261 sport Het is alleen nog de vraag wanneer Ajax kampioen is Slachtbank als inspiratiebron voor PSV De honger van Guidetti is nog niet gestild maandag 16 april 2012 Programma top 6 eredivisie 1 n De top zes van de eredivisie Ajax: heeft met nog vier speelrondes FC Groningen (thuis), te gaan het volgende FC Twente (uit), 6 VW-Venlo (thuis), programma: vitesse(uit) eredivisie 1 door Jop van Kempen AMSTERDAM - Het aftellen bij Ajax is begonnen. Want de vraag is ei genlijk niet meer óf, maar wan neer Ajax de 31e landstitel in de wacht sleept. Na een doodsaaie wedstrijd tegen De Graafschap (3-1 winst) heeft het team van Frank de Boer zes punten voor sprong op de concurrentie. De Boer was ober toen het goede -nieuws bekend werd. Zijn dochter was jarig en op zaterdagavond vul de de trainer van Ajax de drankjes van het bezoek bij, terwijl hij met een schuin oog naar de televisie keek. Hij zag AZ verliezen van PSV (3-2) en FC Twente verspeel de punten aan NAC (2-2). „De ge lijkmaker van NAC heb ik niet meer gezien, maar wel gehoord", aldus De Boer. In huize De Boer stak namelijk een enorm gejuich op toen die goal viel. Er moeten rare dingen gebeuren wil Ajax de 31e landstitel nog uit handen geven. Met zes punten voorsprong op de concurrenten en een doelsaldo dat 22 treffers boven het saldo van nummer twee AZ uitstijgt, volstaan thuiszeges op FC Groningen (22 april) en VW (2 mei) voor de tweede titel van De Boer op rij. Mogelijk is de titel al binnen na het duel met Twente, op 29 april. De overwinning op De Graaf schap, de tiende zege op rij, was even effectief als saai. Al na drie minuten maakte Derk Boerrigter de eerste van zijn twee doelpun ten, maar de bliksemstart ('tien, tien, tien,' juichten de toeschou wers) kreeg geen vervolg. Degrada tiekandidaat De Graafschap was naar Amsterdam gekomen om de nederlaag zo klein mogelijk te hou den en trok een handbalverdedi ging op. Ajax combineerde niet vlot ge noeg voor een zege met dubbele cijfers, al stonden de Amsterdam mers bij rust met 3-1 voor. Behalve Boerrigter scoorde ook Christian Eriksen. Na een uitstekende één twee met Ismail Aissati schoot de twintigjarige Deen knap binnen. door Barry van der Hoort ROTTERDAM - Wat is nou driehon derd euro voor een goedbetaalde profvoetballer? Een schijntje, maar John Guidetti wil het bedrag op deze avond graag incasseren. Een weddenschap is een weddenschap en dus moet de zaakwaarnemer van de Zweedse spits na diens twintigste competitietreffer beta len. Feyenoord-Excelsior (3-0) mag dan een niemendalletje zijn geweest; het duel maakt wel duide lijk dat de honger van Guidetti nog niet is gestild. Iedere bal wil hij hebben, steeds zijn daar die armgebaren. Geef mij de bal en ik doe er iets goeds mee, straalt John Guidetti uit. Na acht minuten haalt hij van 25 meter uit en knalt de 1-0 binnen. De stads derby is daarmee eigenlijk ook meteen afgelopen. De hekkenslui ter slaagt er in de uitverkochte Grote man bij Ajax was Boerrigter, die na maanden blessureleed terug keerde. De vleugelspeler ging te gen De Graafschap door met waar hij voor zijn rugblessure was geble ven. Boerrigter heeft een haar scherp schot in het linkerbeen en de twee kansen die hij kreeg, leid den tot twee doelpunten. Hoewel hij groen licht heeft gekre gen van de medische staf van Ajax voor een rentree, speelt Boerrigter nog steeds met pijnstillers. De vleugelspeler heeft zich er wel van laten verzekeren dat zijn lichaam geen schade oploopt. Over het EK zei hij: „Ik heb nog geen vakantie geboekt voor juni, maar ik ga er voorlopig niet vanuit dat de bonds coach me oproept. Al zou dat na tuurlijk wel mooi zijn." Ook een andere linkspoot die in aanmerking komt voor het eind- Kuip niet één keer in om een uitge speelde kans te creëren. Het is ar moe troef wat Excelsior laat zien, maar dat interesseert Guidetti hele maal niets. Een dag voor zijn twintigste ver jaardag is hij de eerste Feyenoor- der sinds Dirk Kuyt (2006) die twintig goals of meer maakt in één seizoen. Daar ligt hij weer, na zijn vroege doelpunt, plat op zijn buik. Daarna richt hij zijn ogen op de tribune, waar zijn zus, moeder en oma zitten. Ze zijn als verras sing overgekomen voor zijn ver jaardag en zien hoe hun John als een held wordt behandeld in Rot terdam. Hij blijft sleuren, knalt een vrije trap op de kruising en fungeert bij verschillende aanval len vooral als aangever. Nadat Jordy Clasie en Jerson Cab- ral de stand op 3-0 hebben ge bracht, bloedt het duel dood. Dat ene doelpuntje dat Feyenoord nog toernooi in Polen en de Oekraïne was gistermiddag even bij Ajax. Als gevolg van het overlijden van de 25-jarige Piermario Morosini tij dens het duel Livorno-Pescara was de Serie A stilgelegd, waarop Urby Emanuelson (AC Milan) een vrije zondag had. De oud-Ajacied die is opgegroeid naast de Arena kwam even buurten bij zijn oude club. Emanuelson vertrok in januari vo rig jaar naar Italië. Hij maakte zes jaar