'Geen onderzoek voor windmolens' Het begin Burghse Schoole klaar voor nieuwe seizoen 22 2 Meer camera's in de binnenstad van Goes Presentatieweekend Jeugdtheaterschool 'ï>r?r zaterdag 14 april 2012 door Jan van Ommen DEN HAAG - De gemeente Zierik- zee heeft geen zin om alsnog een kostbaar en tijdrovend Milieu-ef- fectonderzoek(MER) te doen naar de bouw van drie windturbines langs de Gouweveerse Zeedijk. „We hebben de afgelopen jaren al zo veel onderzoek gedaan wat ver gelijkbaar is met een MER, dat een nieuwe MER geen enkele meer waarde heeft," zei de gemeente woordvoerster van Schouwen-Dui- veland vrijdag tijdens een rechts zaak bij de Raad van State in Den Haag. Die behandelde de bezwaren van omwonenden, de Natuur en Vogel wacht en Vereniging Stad en Lan de tegen de bouw van drie 140 me ter hoge windturbines met een ge zamenlijk vermogen van bijna 10 megawatt. De omwonenden vin den de enorme windturbines geen gezicht in het open polderland schap. Bovendien vinden zij de plaatsing van een drietal molens in strijd met het landelijke en pro vinciale concentratiebeleid, waar bij alleen nog vergunningen wor den verleend voor windparken met een groot aantal windturbi nes. Een bezwaarmaker tekende aan dat na wijziging van het be stemmingsplan van vier naar drie windmolens alsnog een MER-on- derzoek nodig is. Maar de gemeen tewoordvoerster vindt de wijzi ging niet erg ingrijpend: „Of er nu drie of vier windturbines komen dat maakt voor de inhoud van de bezwaren weinig uit. Een MER is echt niet nodig, we hebben vol doende onderzoek gedaan." De vogelbeschermers vrezen een aantasting van vogelsoorten, maar volgens de gemeente zullen de vo gels niet veel last van de windturbi nes hebben. De Vereniging Stad en Lande heeft een eigen locatie- onderzoek laten doen en volgens de raadsman blijkt uit dat onder zoek dat drie windturbines langs de Gouweveerse Zeedijk een bij zonder slecht idee is. „De gemeen te stelt dat de windturbines 135 meter verwijderd liggen van het zwaar beschermde Natura 2000 ge bied de Oosterschelde, maar in de praktijk is dat slechts 75 meter", al dus de raadsman. De Raad van State besteedde een groot deel van de zitting aan de vraag welke bezwaarmakers ont vankelijk zijn. Daarbij gaat het om de afstand van de woningen tot de windturbines. Uitspraak over het bestemmings plan volgt over zes a twaalf weken. door Luc Oggel GOES - Het cameratoezicht in Goes wordt waarschijnlijk uitgebreid naar Bleekveld en Kolveniershof. Dat zei burgemeester René Ver hulst deze week tijdens de com missievergadering waar het jaar werkplan van de politie en de no ta 'Goes Veilig' werden besproken. Het cameratoezicht in de Goese binnenstad in combinatie met het bikersteam van de politie blijkt zeer effectief bij het voorkomen van allerlei ongeregeldheden en overtredingen zoals openlijk ge weld, vernielingen, dealen in hard drugs, brandstichting, diefstal en Het begin van bewoning op Schouwen-Duiveland dateert van de negende eeuw. De per manente expositie in de Burghse Schoole geeft een indruk van het leven in de Karolingi sche Ringwalburg. De maquette hiervan is net gerestaureerd. Voorzitter Bas Bijkerk van de Stichting Westerschouwen Kultu- reel verricht vanochtend de sei zoensopening bij museum de Burghse Schoole. Beren, poppen huizen, stoommachines, pastelte keningen wachten om gretig be keken te worden. door Ali Pankow Het Museumweekend geldt voor de Burghse Schoole in Burgh elk jaar weer als startsig naal. Het inluiden van een nieuw seizoen betekent hier ook de ope ning van een nieuwe wisselten toonstelling die enig verband heeft met de vaste collectie. Naast de grote trekpleister, het oude, nog volledig ingerichte klas lokaal uit 1920, wil het bestuur van de Stichting Westerschouwen Kultureel (SKW) bezoekers stimu leren nog eens terug te komen. Hier is immers elk seizoen iets an ders te zien. Dit keer zijn het be ren, poppenhuizen en stoomma chines. „Wij zoeken vooral aan het onderwijs gerelateerde onderwer pen. Met beren en poppenhuizen klopt dat wel. Stoommachines lig gen misschien wat verderaf, maar we willen die mooie collectie toch graag tonen", zegt secretaris Lia Kooiman van de SKW. De mini-stoomwalsen- en machi nes komen uit de privé-verzame- ling van Teun van Vliet uit Burgh-Haamstede. Kooiman is er trots op dat voor de nieuwe exposi tie een beroep kon worden gedaan op bewoners uit de regio. Zo te kent Hanny Galesloot voor de col lectie poppenhuizen. Het zijn klei