Een stuk gematigder dan haar vader Grote verrassing deze verkiezing Derde poging in het midden Druk gebarend, boordevol ideeën, bruisend van daadkracht ging woensdag isapni 2012 Sarkozy vijf jaar geleden van start 11 naar rechts Maar Sarkozy kon recentelijk een van zijn oude stokpaardjes uit de kast halen: veilig heid en immigratie. De schietpartij op een joodse school in Toulouse, waarbij vier do den vielen, en de moord door dezelfde da der op drie militairen in Montauban, kwam hem electoraal als geroepen. Sindsdien stijgt hij weer in de peilingen. Vooral omdat hij sinds het geweld in Toulouse en Montau ban veel kiezers afsnoept van extreem rechts. Zijn score in de laatste peiling is 28,5 pro cent, nét iets meer dan die van Hollande. Sarkozy, heeft zijn beleid tot inzet gemaakt. De laatste weken heeft hij de nadruk gelegd op de onderwerpen van het Front National van Marine Le Pen: veiligheid en immigra tie. Na zondag wil hij het centrum voor zich winnen. Zijn adhd-gedrag uit het begin van zijn eer ste ambtsperiode leverde hem flink wat kri tiek op; Sarkozy was overal en nergens. Hij paste zijn gedrag daarop wat aan en werd een wat ingetogener staatsman. Maar het bloed kruipt inmiddels weer waar het niet gaan kan. De afgelopen weken heeft de monsieur le president opnieuw zijn niet geringe energiereserve aangesproken om zich weer in de rol van favoriete presi dentskandidaat te manoeuvreren. Komende zondag wil hij zijn eerste slag binnenhalen en op 6 mei hoopt hij 's avonds de trappen van het presidentiële paleis het Elysee in Pa rijs als triomfantelijke overwinnaar te be klimmen, aan de hand van echtgenote Car- la, die hem vorig jaar een dochter (Giulia) schonk. Marine Le Pen geboren: 5 augustus 1968 partij: FN (Front National), extreemrechts score in laatste peiling: 16,5% Marine Le Pen is tegen immigra tie, tegen de euro, tegen Schen- gen, voor protectionisme. Tij dens haar campagne bepleitte ze een verbod op ritueel slachten, zoals gebruikelijk bij moslims en joden. Le Pen heeft gepoogd haar partij een gematigder imago te geven dan ten tijde van haar vader Jean-Marie Le Pen, die de partij in 1972 oprichtte. Haar vader werd meerdere keren veroor deeld wegens racisme. Zijn doch ter focust veel minder op het the ma immigratie. Of die opstelling haar stemmen heeft gekost? Feit is dat de afgelopen maanden 5 procent van haar aanhang over liep naar Sarkozy. Het is zeer de vraag of ze in de tweede ronde (waar ze zelf niet in terecht zal komen, zo lijkt wel duidelijk) een stemadvies op Sarkozy zal uitbrengen. In peilingen is Le Pen meestal de op twee na popu lairste presidentskandidaat. Ze slaagde er pas op het laatste moment in genoeg handtekenin gen te verzamelen voor haar kan didatuur. Omdat het er lange tijd op leek dat Le Pen niet in de mis sie zou slagen, trokken investeer ders zich terug en moest het Front National campagnebijeen komsten schrappen. De verwach ting is dat vooral jongeren op het Front zullen stemmen, ongeveer een kwart is dat van plan. Jean-Luc Mélenchon geboren: 19 augustus 1951 partij: PG (Partij van Links), extreemlinks score in laatste peiling: 14% Jean-Luc Mélenchon wil het mini mumloon met 20 procent verho gen, 100 procent belasting heffen op inkomen vanaf vier ton, de AOW verhogen en de energiesec tor nationaliseren. Zonder moei te slaagde Mélenchon erin vaan deldrager van extreemlinks te worden. Hij haalde stemmen weg bij de milieupartij door zich tegen kernenergie te keren. Niet temin bleef hij de steun genieten