Judith Stap twee keer op podium Van der Lijke ontroostb 341 sport Twaalfde provinciale damtitel De Leeuw Olympische zwemploeg 1IS83S maandag 16 april 2012 EINDHOVEN - Judith Stap is bij de Swim Cup in Eindhoven twee keer tweede geworden. Op de 8oo meter vrij werd de uit Middelburg afkomstige zwemster van Eiffel Swimmers PSV in 8.54,41 minu ten tweede achter Julia Hassler uit Liechenstein. Op de 1500 vrij werd ze opnieuw tweede. Met een tijd van 17.01,04 eindigde de Zeeuwse wederom achter Hassler. Zaterdag zwom Stap de B-finale op de 200 vrij. Daarin werd ze met een tijd van 2.04,98 zesde. Stap kon zich op de 800 en 1500 vrij niet kwalifi ceren voor het EK langebaan in De brecen. De uit Vlissingen afkomstige Ma- non Minneboo behaalde op de 50 vlinder een persoonlijk record: 29,41 seconden. Op de 50 vrij haal de zij de halve finale. Daarin ein digde Minneboo als dertiende in een persoonlijk record van 26,13. Op de 100 school werd de Wal- cherse veertiende in 1.14,95. Ma- non Aerssens uit Sint Kruis zette in haar categorie een nieuw per soonlijk record neer op de 100 vlin der. Ze haalde 4,3 seconden van haar oude toptijd af en finishte in 1.15,68. Lore van Riel van De Schelde zwom in haar categorie op de 200 school een nieuwe toptijd van 3.00,36. Op de 100 school tikte ze aan in 1.23,33. Aardenburger Björn Scherbeijn kwam in actie op de 200 school, 400 wissel en 100 school. De zwemmer van RTC Dordrecht haalde op de 400 meter wissel een derde plaats in de B-fi- nale met een nieuw persoonlijk re cord van 4.47,77. De 100 meter school zwom hij in 1.08,35 en de 200 school in 2.29,39. EINDHOVEN - Op de Swim Cup in Eindhoven behaalden vijftien zwemmers een ticket voor de Olympische Spelen in Londen. Bij de vrouwen komt Ranomi Kro- mowidjojo uit op 50 en 100 vrij, 4x100 vrij en 4x100 wissel. Mar leen Veldhuis komt uit op 50 vrij en 4x100 vrij. Femke Heemskerk komt uit op 100 en 200 vrij. Inge Dekker komt uit op 100 vlinder, 4x100 vrij en 4x100 wissel. Sharon van Rouwendaal zwemt op 100 en 200 rug en 4x100 wissel. Moniek Nijhuis komt uit op 100 school en 'S-GRAVENPOLDER - Johnny de Leeuw is zaterdag voor de twaalf de keer in zijn carrière Zeeuws damkampioen geworden. In het dorpshuis van 's-Gravenpolder hield de 46-jarige dammer in de slotronde zijn concurrent Daaf Kasse op een gelijkspel en prolon geerde zijn Zeeuwse titel. Met zijn twaalf eerste plaatsen is de speler van PWG 's-Gravenpolder nu re cordhouder in Zeeland. Leo Ander son, die in deze krant jarenlang de damrubriek verzorgde, ging hem voor. Het was zeker niet de makkelijkste titel voor de damcrack uit Goes. Na enkele ongelukjes in de eerste helft van het toernooi (verlies te gen Jaap Veerhoek en remises te gen Ko Louwerse en Kees de Jon ge) vond hij in de tweede toemooi- helft zijn draai. Met vier winstpar tijen op rij nestelde hij zich aan kop en hij gaf die positie niet meer uit handen. De nieuwe kampioen zal zaterdag ongetwijfeld teruggedacht hebben aan het kampioenschap van 2008, toen hij zich in de slotronde nog liet verrassen door Daaf Kasse. De ze keer gaf hij de Middelburger geen kans om spanningen te creë ren. Na 41 zetten bood Kasse in een uitgedunde stand remise aan. De Leeuw ging akkoord en stelde Fransman Maxime Daniël het snelst in ZLM tour 4x100 wissel. Hinkelien Schreuder en Saskia de Jonge zwemmen de 4x100 vrij. Bij de mannen zal Sebastiaan Ver schuren uitkomen op de 100 en 200 vrij en 4x100 wissel. Job Kien- huis komt uit op 1500 vrij. Basti- aan Lijesen zwemt de 100 rug en 4x100 wissel. Nick Driebergen zwemt de 100 rug en 4x100 wissel. Lennart Stekelenburg komt uit op 100 school en 4x100 wissel. Joeri Verlinden komt uit op 100 vlinder en 4x100 wissel. Dion Dreesens zwemt de 4x100 wissel. daarmee, dertig jaar na zijn eerste Zeeuwse seniorentitel, zijn eerste plaats veilig. Daaf Kasse werd net als vorig jaar tweede maar was pas zeker van die klassering nadat Danny Wattel remise had gespeeld tegen Martin van Dijk. Met een overwinning zou de Middelburgse jeugdspeler tweede zijn geworden, maar hij slaagde er niet in de verdediging van zijn tegenstander te slopen. Ook in de promotieklasse moes ten de nummers een en twee in de slotronde de degens kruisen. In het duel tussen aspirant Jacob Pro voost en