deel uit van de selectie van Ajax, maar nog nooit mocht hij een Amsterdams kampioensfeest vieren. Als zijn voormalige ploeg genoten binnenkort opnieuw de schaal omhooghouden, is Ema nuelson weer niet van de partij. Wel zullen veel Ajacieden hem ko mend seizoen graag volgen naar AC Milan of een andere Europese topclub. John Guidetti nodig heeft om op doelsaldo de tweede plaats over te nemen van AZ, komt er niet. „Dat maakt toch niet uit", zegt Guidetti met een overtuigende blik in zijn ogen. „AZ moet nog naar de Kuip ko men. Wij weten wat we kunnen, zeker in dit stadion. Als we die wedstrijd winnen, maakt het niet meer uit dat we vanavond maar Weken in niemandsland dreigen voor PSV tijdens de topper te gen AZ. De ploeg is in eigen sta dion lange tijd kansloos tegen de Alkmaarders, maar richt zich aan de hand van Jeremain Lens op. In de laatste seconden van de wedstrijd schiet de gepasseer de Tim Matavz PSV naar de over winning (3-2). door Rik Elfrink EINDHOVEN - Was het de laatste stuiptrekking van een ploeg die soms manisch-depressief aandoet, of heeft PSV zich eindelijk opge richt? Het grillige wedstrijdver loop in de topper tegen AZ bood amper aanknopingspunten voor vertrouwen in een goede afloop voor PSV. Ondanks een 3-2-zege is plaatsing voor de voorronde van de Champions League nog heel ver weg. Uitgerekend Tim Matavz hield die droom in de laatste tien seconden levend. Hij voorkwam een aantal landerige weken en niemandsland bij PSV, dat door de bekerwinst al is geplaatst voor de laatste Europa League-voorronde. Of het Matavz zal helpen om zijn plek aan het front terug te krijgen, valt sterk te betwijfelen. Trainer Phillip Cocu zou in dat geval zijn sterkste pion van de afgelopen we ken tegen de schenen schoppen. Je remain Lens speelt graag in de drié keer hebben gescoord." De on navolgbare Zweed benadrukt nog maar eens dat Feyenoord aan een prachtig seizoen bezig is. „Of niet?" Hij zwijgt heel even en zegt dan: „Deze club heeft voor dit sei zoen zijn beste spelers verkocht. Otman Bakkal, Jordy Clasie, een paar jonge gasten en ik zijn ge haald. Vorig jaar werd Feyenoord tiende, nu staan we derde. Dat had toch niemand verwacht? We hebben dit seizoen gelijkgespeeld tegen Ajax en gewonnen. Dan kun je van iedere ploeg in de eredivisie winnen." Ajax... De achterstand op de Amsterdamse koploper be draagt zes punten. Met een beetje meer geluk zou Feyenoord nu nog om de titel hebben kunnen strij den, zegt Guidetti. „Maar wij zijn een stel jonge gas ten, die soms nog domme dingen doen. Bij Ajax hebben ze dat dit seizoen bijna niet gedaan. Dat is punt en hield PSV van de slacht bank. De hele wedstrijd was de nieuwe centrumspits gevaarlijk. De voormalig international jutte het team op om te blijven knok ken. PSV was lang de mindere, op de uitvallen van Lens na. „Het moest, ik heb in de rust ge scholden op de jongens. Ik zit nu lekker in mijn vel, probeer dat ook te gebruiken om de rest te motive ren. Je ziet dat het altijd kan in voetbal, dat je tot het laatste mo ment moet blijven gaan." Lens was de leider die opstond in nood en etaleert sinds de trainers wissel Rutten-Cocu EK-waardige vorm. Uitgerekend hij, de man die door het PSV-publiek begin dit sei zoen voor lui werd versleten. Sa men met de jonkies Willems, La- byad en ook invaller Depay was hij vaak ongrijpbaar voor het team van Verbeek. Op een zinkend schip staan altijd bemanningsle den op om te redden wat er te red den valt. Dat zijn niet altijd de kapitein of de stuurman. Zo waren het zater dag niet de vermoeide Toivonen of de door fysieke klachten gehin derde Strootman die opstonden op het moment dat PSV verzoop, maar Lens. Hij kreeg de jeugd en daarna ook de rest mee in zijn jacht. „Ik ben helemaal niet zo'n leider, vind ik zelf. Maar als het moet, dan probeer ik de rest mee te krijgen." PSV werd tot het laatste kwartier soms weggespeeld door AZ, dat vergat door te drukken. Een blum het verschil. Daar lopen ook spe lers rond die veel geld hebben ge kost. Sulejmani, daar hebben ze ge loof ik zeventien miljoen voor be taald. Bij Feyenoord halen ze spe lers voor een cheeseburger..." Hij lacht niet eens om die laatste opmerking. Nog vier wedstrijden, dan trekt Feyenoords aanjager de deur in Rotterdam vrijwel zeker achter zich dicht. De tweede plaats en dus deelname aan de voorronde van de Champions Lea gue is binnen handbereik. Het is een mooi podium voor een speler als Guidetti, maar hij wil altijd meer. Terug naar Manchester Ci ty? Een transfer naar een club in Italië, waar wortels van zijn fami lie liggen? Het zou zomaar kun nen, voor de spits die altijd honger heeft. Dat heeft hij tegen Excelsior opnieuw laten blijken. En dat wil hij de komende weken nog vier keer laten zien. Derk Boerrigter heeft uitgehaald en ziet hoe de bal achter De Graafschap doelman Yves de Winter verdwijnt (1 -0). foto Olaf Kraak/ANP mm

Provinciale Zeeuwse Courant | 2012 | | pagina 26