binnenland 17 Bloed in afvalbak ziekenhuis w I kwiek Mooi makkelijk zo n sta-op stoei Bloedbad Rawagedeh verjaard ooM voor oka j Lj tL Naleving regels voor afvoer medisch afval 'sterk teruggelopen' zaterdag 14 april 2012 Verkeerde etiketten op be smettelijk afval. Chemo-therapieresten vaak niet goed afgesloten. Ziekenhuizen sjoemelen niet opzettelijk, maar er is een ge brek aan kennis, constateert inspectiedienst. door Frouke Tamsma DEN HAAG - Er gaat veel mis bij de afvoer van gevaarlijk ziekenhuisaf- val als besmet bloed en chemothe- rapie-resten. Uit onderzoek van de Inspectie Leefomgeving en Trans port (ILT) is gebleken dat de nale ving van de regels vorig jaar 'sterk is teruggelopen'. Ziekenhuizen produceren enorme hoeveelheden afval. Het UMC Utrecht voert bijvoorbeeld per jaar meer dan twee miljoen kilo afval af Het leeuwendeel is normaal 'huisvuil', maar daarnaast hebben ziekenhuizen te maken met gevaar lijk afval: giftig, radioactief of che misch afval, zoals de resten van chemotherapie, en met virussen geïnfecteerde afvalproducten als bloed. Volgens de Inspectie sjoemelen zie kenhuizen niet opzettelijk, maar is er vooral een gebrek aan kennis. De werknemers die met de afval stoffen werken zijn niet altijd goed opgeleid. Daardoor komt het voor dat op besmettelijk afval het verkeerde etiket wordt geplakt. Ge vaarlijke vloeistoffen moeten met een binnen- en een buitenverpak king worden afgevoerd, aldus een woordvoerster van de ILT. „Dat bleek ook niet altijd op orde, wat de veiligheid van de mensen die met het afval werken in gevaar kan brengen." Het laten afvoeren van gevaarlijk ziekenhuisafval is kostbaar. Het UMC Utrecht betaalde in 2009 430.000 euro om 237 ton gevaarlijk afval af te voeren. De verwerking van al het normale afval, acht keer zoveel, kostte het ziekenhuis min der (358.000 euro). Gevaarlijk afval moet worden ver brand in een gespecialiseerd ver werkingsbedrijf als Zavin in Dor drecht. Besmette afvalproducten kunnen door het ziekenhuis ook eerst worden gesteriliseerd, waar na de verwerking goedkoper kan. SITA, een van de grote verwerkers van ziekenhuisafval in Nederland, herkent het door de Inspectie op geroepen beeld niet, zegt woord voerder Charles de Klerk. „Dit is stemmingmakerij. Onze ervaring is dat ziekenhuizen juist voorzich tig met hun afval omgaan." Volgens De Klerk merken ze eer der te veel dan te weinig afval als gevaarlijk aan. SITA adviseert zie kenhuizen daarom welke restpro- ducten goedkoper kunnen wor den afgevoerd zonder dat de volks gezondheid in gevaar komt. De gezamenlijke universitaire me dische centra constateerden eerder al dat bij het afvoeren van chemo- therapie-resten onveilige situaties ontstaan, omdat de luchtdichte en schokbestendige vaten niet goed worden afgesloten. De Inspectie Leefomgeving en Transport kondigt aan na de zo mer gerichte controles bij de zie kenhuizen te zullen uitvoeren. ARNHEM - Nederlandse militairen die betrokken zouden zijn geweest bij het bloedbad in Rawagedeh in Indonesië in 1947, worden niet ver volgd. Het Openbaar Ministerie (OM) in Arnhem kwam gisteren tot de conclusie dat de misdrijven zijn verjaard en stelt daarom geen strafrechtelijk onderzoek in. Dat geldt ook voor de vermeende misdrijven die van december 1946 tot en met februari 1947 zouden zijn gepleegd tegen de bevolking van het huidige Sulawesi. Het Comité Nederlandse Ereschul den verzocht het OM in januari tot vervolging over te gaan. De fei ten, waarop in 1947 de doodstraf stond, waren al na 24 jaar verjaard. In 1995 deed justitie eveneens een oriënterend onderzoek, maar kwam toen al tot dezelfde conclu sie. „Het OM realiseert zich dat dit besluit zeer onbevredigend moet zijn voor nabestaanden en andere betrokkenen, maar kan vanuit zui ver juridische overwegingen niet tot een andere slotsom komen", al dus het OM. In het Javaanse dorp Rawagedeh, dat tegenwoordig Balongsari heet, doodden Nederlandse militairen in 1947 honderden mannen. Ook gevangenen en vluchtenden wer den gedood. Inmiddels is bepaald dat negen nabestaanden van deze mannen een schadevergoeding van 20.000 euro per persoon krij gen. Ook heeft de Nederlandse staat bijna 65 jaar na dato excuses aangeboden. Op het Indonesische eiland Sula wesi moesten Nederlandse militai ren onder leiding van de omstre den commandant Raymond Wes terling het Nederlandse gezag her stellen. In een uitzending van het tv-pro- gramma Altijd Wat verklaarden twee oud-militairen de misdaden destijds te hebben begaan. Het Comité Nederlandse Ereschul den vindt de de regering met twee maten meet, zei een woordvoerder in een reactie op het besluit van het OM. „Duitse oorlogsmisdadi gers worden nog steeds vervolgd, maar wat Nederland zelf heeft ge daan, daarvoor nemen ze geen ver antwoordelijkheid. Het is smerig." Heerlijk comfortabel zitten en dan weer moeiteloos opstaan. Dat is wat een Kwiek® fauteuil u biedt. Als u de kans krijgt van uw kleinkinderen natuurlijk, want die vinden de Kwiek® fauteuil minstens zo 'handig' als u. Kwiek, specialist in gezond zitten en opstaan. J£3, stuur mij de gratis zitwijzer wk15 KI PZC I Zonder postzegel opsturen naar: Kwiek, Antw. nr. 149,2502 WB Den Haag Vraag de gratis zitwijzer aan Vraag de gratis uitgebreide zitwijzer aan. Daarin ieest u alles over gezond zitten en kunt u onze eoiiectïe bekijken. Demonstratie bij u thuis Kwiek komt kosteloos en vrijblijvend bij u thuis met 5 modellen om advies op maat. te geven. BEL 070 - 205 OS 20 Gezond zitten en opstaan We heten Kwiek en 2ijn specialist in gezond zjtten. Voordat wij de deuren van ons eerste filiaal in Den Haag openen, demonstreren wij graag vrijblijvend bij u thuis. Bel 070 - 205 05 20 en ontdek wat Kwiek® zo uniek maakt! Eerste winkel wordt medio april geopend!

Provinciale Zeeuwse Courant | 2012 | | pagina 7