veranderde Noorwegen i5 spectrum Zaterdag 14 april 2012 Foto onder. Anders Behring Breivik. foto Heiko Junge/EPA Foto links: Bloemen en kaarsen na de massamoord op het Noorse eilandje Utoya (achtergrond). Foto linksonder In een fontein in de hoofdstad Oslo drijven bloemen ter nagedachtenis aan de slachtof fers. foto's Joerg Carstensen/EPA Vijf rechters bepalen de straf Maandag begint in Oslo de straf zaak tegen Anders Behring Brei vik, de 33-jarige Noor die afgelo pen 'zomer 77 mensen ver moordde. Het proces duurt tien weken. Het is de grootste en duurste rechtszaak ooit in Noor wegen. De rechtbank bestaat uit twee professionele rechters en drie mederechters. Dit zijn burgers die geloot zijn uit een database met zo'n 8.000 namen. Deze vijf bepalen samen de straf. In de strafmaat staat de vraag centraal of Breivik wel of niet toereke ningsvatbaar is. Twee psychiatri sche rapporten spreken elkaar op dit punt tegen. Breiviks verdediging, bestaande uit vier advocaten, zal er alles aan doen te bewijzen dat hij wél bij zijn volle verstand is. Hiertoe worden zo'n 35 getuigen opge roepen, onder wie de islamiti sche geestelijke mullah Krekar en de door Breivik geloofde blogger Fjordman. Zij zouden moeten aantonen dat het moge lijk is extreme opvattingen te hebben zonder psychisch ge stoord te zijn. Indien de rechtbank besluit Brei vik ontoerekeningsvatbaar te verklaren, wordt hij veroordeeld tot een medische behandeling, die levenslang zou kunnen du ren. Anders hangt hem een ge vangenisstraf van 21 jaar boven het hoofd. Die kan eventueel worden verlengd als hij daarna nog een gevaar voor de samenle ving blijkt. Het proces zelf zal echter vooral gaan over de vraag hoe Breivik tot zijn daden kwam en hoe hij deze uitvoerde. De twee officie ren van justitie roepen hiervoor bijna honderd getuigen op, on der wie Breiviks moeder, enkele vrienden en slachtoffers. Breivik heeft alles bekend. In de zaak worden 813 mensen als slachtoffer gekenmerkt. Zij hebben samen ook nog eens 165 raadsheren. De veiligheidsmaatregelen rond de rechtbank zijn enorm. Een gebied van 20.000 vierkante me ter rond het gebouw is alleen te betreden met speciale toestem ming. Er is een extra beveiligde zaal gebouwd en ook in de rest van het gebouw is kogelvrij glas geplaatst. Maandag wordt eerst de zaak gepresenteerd, waarna Breivik de gelegenheid krijgt een verkla ring af te leggen. In de weken daarna worden achtereenvol gens de bomaanslag in Oslo, het bloedbad op Utoya, de arresta tie, het sporenonderzoek en ten slotte de psychiatrische onder zoeken behandeld. De recht bank wil half juli uitspraak doen. reactie, werd het rampenplan herzien, be loofden de hulpdiensten beter te gaan com municeren en wordt het beschikbare mate rieel vernieuwd. Een alomvattend rapport van een onafhankelijke commissie die be kijkt wat er allemaal misging, moet nog ko men. En dan is er de schuldvraag. In Nederland werd na de aanslagen meteen gewezen naar 'haatzaaier' Geert Wilders. Noorwe gen is eigenlijk nu pas klaar voor de vraag: hoe kan het dat een jongen uit een van de rijkste steden in 's werelds rijkste land alle kansen die de samenleving hem biedt, laat liggen en in plaats daarvan 77 mensen om brengt? Komt dat door zijn gescheiden ouders? Had jeugdzorg dertig jaar geleden, toen zijn moeder aangaf moeite te hebben met de opvoeding, moeten ingrijpen? Heeft de rechtse partij waar hij een tijdje lid van was, aangezet tot haat? Waren de computerspelletjes die hij speelde schade lijk? Is het de schuld van de veiligheids dienst die hem niét in de gaten hield? Van de beheerders van internetfora waar hij op schreef? „Hoe erg het ook is dat er overal fouten zijn gemaakt, voor mij is er maar één schuldige en die heet Anders Behring Breivik", zegt een 18-jarig slachtoffer. „Alle schuld die bij anderen wordt gelegd, maakt hem weer een beetje minder gevaar lijk en dat moeten we voorkomen." De leider van de steungroep voor slachtof fers hoopt antwoorden te vinden in de op stapel staande rechtszaak. „Het enige wat we wensen is een serieuze en waardige rechtszaak waarin de schuldige wordt ver oordeeld zodat we verder kunnen met on ze levens." Hij verwacht een 'tien weken lange hel' waarin de media details zullen presenteren die veel betrokkenen nacht merries bezorgen. Met wat nu al het proces van de eeuw wordt genoemd, breekt de Noorse lente aan. De verhalen over wie wat deed en waar was op 22 juli zijn weer het gesprek van de dag. ABB is terug op de voorpagi na's. De Noren hopen voor het laatst. reageren? spectrum@wegener.nl

Provinciale Zeeuwse Courant | 2012 | | pagina 71