van de communistische bloed groep in zijn partij, die voor kern energie is. Hij zal een stemadvies op Hollande uitbrengen. Mélenchon is de grote verrassing van deze verkiezingen. Hij trekt meer mensen dan voetbalclub Pa ris Saint-Germain, zo veel dat het Pare des Princes, het stadion van de Parijse club te klein zou zijn. Op de Place de la Bastille in Pa rijs kwamen 100.000 mensen naar hem luisteren, in Toulouse trotseerden 70.000 mensen de re gen. Hij haalt zijn stemmen weg bij al le kandidaten, voor wie hij overi gens geen goed woord over heeft. Marine Le Pen van ex treem rechts is een 'half demente duivel', de leidster van een stelle tje 'professionele racisten'. Francois Bayrou, de kandidaat van het midden, is een 'geparfu meerde reactionair'. Hollande geldt als 'kapitein van een water fiets'. Francois Bayrou geboren: 25 mei 1951 partij: MoDem (Beweging voor Democratie), centrum score in laatste peiling: 9,5% Francois Bayrou is voor begro tingsdiscipline, en tegen elke stij ging van de staatsuitgaven. Hij wil een vijfde van alle leden in de Nationale Assemblee laten kiezen door algemeen kiesrecht. Bayrou presenteert zich als man van het midden. Sarkozy is voor hem te rechts, Hollande heeft een knieval gemaakt voor ex treemlinks. Bayrou weigert te zeggen op welke van de twee hij een stemadvies zal uitbrengen, dat beslissend kan zijn in de tweede ronde. Hij ontkent dat Sarkozy hem het premierschap heeft beloofd. Het is al de derde keer dat Bay rou meedoet aan de presidents verkiezingen. In 2007 haalde hij tegen alle verwachting in bijna 20 procent van de stemmen. Zijn partij MoDem lijkt weinig meer dan een ondersteunende or ganisatie voor zijn eigen ambi ties om president te worden. Hij is een groot voorstander van verdere Europese integratie, maar dan wel onder leiding van Frankrijk. Ook is hij een ver klaard tegenstander van toetre ding van Turkije tot Europa. In de jaren negentig was de boe renzoon en latere geschiedenisle raar minister van Onderwijs. De gelovige katholiek had openlijk kritiek op de paus toen hij con doomgebruik als oorzaak van de aids-epidemie noemde. Eerste ronde De eerste ronde van de Franse presidentsverkie zing is komende zondag 22 april. Er doen tien kandidaten mee. Wie meer dan 50 procent van de stemmen haalt, wordt president. Als er geen absolute meerder heid wordt gehaald, gaan de twee kandida ten met de meeste stem- men door naar de twee de ronde van 6 mei. De verwachting is dat dat Hollande en Sarkozy zul len zijn. Het is nog nooit voorge komen dat een Franse presidentskandidaat met een in de eerste ronde werd gekozen. Charles de Gaulle scoorde in 1965 het hoogste ooit A met 44,6 procent. Afgelopen weekend stond Sarkozy op 28,5 procent van de stem men, Hollande op 27 procent. Volgens de pei lingen nu zou Hollande met 53 procent de presi dentsverkiezingen win nen, ten koste van Sar kozy die in de tweede ronde 47 procent zou ha len. Oorspronkelijk werd een president van Frankrijk voor zeven jaar gekozen, maar sinds een referen- dum in 2000, is de ter mijn ingekort tot vijf jaar. De vijf kandidaten die nauwelijks tot geen kans maken op een plek in het Elysée-paleis zijn: de Groene kandidate Eva Jo- ly, de anti-euro-man Ni colas Dupont-Aignan, de bestrijder van het gro te geld van Wall Street en de The City Jacques Cheminade, de ultralink- se Philippe Poutou van de Nieuwe Antikapitalisti sche Partij en Nathalie Arthaud van de 'Lutte ouvrière' (arbeiders- strijd).

Provinciale Zeeuwse Courant | 2012 | | pagina 11