io verkiezingen frankrijk Alles weer terug naar het oude Frankrijk maakt zich op voor de presidentsverkie zingen. Zittend president Nicolas Sarkozy hoopt zondag in de eerste ron de al een flinke tik uit te delen aan zijn meest di recte opponent, de socia list Frangois Hollande. woensdag 18 april 2012 Super-Sarko lonkt eers Frangois Hollande geboren: 12 augustus 1954 partij: PS (Socialistische Partij), gematigd links score in laatste peiling: 27% door Joep Trommelen en Cees van Zweeden Wat de Fransen ook van Nicolas Sarkozy mogen denken, ze hebben de afgelopen vijfjaar in ieder geval een kleurrijke presi dent gehad. Zijn protserige bling-bling ge drag, zijn society huwelijk met Carla Bruni en zijn adhd-achtige drukte deden zeker in het begin van zijn presidentschap menig wenkbrauw fronsen. Maar de 53 procent van de kiezers die hem op 6 mei 2007 in de tweede ronde van de presidentsverkiezingen op het schild tilden, namen het graag op de koop toe; Sarkozy zou van Frankrijk immers een moderne Eu ropese staat gaan maken. De immigratie en de overlast van met name jonge allochto nen in de banlieus gaan aanpakken, de macht van de vakbonden intomen, de socia le voorzieningen hervormen. Hij heeft met grote daadkracht het ambtena renapparaat verkleind, sociale lasten ver laagd, de pensioenleeftijd verhoogd, univer siteiten verzelfstandigd, het leger gereïnte greerd in de militaire structuur van de NAVO. Daarnaast wil hij alle Franse kern centrales openhouden, en de immigratie stroom verder indammen door het Schen- genverdrag te wijzigen. Druk gebarend, boordevol ideeën, bruisend van daadkracht ging hij vijfjaar geleden van start. Hardlopend, te fiets of te paard of voor de neus van een splinternieuwe TGV. Aan de zijde van zijn ex Cécilia of met zijn huidige 'première dame' zangeres Carla Bru ni. Soms statig, vaak onstuimig. In gezel schap van foute (en inmiddels aan de kant geschoven) dictators waaronder de Libische leider Muammar Kaddafi of aan de zijde van bondskanselier Angela Merkel, met wie hij de Europese crisis te lijf gaat. Het duo Sarkozy-Merkel vormt anno 2012 Nicolas Sarkozy geboren: 28 januari 1955 partij: UMP (Unie voor Volksbeweging), gematigd rechts score in laatste peiling: 28,5% de as waar de Europese samenwerking op drijft. Zijn binnenlandse en buitenlandse daadkracht heeft de kleine president inmid dels de bijnaam Super-Sarko opgeleverd. De op 28 januari 1955 geboren Sarkozy verte genwoordigt de UMP (Unie voor Volksbe weging), een gematigd rechtse partij. Zijn voorganger Jacques Chirac was eveneens van rechterzijde, president van 1995 tot 2007 namens de UMP en de gaullistische RPR. Mocht Sarkozy de komende verkiezingen winnen, dan is Frankrijk in 2017 22 jaar ach ter elkaar door een rechtse regering be stuurd. Daarvoor waren de socialisten on der leiding van Francois Mitterrand veer tien jaar aan de macht, van 1981 tot 1995. De vorige keer kreeg Sarkozy in de eerste ronde 31 procent van de stemmen, zijn di recte rivale Ségolène Royal 26. De socialiste moest het in de tweede ronde echter ruim afleggen tegen 'Sarko' vanwege de steun die hij kreeg van Front National-stemmers. Het electoraat van de extreem-rechtse Jean-Ma- rie Le Pen zag immers meer in de UMP dan in de vermaledijde vijand de Parti Socialis te. De kans is groot dat dat bij de komende verkiezingen weer gaat gebeuren. Het is het lot van regerende politici, dat har de ingrepen vaak slechte peilingen beteke nen. Zo was Sarkozy's populariteit de laat ste tijd flink tanende, mede door de econo mische crisis. De veel saaiere socialist Francois Hollande, inmiddels ex-partner van Ségolène Royal, haalde hem in de pei lingen in en leek ongehinderd op een over winning af te stevenen. Hollande wil onder Sarkozy door gevoerde hervormingen terug draaien. Hij wil de pensioenleef tijd verlagen tot 60 jaar, en de krimp van ambtenarenapparaat vertragen. Hij wil ook 60.000 extra leraren aantrekken. Hij is voor kernenergie, maar vindt dat de oudste centrale in het land (Fessenheim) dicht moet Hollande heeft gepoogd van de verkiezingen een referendum over Sarkozy te maken. Hij zegt dat het land een 'normale' presi dent behoeft. In een geste naar extreemlinks stelde hij een belas ting van 75 procent voor op inko men boven een miljoen euro. Na zondag wil hij het centrum voor zich winnen. In de tweede ronde van de presidentsverkiezing (6 mei) heeft Hollande de aanhang van Mélenchon (zie hiernaast) nodig om van Sarkozy te win nen. Daarom heeft hij er voor ge kozen te zwijgen over de man die de grootste openbaring van de campagne is gebleken. Ook voor de verkiezingen in 2007 was Hollande aanvankelijk kandiaat De partij schoof hem al in 2005 als kandidaat naar voren. Een jaar later bleek zijn partner Ségolène Royal veel populairder te zijn bij de kiezers dan hij. Zij werd daarom de PS-kandidaat die het mocht opnemen tegen Sarkozy. Na de verkiezingen scheidde zij van Hollande. ~V*'*'r'

Provinciale Zeeuwse Courant | 2012 | | pagina 10