De vulkanen van de Ardèche 23 reizen In het noorden van de Ardèche zijn pittige cols van ruim 1.000 meter. Ze lijken minder geschikt voor een niet getrainde doorsneefietser. Bert Sitters probeerde de oplossing: een e-bike. Zaterdag 14 april 2012 Sainte-Eulalie in de Ar- dèche is een dorp zoals elk Frans dorp zou moe ten zijn. Alles wat een mens nodig heeft, zit rond de kerk: de bakker, het super marktje, twee cafés en een hotel. De eenvoudige camping municipal zit aan de rand van het dorp. Het sanitair is er schoon, de douches zijn warm en vanaf de picknickta fel op onze kampeerplek kijken we uit over een uitgestrekt dal. We gaan elektrisch fietsen. Bij ver huurder La Burle krijgen we de laatste instructies voor onze e- bike. We moeten zelf trappen an ders krijgen we geen ondersteu ning. Een schermpje op het stuur geeft aan dat de accu vol zit, dus we kunnen op weg voor ons eer ste rondje vanuit Sainte-Eulalie. De trapondersteuning hoeft niet meteen aan, want we beginnen met een afdaling. Le Loire staat op het bordje voor een brug over een nietig stroompje. Dit is de beken de Franse rivier, die hier nog pril is. We fietsen geheel op eigen kracht langs het beekje en de rots wanden naar Rieutord. Dit vlekje op de kaart heeft ooit betere tijden gehad. Op diverse gevels staat nog verbleekt en afgebladderd Hotel, maar de accommodaties zien er uit alsof ze al vele jaren verlaten zijn. Waar we nog wel welkom zijn, is bij Café Au Coud'Coeur. Deze typische Franse dorpsher berg lijkt meer op een huiskamer met zijn gemakkelijke stoelen en een dressoir waar familiekiekjes op staan. Op het terras serveert waardin Michéle ons zelfgemaakt ijs uit de Ardèche. We proeven bosbessen en kastanjes. Als we ver dergaan, moet de trapondersteu ning aan, want we fietsen de kegel van een uitdoofde vulkaan op. Het weggetje gaat ook een stuk door de krater, maar dat is minder span nend dan het lijkt, want het spu gen van vuur en as is al miljoenen jaren geleden opgehouden. Dank zij de lava is hier een vruchtbare bodem ontstaan. We fietsen door een groene, rustige oase. Op de kleine weggetjes valt nauwelijks verkeer te bekennen. We wisselen het 'elektrisch' fietsen af met echt benenwerk. De trapondersteuning gaat aan als we hellingen op fiet sen en uit tijdens de afdalingen en op vlakke stukken. Intussen genie ten we op de cols van boven de 1.200 meter van de magnifieke uit zichten. We komen aan in Sainte-Eulalie. De keuken van het simpele Hotel du Nord blijkt voortreffelijk. Hoog tepunt is de plank met regionale kazen aan het einde van het diner. De volgende dag is nog fris en ne velig in de ochtenduren, maar dat hoort zo, hoog in de bergen. Op de bergtoppen zien we hoe de ont luikende zon een mooi kleuren- schouwspel creëert. Opnieuw is het beklimmen van de vulkaan een fluitje van een cent. Deze keer kunnen we niet door de krater, want daar heeft zich een meer ge vormd: Le Lac-d'Issarles. In het midden is het meer 138 meter diep, maar er is ook een prachtig zandstrand waar de bodem maar heel geleidelijk afloopt. De zon is inmiddels warm genoeg voor een verfrissende duik. Voordat we de Col du Gage afda len, zien we de waarschuwing op een bordje: 10 procent. Maar niet alleen de afdaling is zo steil, een maal beneden gaan we met het zelfde percentage weer omhoog, het dal uit. Voor onze e-bikes is dat geen probleem, met de trapon dersteuning in de hoogste stand halen we zelfs een groepje wielren ners in. Op de top kijken we uit op de ruïnes van de abdij van Ma- zan. Het Romaanse kloosterkerkje is het enige bouwwerk van het uit gestrekte complex dat nog in ge bruik is. Een stralend bruidspaar verlaat het kapelletje. Onze 'Koninginnenrit' gaat over smalle kronkelweggetjes naar de vulkaan Gerbier de Jonc. Regelma tig moeten we remmen voor over stekend vee. Ieder stukje klim pak ken de laaghangende wolken zich dichter om ons heen. We beleven een mystiek schimmenspel. In de nevel worden de contouren van de voormalige boerenhoeve Bourla- tier langzaam zichtbaar. Bourlatier is nu een museum, waar we wor den geconfronteerd met het harde bestaan in de Ardèche, zoals dat tot in de jaren vijftig bestond in dit geïsoleerde gebied. Weer bui ten breekt onverwacht de bewol king open. Voor ons zien we een schitterend panorama. Badend in de zon ligt daar de 1.551 meter ho ge vulkaan Gerbier de Jonc. Onder de kegel zien we een klein straaltje water. Hier begint de Loire haar tocht van ruim 1.000 kilometer naar de Atlantische Oceaan. Nog even wachten op achtbaan in Toverland De nieuwe achtbaan in Toverland Sevenum is nog niet open. In tegenstelling tot wat we vorige week schreven over het attractie park, zal de Spinning Coas ter, pas in oktober zijn rond jes gaan racen. De vulkaan Gerbier de Jonc. m Het departement Ardèche ligt op ongeveer 1.100 autokilome ters van Utrecht. Sainte-Eulalie is per openbaar vervoer moeilijk bereikbaar. De Ardèche biedt keuze uit 258 campings in alle categorieën. Het meeste toerisme is in het zuiden, maar ook in het minder toeristische noorden zijn gïtes en guesthouses. La Burle in Sain te-Eulalie verhuurt e-bikes en heeft meerdaagse arrangemen ten inclusief bagagevervoer: www.laburle.com Meer informatie over de Ardèche op www.ardeche-guide.com en op www.franceguide.com fijf* Reageren? «H redactie.reizen@wegener.nl foto Lorcas Parijs FRANKRIJK Ly<m Sainte-Eiiialie^ Ardèche

Provinciale Zeeuwse Courant | 2012 | | pagina 79