aan binnenland 17 CNV: 'Pas wet Walnotenman leert Chinezen enten RUSLAND BALTISCHE STATEN Roemer: excuses aan Molukkers aanbieden Wajong BOEK ONLINE of bel 0900-9697 15cPm maandag 16 april 2012 DEN HAAG - Het moet voor werkge vers in de nieuwe Wet werken naar vermogen (Wwnv) aantrekke lijker worden om jongeren aan te nemen met een arbeidshandicap. Als deze jongeren te duur zijn voor een werkgever, dan zullen ze nooit kunnen doen wat de wet van hen vraagt: actief worden op de arbeidsmarkt. Dat stelt IJmert Muilwijk, voorzit ter van CNV Jongeren. Hij doet de ze week een laatste poging om de regeringscoalitie ervan te overtui gen de nieuwe wet, die komende dagen in de Tweede Kamer wordt behandeld, op een aantal punten aan te passen. Vandaag houden jongeren met een arbeidsbeper- king in samenwerking met CNV (Christelijk Nationaal Vakver bond) Jongeren een manifestatie op het plein voorde Tweede Ka mer om hiervoor aandacht te vra gen. Per jaar stromen 16.000 jongeren met een arbeidshandicap in deze regeling. De nieuwe wet moet in 2014 ingaan, en is niet bedoeld voor jongeren die voordien al in de Wajongregeling zaten. DEN HAAG - SP-leider Emile Roe mer wil dat Nederland excuses aanbiedt aan de Molukse gemeen schap voor de kille ontvangst die de Molukkers kregen bij hun komst naar Nederland in de jaren vijftig van de vorige eeuw. Roemer sluit zich aan bij de burge meester van Leerdam, Victor Mol- kenboer, die in januari al pleitte voor een excuus. Molkenboer heeft zich namens Leerdam veront schuldigd, maar vindt net als Roe mer dat dit ook op landelijk ni veau moet worden gedaan. In 1951 kwamen circa 12.500 Mo lukkers naar ons land. Zij kregen een dienstbevel van het Koninklijk Nederland-Indisch Leger om te vertrekken, nadat Indonesië onaf hankelijk was geworden en de Mo lukkers op het eiland Ambon hun eigen republiek uitriepen. „Na trouwe dienst aan het konink rijk werden de Molukkers echter meteen ontslagen en moesten ze rondkomen van een grijpstuiver die ze kregen van de overheid. De vernedering die daarmee gepaard ging, heeft veel mensen gebro ken", stelt Roemer. Het was de bedoeling dat de Mo lukkers na enige tijd weer zouden terugkeren, maar daar kwam niets van terecht. De onvrede hierover was een van de motieven voor en kele gewelddadige acties van Mo lukkers in de jaren zeventig. door Jan Trommelen 'S-HEER ABTSKERKE - Met Stokjes eten, daar begint-ie niet aan. En hij krijgt de hele dag een tolk mee. Verder hoefde Piet van 't Westein de (75) niet lang na te denken over de vraag of hij drie weken naar China wilde komen om zijn ken nis van de walnotenteelt te delen. In zijn koffer zitten zijn eigen ent mes, een paar boeken over walno- tenbomen en goede bergschoe nen. „Want ik wil daar niet op mijn plaat gaan." 'Daar' is het zuidwesten van Chi na, een bergachtige, arme streek, niet gemakkelijk voor landbouw. Maar wél geschikt voor walnoten, want het is er warm en het regent er genoeg. „Zuid-Frankrijk, Italië en Griekenland zijn goede walno- tenlanden. Nederland is te koud voor productieboomgaarden", zegt Van 't Westeinde. De Chinese boe ren zouden er goed aan kunnen verdienen, want de bevolking die naar de stad trekt en "rijker wordt, heeft geld over voor luxere en ge zonde producten als walnoten. Bang om de concurrentie in het za del te helpen, is Van 't Westeinde niet. „Chinezen zijn heel slim, dat weet ik. Maar hun interne markt is zo groot, daar zijn ze nog heel wat jaren mee bezig voordat ze toe komen aan export naar Europa." Eerst moeten de Chinezen goede rassen vinden en leren bomen te kweken met veel noten. Precies waar hij zijn hele leven aan werkte op het familiebedrijf in 's-Heer Abtskerke. „In China stoppen ze noten in de grond waar een boom uit moet groeien. Maar dat duurt vijftien jaar en dan is het maar af wachten óf er noten aan groeien en van welke kwaliteit." De Zeeuwse kweker en zijn twee zonen doen het anders. Zij enten een stukje van een 'moederboom' op een onderstam. Dat gaat een stuk sneller, maar biedt bovendien de zekerheid dat ze noten voort brengen. „Vreselijk moeilijk met walnotenbomen", zucht de op- kweekexpert. „Ik ben er al tiental len jaren mee bezig, maar nog steeds gaat één op de zes boom pjes dood." Geld gaat het Van 't Westeinde niet opleveren, al hoopt hij wel dat de Chinezen wat boompjes van hem kopen. „Ze zullen wel niet willen, collega's hebben zon der succes geprobeerd hun fruitbo men te verkopen in China." Op uitnodiging van Agriterra is hij naar Yunnan gevlogen. Agriterra is een club van Nederlandse platte landsorganisaties, die boeren in ar me landen helpt met kennis. Ook in het relatief rijke China. Geld heeft het land niet nodig, wel hulp bij het begeleiden van boeren coöperaties. Razend nieuwsgierig is Van 't Westeinde naar de grond en de mogelijkheden in Yunnan. „Ik ben wel bang dat de Chinezen sneller willen dan ze kunnen." Piet van 't Westeinde is afgelopen weekend vertrokken naar China om daar advies te geven over het kweken van walnoten, foto Robert van den Berge/GPD Moskou St. Petersburg Baltische Staten Zie www.kras.nl/35795 Zie www.kras.nl/35675 Parels aan de Baltische Zee Zie www.kras.nl/38336 Zie www.kras.nl/38496 Vertrek: 26/4 t/m 18/10 alle data gegarandeerd vertrek! stedentrip met o.a. het Rode Plein, het Kremlin, de Petrus Paulusvesting, het New Maiden Convent en de Hermitage incl. vlucht, verblijf, ontbijt, NL- sprekende reisleiding, excursies, entreegelden en lokale gidsen Vertrek: 15/5 t/m 9/10 garant vertrek op 15/5,19/6 24/7 veelzijdige en unieke reis! rondreis met o.a. de Baltische hoofdsteden Vilnius, Riga en Tallinn, het historische Sigulda, Rundale, Turaida NP en Tartu incl. vlucht, verblijf, ontbijt, NL- sprekende reisleiding en excursies Laatste plaatsen op 21/6! Vertrek: 14/5 t/m 8/10 ontdek 5 landen in één reis! rondreis met o.a. de hoofdsteden Vilnius, Riga, Tallinn, de Russische cultuurparel St. Petersburg en het bruisende Helsinki incl. vlucht, ferryovertocht, verblijf, ontbijt, NL-sprekende reisleiding en excursies Vertrek: 23/5 t/m 31/8 altijd 100% vertrekgarantie! rondreis met o.a. het Rode Plein en het Kremlin in Moskou, Suzdal, Kostroma, Yaroslavl, Novgorod, het Hermitage en de Petrus Paulusvesting in St. Petersburg incl. vlucht, verblijf, ontbijt, NL- sprekende reisleiding en excursies waarom zou je meer betalen 4 4 Prijzen zijn per persoon tenzij anders vermeld. Prijzen zijn exclusief reserveringskosten 'en Calamiteitenfonds.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2012 | | pagina 7