Gemeenten voorzien drama in sociaal beleid economie 113 Scheepswerf Grave krijgt uitstel van betaling Akkoord schoonmaak-cao na 105 dagen acties Havens op beurs in Moskou Uitbreiding Kalootkade bewijst meteen haar nut Onderzoek FNV naar gevolgen rijksbeleid voor werk en inkomen Rijken Italië mijden dure auto's woensdag 18 april 2012 door Frank Balkenende MIDDELBURG - Bijna alle gemeen ten verwachten in de problemen te komen door rijksbezuinigingen op de sociale zekerheid. Ze dich ten nu al gaten die door rijkskor tingen vallen en voorzien dat in voering van de Wet Werken naar Vermogen in 2013 de situatie verer gert. Dat blijkt uit een tweejaarlijks on derzoek naar werk en inkomen van vakcentrale FNV. Aan dat on derzoek deden 182 gemeenten mee. In Zeeland namen Borsele, Middelburg en Veere deel. De FNV spreekt van de grootste bezuinigingsoperatie op de sociale zekerheid in de afgelopen twintig jaar. Re-integratiebudgetten en de socia le werkvoorziening zijn al fors ge kort. Verder is de Wet Werk en Bij stand aangescherpt met de inko- menstoets per huishouden. Daar komt in 2013 de Wet Werken naar Vermogen bij, waarin het ka binet de bijstand, sociale werk plaatsen en de Wajong voor jong gehandicapten samenbalt. Doel is meer mensen aan de slag te krijgen. Zo verdwijnen er door deze nieuwe wet 70.000 arbeids plaatsen bij de sociale werkplaat sen. Die 'beschermde' werkne mers moeten een reguliere baan zoeken, stelt het kabinet. Dat wordt een groot probleem, denkt 97 procent van de gemeen ten. Er zijn bijna geen banen voor deze mensen. Ook sluit het aan bod van werkzoekenden vaak niet aan bij de vraag van werkgevers. Bovendien denkt bijna 90 procent van de gemeenten dat het lastig wordt werklozen met fysieke be perkingen, verslaving en schulden zonder enige begeleiding te plaat sen. „Dat staat haaks op een duur zaam arbeidsmartkbeleid", stelt de FNV. De vakcentrale vreest dat grote groepen burgers - gehandicapten, uitkeringsgerechtigden en werken de armen - langs de kant van de sa menleving komen te staan. Ze maakt zich daarbij ook zorgen om het minimabeleid. Ten eerste mogen gemeenten sinds begin dit jaar alleen nog iets doen voor men sen met een inkomen van 110 pro cent van het minimumloon. Daar door valt een groep buiten de boot. De FNV roept gemeenten op vooral niet onder die 110 pro cent te zakken. Overigens zijn er ook gemeenten die er toch boven gaan zitten, zoals Utrecht, die voor gezinnen met kinderen de 125 pro- cent-grens hanteert. DEN BOSCH - De rechtbank in Den Bosch heeft dinsdagmiddag voorlo pig uitstel van betaling verleend aan de Scheepswerf Grave. Er is een bewindvoerder-aangesteld. De surseance was dinsdag aange vraagd door het bedrijf. Directeur Robert van Kessel zegt dat de werf in het centrum van Grave geen toe komst heeft omdat er formeel geen grote schepen mogen wor den gebouwd. Dat de gemeente Grave de bouw van grote schepen de komende 2,5 jaar wilde gedogen om de banen van 60 werknemers te redden is volgens het bedrijf alleen 'uitstel van executie'. „Het is een schijnoplossing voor de hele korte termijn", zei direc teur Van Kessel dinsdag. „Daarna is onzeker of we verder kunnen. We krijgen problemen met finan ciers en leveranciers. De oplossing is bovendien juridisch niet houd baar. Als tijdens de bouw een be stuursrechter de oplossing afkeurt, komen we in nog veel grotere pro blemen." De gemeente noemde de keuze van het bedrijf allereerst oprecht tragisch voor het perso neel en dubbel treurig omdat de gemeente juist het verzoek van de scheepswerf om een oplossing voor de korte termijn had ingewil ligd. Wethouder Eric Daandels