binnenland 15 Bescheiden, werelds, vroom Hillen: geen 85 JSF's $0*y 400 jaar diplomatieke betrekkingen Nederland-Turkije Prijs gevechtsvliegtuig blijft oplopen Politie beëindigt houseparty in bos Vrouw overlijdt na val in restaurant Ook CDA tegen wilde zwijnen in Brabant WEEKENDDEAL 20 T/M 22 APRIL maandag 16. april 2012 Bij het staatsbezoek van de Turkse president en zijn vrouw aan Groot-Brittannië trokken de schoenen van Hayrunissa de meeste aandacht. foto EPA foto Ali Haider/EPA DEN HAAG - Als het volgende kabi net besluit om Joint Strike Figh ters (JSF) te kopen als vervanging voor de F-i6's, dan zullen het er ze ker minder worden dan aanvanke lijk gedacht. Dat zei minister Hans Hillen (Defensie) gisteren in het tv-programma Buitenhof. Nederland praat nu nog over de aanschaf van 85 JSF-gevechtsvlieg- tuigen. Nu de prijs daarvan op loopt, heeft dat effect op de moge lijk aankoop. „Het aantal zal zeker minder worden. Hoeveel precies, gaan we nog zien", aldus Hillen. Hij benadrukte verder dat het mo ment eraan komt om een beslis sing te nemen. Volgens hem is het 'krap aan' om het volgende kabinet de knoop door te laten hakken. „De tijd staat niet stil, andere landen gaan ook door", zei hij. Hillen doelde daarmee onder meer op Noorwegen, dat al weet hoeveel JSF's het wil kopen en wil samenwerken met Nederland. „Zij zitten naar ons te kijken. Als ik het niet op tijd doe, zullen de Noren ISTANBUL - Het waren niet de woorden van de Turkse president Abdullah Gül die vorig jaar bij het staatsbezoek aan Groot-Brittannië de meeste aandacht trokken. Nee, de schoenen van zijn echtgenote Hayrünnisa gingen met die eer strijken. De foto waarop de Britse koningin Elisabeth met ontzag naar de hoge hakken van haar gast kijkt, ging de wereld over. Het is niet de eerste keer dat haar outfit de aandacht trekt. Integendeel. Hayrünnisa Gül - de eerste Turkse first lady met hoofddoek - is niet anders gewend. Seculiere Turken gruwen ervan dat zij en haar hoofddoek het beeld van modern Turkije vormen. In 1988 haalde Hayrünnisa al de media toen ze een aanklacht indiende bij het bij het Europees Hof van de Mensen rechten omdat ze vanwege haar hoofddoek niet aan de Universiteit van Ankara werd toegelaten. Het typeert de first lady, die in 2010 als eerste Turkse presidentsvrouw de Als de Turkse president Abdullah Gül morgen een bloemetje mee zou brengen, zou dat zeker een bos tulpen zijn. Tulpen belandden naar verluidt eind 16e eeuw vanuit de voorloper van Turkije, het Otto maanse Rijk, in Leiden. er vandoor gaan. Dan bijten we in onze eigen staart." Het belang van een besluit over de JSF komt vol gens Hillen voort uit het feit dat Nederland en Europa onderverze- kerd beginnen te raken als het gaat om de krijgsmacht. „Die dreiging is voortdurend aanwezig. Iedereen denkt: we leven in een veilige om geving, wat kan ons gebeuren. Als dat zo blijft, worden we op een dag wakker en is het niet meer vei lig", sprak Hillen. Het eerste Nederlandse testtoestel van de JSF, gekocht en aanbetaald door het vorige kabinet, rolde be gin deze maand in de Verenigde Staten de fabriek uit. Vorig jaar besloot een Kamermeer derheid van WD, CDA, gedoog- partner PW en de SGP tot de aan schaf van een tweede testtoestel. Onder meer de PvdA, SP, D66 en GroenLinks waren en zijn da^r fel op tegen. Ook is er 800 müjoen dollar in de ontwikkeling van de JSF gestoken. In ruil daarvoor krijgt het Neder landse bedrijfsleven opdrachten. Raad van Europa toesprak. Mo dern, democratisch én moslim, dat is het beeld dat het echtpaar Gül wil uitstralen. Hoge hakken op een staatsbezoek helpen daarbij. Het echtpaar weet heel goed hoe er in 2007 naar hun komst in