cultuur! 15 Verhalen in songs gegraveerd K«rtFvov Pionier ol teamspeler? Masabumi Hosono had moeten verdrinken agenda Presentatie van poëzie Wijnberg Expositie Bakker 'Bloedwoede II' geannuleerd woensdag 18 april 2012 MOOISTE POSTER Nog twee dagen om de mooiste Zeeuwse poster van 2011 te kiezen. Stem ook via: www.pzc.nl/poster. STUUR UW TIPS NAAR redactie@pzc.nl Zet uw foto in een album op www.pzc.nl/foto Meer agendanieuws en het complete bioscoopprogramma zijn te vinden op de website van deze krant. OP PAD Brouwershaven Bijeenkomst Vrouwen van Schouwen. Met lezing over RTM-trammuseum. Tonnenmagazijn, 20.00 uur Goes Lezing Nederlandse Bond voor Pen- sioenbelangen. Hotel Terminus, 14.00 uur. Babybeurs. Buurthuis De Pit, 19.00-20.30 uur Middelburg Avond van de Franse film: 'Un amour de jeunesse'. Cinema Middelburg, 20.00 uur Serooskerke (W) Workshop spinnen en spintol maken. The Dutch Cottage, 13.30-17.00 uur. Zierikzee Open avond Zeeuwse Muziekschool, Poststraat 43, 19.15-20.30 uur PODIUM Middelburg 'Het Diner', humoristische thriller naar gelijknamige boek van Herman Koch. Stadsschouwburg, 20.00 uur Oostburg De voorstellling van Roel C. Verburg in het Ledeltheater is geannuleerd. Terneuzen Muzikaal cabaretprogramma 't Heerst', door Acda en de Munnik. Scheldetheater, 20.00 uur Vlissingen Concert duo Diaboliques. Atrium Ter Reede, 14.30 uur. door Marius Roeting NIEUW- EN ST JOOSLAND - Scrim- shaw is de kunst van het snijden van teksten en gravures in walvis- botten. De Amerikaanse zanger-gi- tarist Nels Andrews liet zich door de ruwheid, eenzaamheid, maar ook de onderlinge verbondenheid van de vroegere walvisvaarders op hun verre, lange tochten inspire ren voor zijn laatste studioalbum. Andrews graveert op geheel eigen wijze zijn verhalen, ditmaal vastge legd op een digitaal schijfje. Don derdag laat hij de liedjes van dat in drukwekkende album live horen in Theater de Wegwijzer. Ondanks de verwijzing gaat geen enkel lied op Scrimshaw tekstueel over de walvisvaard(ers). Het is meer de emotionele verbonden heid die tot de titel leidde. Sterker nog: de songs werden geschreven op een plek die in de verste verte niet aan de walvisvaart doet den ken: zijn appartement in Brook lyn. „Ik werkte als taxichauffeur en had de zorg voor mijn peuter", zegt Andrews. „Ik las Moby Dick en herinneringen kwamen boven, 's Nachts schreef ik nieuwe songs, waarbij ik me kon verplaatsen in tijd en ruimte. Ik voelde verbin ding met de walvisvaarders: lang van huis, net als een muzikant kan zijn, hard werken, maar ook ro mantiek en uitdaging. Ondanks dat een aantal liedjes over de zee gaat, is er geen enkele thematische verbinding noch sprake van een conceptalbum. De zee speelt wel een belangrijke rol in enkele songs, maar het fungeert veeleer als een kader, een emotie. Het is meer spiritueel." „De songs zou je wel een staal kaart van het dagelijkse leven in ST ANNA TER MUIDEN - Chawwa Wijnberg presenteert zaterdag om 15.00 uur haar dichtbundel Nacht vlinders door het kattenluik in de N.H. Kerk in St. Anna ter Muiden. Zij leest voor uit haar werk, dat wordt ingeleid door Lejo Schenk. Er is ook beeldend werk van Wijn berg en muziek van Elaine Lou don Wallace en Mark Shorey. Nels Andrews: „Folkmuziek is het verklanken van je eigen ervaringen." een metropool kunnen beschou wen. Zodra ik de deur van mijn ap partement uitstapte, stond je mid den in de wereld met allerlei in drukken. De liedjes zijn stukjes van een fysiek landschap." De leefomgeving van Andrews speelt sowieso een rol bij de tot standkoming van zijn albums. Zo werkte hij als havenarbeider in Alaska, als boomplanter in South Dakota en houtbewerker in Albu querque en had enige tijd domici lie in New Mexico. Zowel desolaatheid en schoon heid, de ruwheid en het verfijnde, de koude en het broeierige laten sporen na in zijn muziek. „De om geving wordt gereflecteerd in mijn songs. Qua thematiek, muzikaal en geluid. Ik gebruik beelden en belevenissen van de plaatsen waar ik leef', zegt Andrews. De verpakking waarin hij die erva ringen weergeeft is fraai. Andrews heeft de gave om een nummer spaarzaam te beginnen en onge merkt dynamisch te laten groeien in soms uitgesponnen stukken, zónder dat je merkt dat de tijd voortschrijdt. Gitaar en mandoli ne, banjo en shrutibox vlechten in een, op de albums gekruid met pia no, harmonium, viool en fluit. Nels Andrews zou je het prototy pe kunnen noemen van de heden daagse topical folk singer. Zelf is hij wat huiverig over die typering, al geeft hij toe sterk beïnvloed te zijn door zowel de oude country en folkgrootheden als Guthrie en Dylan, maar