All the president's men M Menno Buch is terug, met Buch in de bajes. Nooit eerder kregen Nederlandse camera's zo'n onverhulde inkijk in een gevangenis. „Van sommige gevallen word je niet vrolijk." door Monique Brandt TERUGGESPOELD Menno Buch maakte Buch in de bajes„Ik vond het tijd te laten zien hoe het hier écht aan toe gaat." foto Freek van Asperen/ANP Menno Buch en zijn vrouw Nico le van Houten houden Buch in de bajes ten doop in Peniten tiaire Inrichting Almere. Buch maakte er zijn realityprogramma, waarmee hij een inkijk wil geven in het leven van doorsnee gevange nen. Buch doet al 25 jaar vrijwilli gerswerk met gedetineerden, maar wil daar niet over praten: „Privé." Wel bracht dat werk hem op het idee voor dit programma. „Neder landers hebben verstand van twee dingen: voetbal en gevangenissen. Er wordt veel onzin over verteld, ik vond het tijd de gordijnen te openen en mensen te laten zien hoe het hier nu écht aan toe gaat." Drie jaar duurde het voortraject. Locatiedirecteur Theo de Groen van P.I. Almere werd gevraagd de tv-ploeg te ontvangen. Hij hoefde niet lang na te denken, zegt hij in het cellenblok van het complex dat 360 gedetineerden kan huisves ten. „Ik werd benaderd door de hoofddirectie en zei vrij snel 'ja'. Ik vind het een eer dat wij werden gevraagd. Er heerst het beeld dat dit een soort hotel is. Wij laten zien dat we gedetineerden op een humane manier onderbrengen, niet zoals in die Amerikaanse pro gramma's, waarin extreem gedrag en extreem geweld normaal zijn. „Als een kind vervelend is, kun je het een tik voor zijn billen geven. Je kunt het ook helemaal in elkaar rammen, maar wat schiet je daar mee op? Dat wil niet zeggen dat hier van vergelding geen sprake is. Cellen zijn géén hotelkamers, je hebt géén regie meer over je eigen leven, het is allemaal niet zo sim pel en prettig als men denkt." De Groen erkent dat de heisa rond het medisch programma dat in de VU werd opgenomen - niet altijd meteen met toestemming van de patiënten - op een ongunstig mo ment kwam. „Maar het verschil is dat hier gewoon een camerateam loopt, er zijn geen vaste camera's. Dan is het makkelijker te zeggen: nu even niet. Iedereen, personeel en gedetineerden, is vooraf ge vraagd of ze gefilmd willen wor den. En achterafis nauwkeurig ge checkt of er niet toch mensen op beeld staan die dat niet wilden." De gedetineerden zijn sowieso on herkenbaar, ook om te voorkomen dat slachtoffers plots in hun huis In de serie Teruggespoeld staat wekelijks de spot gericht op een filmklassieker die op veel mensen een onuitwisbare indruk heeft gemaakt. In de jaren zeventig van de vorige eeuw gaf ik mijn kunstacademiestudie na twee jaar op omdat ik ontdekte dat ik onvoldoende talent had om grafisch kunstenaar te worden. En vanwege de film 'All the president's men', die ik op een avond zag en in dezelfde week nog drie of vier keer bezocht. Het verhaal van Wood ward en Bernstein, twee journalisten van de Washington Post, die een inbraak in het Democratisch hoofdkwartier in het Water- gate-hotel onderzoeken, behoort inmiddels tot de grote verhalen van de journalistiek- geschiedenis. Dankzij het onderzoekswerk door Johan van de Beek van de twee onvermoeibare journalisten moest uiteindelijk een president (Nixon) af treden, die de wetten van zijn eigen land aan zijn laars lapte. Ik werd zelf journalist vanwege de manier waarop Alan J. Pakula het werken op een re dactie van een grote krant in beeld bracht en de gedetailleerde en realistische manier waarop Dustin Hoffman en Robert Red- ford de odyssee van Bernstein en Wood ward uitbeeldden. De spanning, paranoia, interne conflicten, bloeddorst en tunnelvi sie die altijd een rol spelen als verslagge vers op groot wild jagen, maken van 'All the president's men' een zenuwslopende film. Hoewel er niets ontploft, geen enkele autoachtervolging is en geen special effects van enige betekenis zijn gebruikt. De scène die me overtuigde van de schoon heid van het vak, is als Woodward (Red- ford) belt met een uitgeverij van boeken van ene Howard Hunt. De naam Hunt is in kamer hun vroegere belager tref fen. „Of als ze later in hun leven nog eens solliciteren, dan moeten ze geen last hebben van de serie." Dat het achter de muren geen sprookjesland is, beseft iedereen. Maar sommige beelden zijn even goed best heftig. Zo heeft directie lid Danielle Meijer ruzie met een agressieve gevangene. 