het Turkse Witte Huis werd gekeken. Een vrome president met zijn wor tels in de politieke islam? Het was een radicale breuk met het verle den. Het verschil met zijn voorgan ger Ahmet Necdet Sezer - een se culiere antiwesterse oud-rechter - kon niet groter zijn. Het land leer de de academicus kennen in 1991 als kandidaat voor de streng islami tische Welvaartspartij van Necmet- tin Erbakan. De partij werd in 1997 door het leger verboden. Een paar jaar later brak Gül met Erba kan en stond hij aan de wieg van de gematigde AK-Partij, die bij de verkiezingen in 2002 een enorme overwinning boekte. Het was de geboorte van de Turkse 'mos lim-democraten'. Het was eind 16e eeuw ook een tijd waarin de handel tussen het Ot tomaanse Rijk en de Lage Landen sterk toenam. De Ottomaanse mi nister van Marine, Halil Pasha, no digde de Nederlanders in 1610 uit een ambassadeur te sturen. Gül - eerst als premier en later als minister van Buitenlandse Zaken - deed er alles aan om iedereen te overtuigen van de democratische bedoelingen van de AKP en begon een charmeoffensief richting het Westen. Hij was één van de drij vende krachten achter de hervor mingen en toenadering tot de Eu ropese Unie. De econoom - die vloeiend Engels en Arabisch spreekt - deed het goed in het bui tenland. Beter dan in eigen land, waar de seculiere elite bleef waar schuwen voor het islamitische ge vaar. Zij zag Gül en Erdogan als wolven in schaapskleren, klaar om het land a la Iran te islamiseren. Maar alle protesten ten spijt werd Gül in 2007 tot president gekozen. Inmiddels hebben de autoritaire trekjes van premier Tayyip Erdo gan de angst voor islamisering van het land verdrongen. President Gül heeft zich meer ontpopt als een 'moslim-democraat' dan Erdo gan. De eerste Nederlandse ambassa deur, Cornells Haga (1578-1654), arriveerde in maart 1612 in de hoofdstad van het Ottomaanse Rijk. Dat bood in juli de Nederlan ders een relatief gunstige positie binnen het rijk.. ZEVENBERGEN De politie heeft gisterochtend een einde gemaakt aan een illegale hou separty in een bos bij Zevenbergen die door honderden mensen werd bezocht. Het feest leidde tot een paar honderd meldingen over ge luidsoverlast. Omdat inzet van de ME in het bos een gevaar voor alle aanwezigen zou kunnen opleveren trad de politie pas bij daglicht op. Nadat de politie de geluidsappara tuur onklaar had gemaakt, kwam 's ochtends rond 9 uur een eind aan het feest. ZUTPHEN Een vrouw uit het Overijsselse Hengelo is gisteren in het zieken huis overleden aan de gevolgen van een val in een restaurant in Zutphen, zaterdagavond. Het 51-jarigeslachtoffer had met een kennis in het restaurant gege ten. Toen zij na het eten hun jassen wil den pakken, zag de vrouw het trap gat over het hoofd en viel van de trap. OISTERWIJK Met WD en PW wil ook de CDA-statenfractie in Brabant geen wilde zwijnen dulden. De zeventig dieren die zich nu ophouden in het Leenderbos moeten daarom wor den afgeschoten. „Wij moeten niet hebben dat die zwijnen zich straks verspreiden. Dat betekent een ver groot risico op varkenspest omdat deze beesten dragers van dit virus kunnen zijn", betoogt de fractie. ÏJ8SS SSSl&fSSSSl&SSllSlSiii Ervaar het unieke concept en de gerechten van topkwaliteit van Tous Les in Sluis. Het nieuwe restaurant in Zeeuws- Vlaanderen, op een prachtige locatie! Toprestaurant Tous Les in Sluis verwelkomt je! Geniet er van all you can eat French Seafood in een gastvrije ambiance. Proef het vakmanschap en de dagverse seizoensproducten in de veelzijdige vis-, vlees- en vegetarische gerechten met een Franse touché. Neem ook een kijkje in de unieke wijnkelder!

Provinciale Zeeuwse Courant | 2012 | | pagina 5