if Junglebook in het echt reizen 3. Aardbeving D Het symbool van de Indiase natuur is de Bengaalse tijger. Maar stroperij bedreigt dit prachtige roofdier. Alexander Reeuwijk ging op zoek naar de koning van het oerwoud. <1, Wat." 'jSi Zaterdag 14 april 2012 reizen@wegener.nl 024-3650360 Lima ligt aan zee, maar op een heel aparte manier. De kuststrook van een paar honderd meter breed be vindt zich veel lager dan de eigenlijke stad. Een poreu ze, zanderige rots van een meter of vijftig hoog vormt de scheiding met het strand. Het is een min of meer loodrech te muur waardoor er maar op een paar plaatsen een weg omhoog gaat. Wie over de brede baan beneden rijdt, ziet met grote regelmaat een verontrustend verkeersbord. Daar op wordt melding gemaakt van een 'tsunami evacuation route'. Je hebt inderdaad niet veel voorstellingsvermogen nodig om te zien dat je aan het strand als een rat in de val zit in geval van een tsunami. Daarom zijn er op sommige plaatsen stroken groen aangelegd die glooiend de berg op slingeren en waarlangs men lopend zou kunnen vluchten voor een vloedgolf. Maar ja, zo'n vaart zal het wel niet lo pen. Toch? Chauffeur Enrique vertelt over een paar jaar ge leden. Hij reed net naar boven toen de aarde begon te schudden. Halverwege de berg werd de beving zo hevig, dat rotsblokken naar beneden begonnen te vallen. Hij was bang. Gelukkig kon hij na de schok veilig de stad bereiken om de tsunami af te wachten. Die kwam niet, soms heeft men ook geluk. Een spannend verhaal, toch? Voorzichtig in formeer ik naar de aardbevingskansen van nu. Het blijkt een goede vraag. Enrique geeft me de krant waar op de voorpagina in vette kapitalen staat de te lezen dat el desastre viene, de ramp komt! Russische geleerden bestude ren blijkbaar doorlopend de onderaardse energieop- bouw onder de kust van Peru. En wat blijkt? Het is er niet pluis. Men voorspelt een aardbeving van on gekende omvang. Alles vernietigend. Volgens de ge leerden kan het elk moment gebeuren. Tussen nu en een paar maanden. Wat moeten we doen? Als het elk moment kan gebeuren, is het dan niet zaak ons voor te bereiden? Het zaadje van de angst is ge plant en zal snel gaan groeien. Een aardbeving komt volkomen onverwacht, er valt niets tegen te doen en je hebt geen idee hoe lang het duurt en hoe erg het wordt. Gezellig. We hebben een kamer op de tiende verdieping van een smal, hoog hotel. De slaap wil die nacht maar niet komen. Ik laat de gordijnen open zodat ik kan zien dat de omliggende gebouwen nog recht over eind staan. De angst staat inmiddels als een stevige struik in mijn maag. Wat te doen als het nu begint? Uit voorzorg heb ik rn'n spijkerbroek aangehouden. Eigen lijk had ik ook de schoenen niet willen uittrekken, maar er zijn grenzen. Bij de deur staat een plastic zak met de rest van de kleren, paspoort, geld en mobiele telefoon. Zodra het gaat schudden, zal ik naar buiten rennen met mijn noodpakket En dan? Wat gebeurt er op tien hoog wanneer de hand van God de aarde een beetje opschudt? Over het al gemeen zijn de adviezen eenduidig. Blijf rustig. Schuil op de stevigste plaats van het gebouw. Die wordt hier aangege ven door het bordje zona segura. Zorg voor een tafel boven het hoofd. Op onze etage heb ik het al gezien. In geval van rampspoed kruip ik tegen de liftdeur aan onder het salonta feltje. Als er natuurlijk nog niemand anders onder zit. Behalve dat ik niet slaap, gebeurt er natuurlijk helemaal niks. Dodelijk vermoeid aan het ontbijt. In de loop van de dag daalt de spanning, maar als het donker wordt, komt het weer. Een kamer op de benedenverdieping, de receptioniste moet er om lachen. Dan krijg je toch alle rotzooi bovenop je, dat helpt niets. Ja, ook zij heeft aardbevingen meege maakt en inderdaad, het was heel eng. Maar het hotel is ook al een paar keer behoorlijk door elkaar geschud en het staat er toch nog? In de loop van de week ebt de bezorgd heid weg. Mijn maag komt tot rust. De laatste dag filmen we de training van wat stierenvechters. Voor een spectacu laire opname staan we in de ring vlak om de arena heen. Daar komt de woeste zwarte toro bravo al aanrennen. Recht op ons af Geschrokken maakt de torero zich uit de voeten. De dappere stier springt over het muurtje en belandt licht verdoofd naast ons. Het gaat razendsnel. In een flits zie ik de scherpe hoorns omhoog komen. Shit! Nee, het is geen aardbeving, maar de schrik is er niet minder om. Rustig blij ven, denk ik nog, maar het lichaam heeft al een andere be slissing genomen. Rennen voor je leven! COLOFON Eindredactie: Johan Bosveld redactie.reizen@wegener.nl Vormgeving: Mariëtta de Boer Advertentieverkoop: Wegener Media Nationale Verkoop verkoop.dagbladen@wegener.nl 'j0 -sasg m Honderd jaar geleden waren er nog 40.000 Bengaalse tijgers in India. Overdadige jachtpartijen, waar soms wel vijftien tijgers per keer werden geschoten, dun den de populatie dramatisch uit. Tegenwoor dig heeft de tijger een andere vijand: stro pers. In China brengt een dode tijger veel geld op. De huid wordt verwerkt in poten tieverhogende medicijnen. Het gevolg hier van is dat momenteel in heel India nog on geveer 1.700 Bengaalse tijgers leven, voorna melijk in grote nationale parken. In een aan tal van die parken gaan we op zoek naar de koning van het oerwoud. We zijn in de staat Madhya Pradesh in het centrum van het land en drie parken staan op ons programma: Pench, Bandhavgarh en Kanha. Ik meld me om 05.30 uur, nog voor zonsopkomst, bij gids Sushi en chauffeur Baba voor het eerste ochtendbezoek aan Kanha National Park. De dagen ervoor heb ben we in Pench National Park veel herten en vogelsoorten gezien. Maar de tijger hield zich verscholen. Kanha heeft de hoogste tij gerdichtheid van de drie parken die we zul len bezoeken. Het park diende, samen met Pench National Park, als inspiratie voor Ru- dyard Kiplings beroemde en later vele keren verfilmde Junglebook. De lucht is fris, de Indiërs dragen zelfs oor kleppen en ik zit, gewapend met verrekij ker, fotocamera en fauna checklist, rillend achter in de open jeep, door iedereen gypsy genoemd. Na de gebruikelijke bureaucrati sche beslommeringen - we zijn per slot van rekening in India - rijden we in het schemer donker het park binnen. In tegenstelling tot Afrikaanse savanne achtige wildparken is het in de Indiase par ken door de dikke bamboebossen een stuk lastiger om het wild te zien. Herten sprin gen nog wel eens de weg over, apen observe ren je, duidelijk zichtbaar, vanuit de bomen en met een beetje moeite kun je vele kleur rijke vogeltjes zien. Maar tijgers laten zich niet zo eenvoudig spotten. Daarvoor moet je een dosis geluk én goede gidsen hebben. Gids Sushil legt uit hoe ze tijgers opsporen: „Allereerst kijken we naar verse pootafdruk- Stoppen voor een hert tussen de bomen. r'

Provinciale Zeeuwse Courant | 2012 | | pagina 74