eveneens door heden daagse verhalenvertellers als Tom Waits en Paul Simon. „Naar mijn idee is folkmuziek het verklanken van je eigen ervaringen." Nels Andrews, donderdag in De Weg wijzer, Nieuw- en Sint Joosland. Aan vang: 20.30uur. VLISSINGEN - De Vlissingse Orato rium Vereniging (VOV) geeft zater dag haar voorjaarsconcert in de Sint Jacobskerk in Vlissingen. Op het programma staan werken van Fauré, Franck, Haydn en Bruch. Het concert begint om 15.30 uur. Centraal in dit concert staat het Re quiem van Gabriel Fauré. De VOV voert dit werk uit in de versie voor koor, orgel en harp. Het Pie Jesu wordt gezongen door Benjamin Slabbekoorn, jongenssopraan van de Zeeuwse Koorschool. Verder verleent bariton Christian Blaha zijn medewerking. Organist Jos Vo gel begeleidt het Requiem samen met harpiste Lenie de Meij. Op het programma staat ook het eerste deel uit het celloconcert van Joseph Haydn, dat wordt uitge voerd door strijkersensemble Plan B uit Middelburg. Solist is Cor Coppoolse. Van Max Bruch speelt dit ensemble de Romanze voor or kest. De altvioolsolo daarin wordt gespeeld door Anne Coppoolse. Verder worden drie kleinere wer ken van César Franck uitgevoerd. Jos Vogel opent het concert met een orgelwerk en met harpiste de Meij speelt hij een stuk voor orgel en harp. Het concert wordt door het koor afgesloten met Psalm 150. w ww.vlissingse-oratoriumver eni- ging.nl OOST-SOUBURG - Op het IK-eiland bij Oost-Souburg is tot en met 29 april de tentoonstelling Standstill van Thomas Bakker te zien. In het hoekpaviljoen wordt werk van Bernd Lohaus getoond. Geopend: zaterdag/zondag, 12.00-17.00 uur. MIDDELBURG - De theatervoorstel ling 'Bloedwoede II' die vrijdag avond zou worden gegeven in 't Spiegeltheater in Middelburg is'ge annuleerd. Wegens het geringe aantal kaarten dat voor deze voorstelling in voor verkoop is afgenomen, werd beslo ten dit optreden van DW-RS Pro ducties te schrappen. m - mm smmmmtm door Jan van Damme Op het boekenweblog 'Zeelandge- boekt' van de PZC worden nieuwe Zeeuwse boeken en tijdschriften ge signaleerd. In de krant wordt elke woensdag een titel van het blog in de schijnwerper gezet. Afgelopen weekeinde was het zo ver. Precies hon derd jaar geleden schamp te de onzinkbaar geachte Titanic een ijsberg en zonk. In Vlissingen werd onder grote belangstelling de nationale herdenking gehouden. De ramp heeft de afgelopen maan den nogal wat losgemaakt. Ook op het boekenfront. Ik weet eerlijk ge zegd niet wat het is. Maar telkens als ik een boek over de Titanic in handen krijg, ben ik verkocht. Zo gewoontjes en toch zo dramatisch. Er ging een rilling door het schip, en krap een uur later werden de eerste reddingsboten te water gela ten. Onvoorstelbaar. Alle verhalen, over de overlevenden, wat er aan boord gebeurde, wat de beman ningsleden deden, ik word elke keer weer gegrepen. Deze keer door Martin van Neck. Hij schreef De Titanic, Reddingsboot nr. 6 en an dere opmerkelijke verhalen. De werkelijkheid verslaat de fanta sie, als je de echte feiten maar weet te vinden. Dat is Van Neck in ruime mate gelukt. Hij heeft goed gelezen in de verslagen van de commissie, die de ramp moest on derzoeken. Daarin zitten volop ge tuigenverhoren, vol details van het gebeurde. U moet dit boek zelf lezen, dat is simpel zat. Over het orkest, over kapitein Edward Smith, over John Jacob Astor - de rijkste man aan boord, over de verrekijker van de uitkijk, over Harold Lee die terug keerde met een reddingsboot, over de twee geredde honden, over kwartiermeester George Thomas Rowe die wacht had op het achter dek en niet werd gewaarschuwd, over Charles Herbert Lightoller die het bevel vrouwen en kinde ren wat al te letterlijk nam. Ik maak u nog op één verhaal op merkzaam. Omdat, ja, gewoon, omdat ik met de man te doen heb. Het gaat over de toen 41-jarige Ja panner Masabumi Hosono. Hij werkte in zijn land voor het minis terie van Transport. Van een vriend kreeg hij een tweedeklas kaartje en werd zo de enige Japan ner aan boord van de Titanic. Hij stond bij reddingsboot 10 toen het schip aan het zinken was. Na enige aarzeling sprong hij in de sloep. Terug in Japan werd die be slissing hem kwalijk genomen - men vond het beter als hij eervol zou zijn omgekomen. Onder druk van negatieve publiciteit werd hij in 1914 ontslagen. Pas na Came- rons Titanic-fdm in 1997 kwam er in Japan enig begrip en dus her waardering voor Masabumi Hoso- Martin van Neck: De Titanic, Red dingsboot nr. 6 en andere opmerkelij ke verhalen - Uitgeverij Atlas, 192 pagina's, 16,95 euro.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2012 | | pagina 15