Hans van Akkeren wissel den de kansen voortdurend. Pro voost bouwde een sterke aanval op maar kon na een fout maar net een gelijkspel veiligstellen. Beide spelers kwamen op 15 punten uit en hadden ook evenveel winstpar tijen. Op grond van zijn winstpar tij tegen de nummer drie, Wim Koppejan, werd de uit 's-Graven polder afkomstige Provoost tot kampioen uitgeroepen. In de tweede klasse sloot kam pioen Nico de Winter het toer nooi af met een gelijkspel tegen Erik Frederiks. Voor aanvang van de partijen namen de deelnemers een moment stilte in acht wegens het overlijden van Jan Poppe, deel nemer in de eerste klasse. Nick van der Lijke is zater dag in Goes ontroostbaar. Meteen nadat de Zeeuw gefi nisht is in de ZLM tour, smijt hij huilend z'n fiets te gen de dranghekken. De wonden aan zijn rech terhand, -arm, -heup en -been voelde de twintigjarige Middel burger niet. Wat hij wel voelde was een overmacht aan woede, on macht en verdriet. Voor de tweede keer in drie jaar was hij onbenullig ten val gekomen in zijn favoriete wedstrijd. Twee jaar geleden botste hij tijdens de koers met en kele collega's op een stilstaande materiaalwagen en zaterdag werd hij naar eigen zeggen onderuit ge reden door een motor van Om roep Zeeland. „Ik stop met wiel rennen", bracht hij uit tussen vele snikken door. „Ik ben er helemaal klaar mee." De koers was amper vijftien kilo meter ver toen het gebeurde. Een Fransman, een Zwitser en een Belg waren weggereden en Van der Lijke was met vijf andere ren ners op weg naar het trio. Omroep Zeeland liet zich afzakken om de renners een voor een in beeld te brengen en toen reed ineens de nummer vier in de rij tegen de mo tor aan en viel. Van der Lijke stond snel weer op, maar zijn fiets lag in de kreukels. Het oponthoud kostte hem zeker twee minuten. De inhaalrace richting peloton was imponerend maar toen hij aansloot, was de beslissende slag al gevallen. „Ik zat gewoon bij de beslissende kopgroep", schreeuw de het slachtoffer na afloop uit. „Ik reed zó goed, ik weet zeker dat ik héél kort geëindigd zou zijn." Volgens Van der Lijke botste hij op de motor omdat die plotseling snelheid minderde. Het verhaal van Omroep Zeeland was anders. „Onze motorrijder kon er volgens ons weinig aan doen", verldaarde Matthew Gideonse, sportverslagge ver bij de omroep. „Ik heb de beel den teruggezien en ik zie de mo tor geen onverwachte beweging maken. De jury zei later dat het geen fout van de motor was. Al met al blijft het natuurlijk heel ver velend." Fout of geen fout, het was een tra nentrekkend tafereel, zo'n hon derd meter na het fmishdoek in de Anthony Fokkerstraat. Een huilen de wielrenner, zijn vader die zijn woede amper in toom kon hou den, Simone, de vriendin van de wielrenner die haar tranen niet kon bedwingen en haar vader en moeder waren ook zwaar ontgoo cheld. „Je wilt niet weten wat die jongen er allemaal voor doet", sprak de moeder met een brok in haar keel. „Nick heeft er werkelijk alles voor over. En dan gebeurt dit. Dit is zó erg voor die jongen." Toen Van der Lijke in het peloton was teruggekeerd, kon hij het al niet drooghouden. De adrenaline gierde door z'n keel, maar hij kon er niets mee doen. Er waren 23 ren ners vooruit, veertien landen wa ren in die groep vertegenwoor digd, geen enkel land wilde of kon het peloton nog terugbrengen. De Nick van der Lijke (oranje shirt) is op weg naar de kopgroep. Niet veel later za achterstand liep steeds verder op. Machteloze woede maakte zich meer en meer van de Middelbur ger meester. In die kopgroep waren de Fransen met drie man het best vertegen woordigd. De Belgen, de Polen, de Amerikanen, de Duitsers en de Slovenen reden met elk twee man mee en de rest waren eenlingen. Voor Nederland was Wouter Wip- pert van de partij, een geblokte, snelle jongen. Toen er om de zege werd gesprint, werd de renner van de opleidingsploeg van Lotto bijna de hekken ingereden door de Belg Kenneth Vanbilsen. „Het was de hekken in of vijfde worden", keek een ook al gefrustreede Wippert terug. Vanbilsen werd derde, de Ar gentijn Supelveda tweede en de Fransman Maxime Daniël won. Bakkersdochter Margreet Rotte deelt bolussen uit aan wachtende automo bilisten. foto Robert de Jonge wmmmmm

Provinciale Zeeuwse Courant | 2012 | | pagina 62