vindt het niet juist dat het bedrijf steeds naar de gemeente wijst. „De scheepswerf hoeft niet weg", reageerde hij. ROME - De verkoop van dure sport auto's in Italië lijdt onder de harde re aanpak van belastingfraude door de regering-Monti. Zo zag Ferrari de verkoop in Italië in het VLISSINGEN-OOST - Vorig jaar begon de aanleg, nu is de uitbreiding van de Kalootkade in Vlissin- gen-Oost klaar. De zeekade is de afgelopen tijd vergroot ten behoeve van buikoverslagbedrijf Ovet. Dat kan nu twee schepen tegelijk afhande len. De kade bewees recent haar nut. De Teh May (ca- pesize formaat, voorgrond) en de Artvin (achter grond, panamax formaat) konden tegelijkertijd hun buiklading lossen. Ovet moet de uitgebreide kade nog officieel in gebruik nemen. foto Sky Pictures nWNMMffHMHflHBBHSEHMEEp&ES&SB&ssBBMMHMMMMnMMHHBSHSSSSSB&BsssB&BBS AMSTERDAM - Na een staking van 105 dagen hebben schoonmakers en werkgevers een principeak koord bereikt. „We zijn doodmoe, maar ook heel erg trots", zegt Ron Meyer, vak bondsbestuurder van FNV Schoon maak. Schoonmakers en werkge vers hebben in de nacht van maan dag op dinsdag een principeak koord gesloten over een nieuwe tweejarige cao. De schoonmakers krijgen volgens de bond onder meer een loonsverhoging van 4,85 procent in twee jaar, regelmatige werkdrukmetingen en meer zeker heid. Elk jaar wordt geld vrijge maakt voor zesduizend vakoplei dingen en vijfhonderd taalcursus sen. „Niemand kan meer om ons heen. We zijn in tijden van economi sche storm hoger op de ladder ge klommen", zegt Khadija Tahiri, voorzitter van de Vakbond van Schoonmakers. „We hebben mis schien wel de hoogste loonsverho ging van Nederland afgedwongen, maar we zijn het meest trots op de afspraken over werkdruk, behande ling bij ziekte, opleidingen en uit zendkrachten." eerste kwartaal met 51 procent da len. Bij Maserati was dat 70 pro cent. Naar verluidt worden dure auto's gemeden uit vrees op te val len bij belastinginspecteurs. TERNEUZEN - Drie Nederlandse zee havens presenteren zich onder de noemer 'Ports of the Netherlands' op de transport- en logistiekbeurs TransRussia in Moskou. De ha vens en het meereizende bedrijfsle ven worden voor de beursdeelna- me in Moskou ondersteund door ABN AMRO Bank. De beurs TransRussia in Moskou is de grootste vakbeurs voor logis tiek, lading, transport en interna tionale handel in Rusland, de voor malige Sovjetrepublieken en de Baltische landen. De beurs wordt van 24 tot en met 27 april gehou den in het Expocentre in de Russi sche hoofdstad. De laatste jaren groeide de Russische export flink. De voornaamste exportproducten zijn olie en gas. Nederland is het belangrijkste exportland voor de Russen. Zelf importeren ze vooral machines, elektronica en transport middelen. Europa is de belangrijk ste handelspartner van Rusland. MARKT Aardappelen (droog uit de schuur40 mm opw) Frites geschikt: 3,50 - 4,75 (rustig) Export: 3,75 - 4,50 (rustig). Zaaiuien (droog uit de schuur): 30%: 0,25 - 0,75; 60%: 0,25 - 0,75. Granen, zaden en peulvruchten Tarwe, Maal: 205,00; Tarwe, Voer: 202,50. Blauw maanzaad, Kapucijners, Karwijzaad, Brouwgerst: geen handel. Voergerst: 200,00. Prijzen per 1000 kg excl. BTW uit opslag col lecterende handel Nieuwe oogst (per ton) Weide/dijkhooi: 150,00 - 155,00; Engels Raaigras, hooi: 125,00 - 145,00; Tarwestro, kleine balen, droog uit de schuur: 150,00 - 160,00; Tarwestro, grote balen, droog uit de schuur: 125,00 - 140,00; Gerstestro, grote balen, droog uit de schuur: 100,00 - 120,00. Noteringen worden ook gepubliceerd op de website van de ZLTO www.zlto.nl

Provinciale Zeeuwse Courant | 2012 | | pagina 13