'Kankerhoer, stoephoer en racist' zijn de mild- ste verwensingen die ze te horen krijgt. Buch: „Ik dacht dat justitie dat wel te gortig zou vinden. Maar Peter Hennephof, de hoofddirec teur Dienst Justitiële Inrichtingen, zei bij de eerste viewing: 'Het is zo als het is. Als mijn mensen zo wor den uitgescholden, moet Neder land dat maar weten'." Buch was drie maanden in de ge vangenis. Ook al komt hij al jaren in gevangenissen, hij blijft verbijs terd over die wereld. „Om zeven uur 's ochtends denk je 'er gaat vandaag dit gebeuren', om vijf over zeven ontdek je dat je weer op het verkeerde been bent gezet. Het is continu verbaasd zijn en denken: dit kan niet waar zijn." Wat hij wilde laten zien? „Ik toon mensen die een tweede kans ver dienen, maar ook zij die bewust voor dit leven kozen. Een bewaar der die hier al 25 jaar werkt, vroeg: 'Heb jij de duivel al gezien?' Hoe zo?! Hij zegt: 'Ik weet dat er men sen zijn waar de duivel in zit'. En ja, ik heb gedetineerden gesproken van wie ik denk: allemachtig, wat moet de samenleving met jou? „Ik dacht vroeger dat het socialer kan, met gedetineerden op een woonboerderij, zinvol werk doen. Dat geldt nog steeds voor enkele gevangenen. Aan de andere kant zie ik ook veel hopeloze gevallen. Iemand die zegt: 'geef mij een mil joen, dari gaat zijn kop eraf. Van die gevallen word je niet vrolijker." E2 Buch in de bajes. Vanaf morgen (zondag) op RTL 4, 20.00 uur. PW* reageren? redactie.media@wegener.nl J Menno Buch, broer van de in 2002 overleden schrijver en tv-maker Boudewijn Buch, kreeg bekendheid met grootschalige exploitatie van sekslijnen. Hij werd nog bekender door Sex voor de Buch, waarin men sen de meest uitzinnige erotische fantasieën mochten uitleven. Hier na kwamen programma's als Sex na de Buch, Buch, burgers buiten lui, Buch in de branding en De relatie man, dat hij met Theo van Gogh maakte, en NightClub. Al 25 jaar be geleidt hij vrijwillig gedetineerden. Buch is sinds 1998 met Nicole van Houten, met wie hij vorig jaar trouwde, nadat hij was genezen van kanker. Robert Redford en Dustin Hoffman als het journalistenduo in All the president's men. een notitieboek van een van de Watergate- inbrekers opgedoken. Woodward wil meer weten over Hunt en begint aan een van die routineachtige klussen die een journalist doet om dieper te kunnen graven: een rondje bellen. Hij krijgt de uitgever aan de lijn. Die vertelt dat Hunt inderdaad voor hém werkte en spionageromans schreef. Maar, zegt de uitgever, als u dit soort infor matie verzamelt, zal het geen verrassing zijn dat Hunt ook voor de CIA werkte. CIA? Nee, geen verrassing, liegt Redford en schrijft de drie magische letters op papier: CIA. Op dat moment weet hij dat hij beet heeft Het onderzoek moet nog beginnen en duurt maanden. Het duo wordt tegenge werkt, ook door collega's. Dankzij hoofdre dacteur Ben Bradlee (formidabele rol Jason Robards) wordt de stekker niet uit het on derzoek getrokken. Maar hier, op dit mo ment, begint de jacht die zal uitmonden in een superbe reeks artikelen, twee onverge telijke boeken ('All the president's men' en 'The final days') en deze prachtige film, een ode aan een beroepsgroep die op dit moment knokt om te overleven en haar on afhankelijkheid te bewaren.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2012 | | pagina 87