ne pronkkabinetten variërend van een kunst en literatuurwinkeltje tot een herenhuis, een chocolate rie en een parfumerie. Ze kregen een minutieuze inrichting, met eindeloos geduld gemaakt. De knuffelberen in hun eigen vitri nes lijken al een lang en intens le ven achter de rug te hebben. Ze 'Met poppenhuizen en beren in de wisselexposi tie blijven we in de buurt van het onderwijs.' zijn echter nieuw gemaakt door Anita van der Wouden uit Zierik- zee. Zij weet de tand des tijds knap te suggereren. Vlak achter dit kleine museum ligt de gereconstueerde Karolingische Ringwalburg. Het is de plek waar de eerste bewoners van Schou wen-Duiveland zich in de negen de eeuw vestigden. Geen wonder dat de Burghse Schoole er een per manente expositie over heeft inge richt. Nou had alleen de maquette van de ringwalburg nogal te lijden gehad van grijpgrage vingertjes van jeugdige bezoekers door de ja ren heen. Veel details waren losge raakt of verdwenen en de kleuren vrijwel volledig vervaagd. Hoog tijd voor een restauratie. Wie kon dat beter doen dan Piet Versteeg, modelbouwer in hart en nieren en bovendien woont hij zelf aan de rand van de Karolingische Burg. Hij weet boeiend te vertellen hoe hij met gaas, takjes en verf in de weer is geweest voor het fraaie eindresultaat. Tot slot moeten nog de mooie pas teltekeningen van kunstenaar Ge rard Romme bij de entree worden genoemd. zakkenrollerij. Bij de herinrichting van het Bleekveld en Kolveniers hof is door ondernemers aange kaart of daar ook camera's kunnen komen. Bij de vijfjaarlijkse evaluatie van het cameratoezicht wordt tevens bekeken of de bestaande camera's nog nodig zijn en of er op andere plekken behoefte aan is. Het colle ge van burgemeester en wethou ders bespreekt de evaluatie van de periode 2006-2011 over twee we ken en dan zal ook een besluit worden genomen over camera's op Kolveniershof en Bleekveld. De gemeenteraad zal dat voorstel nog wel moeten goedkeuren. Knuffelberen waar de tand des tijds aan geknabbeld lijkt te hebben. Dat blijkt niet zo te zijn. De beren zijn gemaakt door Anita van der Wou den. Zij geeft de knuffelbeesten een geloofwaardig doorleefd aanzien. Stoommachines spreken vooral va ders en zonen tot de verbeelding. Teun van der Vliet uit Burgh-Haam stede stelt dit seizoen een groot deel van zijn privéverzameling ten toon in De Burghse Schoole. Hanny Galesloot uit Burgh-Haamste de volgde een opleiding voor het maken van poppenhuizen. Het fraaie resultaat daarvan is het ko mend seizoen te zien in het kleine museum in Burgh. www.pzc.nl WAT VINDT U? De belofte van behoud dorpshuizen tot 2017 is een wassen neus. Stem via: www.pzc.nl/schouwen-duiveland MEEST GELEZEN 1. Geen veiligheidsrand haven Bru 2. Justine Staal in literatuurwedstrijd 3. Witte wijn en asperge STUUR UW TIPS NAAR redactie@pzc.nl PC KORTING! /TXAutoTeam LJL-A voel je v r i j Astra 1.4 5drs Edition jg van 20.745,- voor 17.245,- Gemiddeld brandstofverbruik en C02-ui'stoot: liter/100 km: 11,3 -1.2; kms/liter: 8.3 83,3; CO2 gr/km 265 - 27. Actie geldig zolang de voorraad strekt. Prijzen zijn exd. afleveringskosten. metallic lok en eventuele opties. Goes Peoryweg 19,(0113)23 79 23 Vlissingen Bedrijfsweg 2 (Vrijburg), (0118) 461710 GOES - Circa negentig leerlingen van de Jeugdtheaterschool Zee land krijgen dit weekeinde een cer tificaat waarmee zij een driejarig toneeltraject afronden. Dat doen zij met negen voorstellingen in Po dium 't Beest in Goes. Daartoe be horen ook de 9+ en 12+groepen van de vestiging in Zierikzee. Voor de 9+ groep hangt er extra belang aan de voorstelling Erica's 17- lucinaties van Alan Ayckbourn. Voor regisseur Jora Möhlmann geldt deze voorstelling namelijk als examenproject voor zijn opleiding als dramadocent aan de Hoge school voor de Kunst in Utrecht. De 12+ jongeren uit Zierikzee pre senteren zich met het toneelstuk In de Jungle van Suzanne van au teur Hans Brans. De aftrap van het presentatieweek end wordt zaterdag om 12.30 uur gegeven door de 9+ groepen uit Goes, met twee klassiekers in een speelse bewerking: Trojaanse Oor log en Odyssee. Om 15.30 uur laat de 9+ groep uit Middelburg het muzikale sprookje Koning Octopus zien. De Zierikzeese groepen zijn vanaf 18.30 uur aan de beurt. Zon dag staan er een hilarisch sprook je, de komische thriller Moordwijf, montagevoorstelling De Laatste Dag en de klassieker Macbeth, Moordenaar op.fyeuprpgramma.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2012 | | pagina 98