeft." „Het zal wel even wennen zijn daar. Toen ik vanochtend naar bui ten stapte, was het 3.5 graden. In Gambia is het zo'n veertig gra den", lacht Jasperse. Hij is nog wel op zoek naar een sponsor die de kosten van het vervoer van gereed schap in het vliegtuig wil betalen. „We mochten eerst 100 kilo extra meenemen, maar dat bleek vol gens de voorschriften toch niet te mogen. Per kilo bijbetalen kost te veel geld. Dat is flink balen. Jam mer dat de vliegtuigmaatschappij niet soepeler is. We hebben toch een humanitair doel. De materia len kopen we in Gambia. Daar heeft de omgeving dan baat bij." rek.nr. 15 7066924, tnv. Stichting Steun en Opbouw Gambia, Project Talokoto De Middelburgers Stefan Mes en Jolanda Moens hebben het project Talokoto opgezet in een klein dorpje in Gambia. Dat omvat een kindertehuis voor zestig kinderen met een handicap. Daar komen zes kleine woningen bij voor 24 ouderen met een handicap. Daarnaast worden een garagewerk plaats, een elektrotechniek timmer werkplaats, een naaiatelier, een overkapte kinderspeelplaats, een verpleegpost en een gastenverblijf gebouwd. Daar kunnen bijvoor beeld vrijwilligers overnachten die meewerken aan het project. door Harmen van der Werf TERNEUZEN - ZorgSaam moet een rem zetten op de groei van de zie kenhuiszorg. Landelijk is afgespro ken dat de uitgaven met 'slechts' 2,5 procent mogen toenemen, ex clusief loon- en prijsbijstelling. ZorgSaam is vrij succesvol dankzij onder meer het nieuwe dottercen trum, wat het lastiger maakt dit doel te halen. Met het landelijke akkoord dat geldt voor 2012-2015, wil de rijks overheid een halt toeroepen aan de sterk stijgende ziekenhuiskos ten. De groei bedroeg de afgelopen jaren zes a zeven procent. Ver wacht wordt dat dankzij het ak koord (2,5 procent plus loon- en prijsbijstelling) de kosten jaarlijks nog altijd met ongeveer 5,25 pro cent zullen stijgen. In harde euro's betekent dit een toename van 17,2 miljard euro dit jaar naar 20,1 mil jard euro in 2015. Het is aan de ziekenhuizen om met zorgverzekeraars het akkoord te vertalen naar de praktijk van al ledag. ZorgSaam zit daarbij in een niet zo simpele positie, valt op te maken uit de column die voorzit ter van de Raad van Bestuur Paul Rademacher op de website van ZorgSaam publiceerde: „Hoe verta len we de landelijke taakstelling tot op individueel ziekenhuisni veau? Zeker als je in een groeifase verkeert met een dottercentrum zoals ZorgSaam." Het dottercentrum is namelijk 'een groot succes'. Het aantal be handelingen kwam in 2011 al bo ven de zeshonderd uit, het streef cijfer voor 2013. Dat is te danken aan de toestroom van patiënten uit Midden-Zeeland. „En die komt verder op gang", meldde Radema cher eerder dit jaar in zijn nieuw jaarstoespraak. ZorgSaam liet over 2011 meer groei cijfers zien. Het aantal opnames kwam voor het eerst boven de 14.000 uit. De dagverplegingen na men met ruim twaalf procent toe en de eerste polibezoeken met bijna vier procent. Het resultaat daalde evenwel, van vier miljoen euro in 2010 naar zo'n 2,5 miljoen euro in 2011. Rademacher sprak daarbij zijn zorg uit over de inzet van de politiek om 'de groei kunst matig te beperken'. official dealer UB Sjaak van Zee Herenmode St. Adriaanstraat 7,4461 JC Goes T: 0113-215652 E: info@sjaakvanzee.nl W: www.sjaakvanzee.nl Maten t/m 62 Va, 64 en 57 Ook op maandagen van 13.00 tot 17.30 u geopend

Provinciale Zeeuwse Courant | 2012 | | pagina 25