spectrum Optimist in Egypte 'Waar was jij op 22 juli?' De Noren stellen elkaar de vraag zoals de Amerikanen informeren naar eikaars verblijfplaats op de dag dat Kennedy werd vermoord of op 11 september 2001. Maandag begint in Oslo het proces tegen de man die Noorwegen afgelopen zomer een eigen 'dag dat alles veranderde' bezorgde. Zaterdag 14 april 2012 STANDPLAATS De trucs zijn zo oud als de pirami den. 'U loopt als een Egypte naar', 'U ziet er uit als een Egyp tenaar, waar komt u vandaan? Ik heb een leuke winkel'. Westerlingen lopen er niet zoveel meer door de straten van Cairo. De souvenir- en snuisterijen winkels met hun eindeloze rijen plastic afbeeldingen van koningin Ne- fertite hebben weinig klandizie. De bezoe ker moet dus naar binnen worden gelokt, het liefst met een aardig praatje. 'Hoe kan ik u helpen van uw geld af te komen?' 'Vandaag niet? Morgen dan?' klinkt het hoopvol na een afwijzing. De verhalen over opdringerige kooplie den, kamelendrijvers en museum- gidsen houden veel mensen weg uit Egypte. Het is niet leuk de hele dag mensen van je af te moeten slaan. Na de omwenteling van vo rig jaar, waarbij president Hosni Mubarak werd verdreven na weken van protesten op en rond het Tahrirplein in de hoofdstad, zijn de toeristen massaal weggebleven. Niet vijftien miljoen bezoekers, zo als verwacht, maar slechts een klei ne zeven miljoen kwamen naar Egypte. En meestal niet naar Cairo. „Je houdt zeker van risico's ne men", zegt een Egyptische vriend, die een bezoek niet zou hebben aangeraden. Maar de sfeer is op het eerste oog ontspannen. Een wandeling langs de piramiden van Gizeh aan de rand van de steeds ver der oprukkende stad staat in alle reisgidsen te boek als een beproeving vanwege de hitte, de mensenmassa en de handelaren. Niet nu. Er zijn meer kamelen en paarden dan toe risten. Dat zorgt voor enige spanning, al dus de ingehuurde gids. De beesten moe ten eten, kosten dagelijks geld en zonder inkomsten van toeristen kunnen de eige naren niet voor hun dieren zorgen. Voor tenminste één hotel wordt het ge brek aan westerse bezoekers op bijzonde re wijze gecompenseerd. „We zitten bijna helemaal vol", zegt de manager tevreden. De gasten zijn tevens patiënten. Libiërs die door hun land naar Egypte zijn ge stuurd voor medische behandeling. Enke len zitten er al een half jaar. Na behande ling in Egyptische ziekenhuizen mogen ze uitzieken en herstellen in het comfortabe le hotel. Daar hangen ze vervolgens de he le dag in de lobby of aan de toestellen in de sportzaal. Ze zijn luidruchtig, maken on derling ook wel ruzie. Het hotel heeft extra beveiliging ingeschakeld, maar de uitbater is niettemin blij met de gasten. Bo vendien kan het altijd nog erger. Er is ook een hotel dat patiënten herbergt met gees telijke problemen, met trauma's van de burgeroorlog en de strijd tegen Muammar Khadaffi. Voor de eigenaars van het souvenirwinkel tje zijn het slechte tijden. „De Libiërs heb ben nergens belangstelling voor en toeris ten zijn er bijna niet", zegt de jonge verko per. Echt klagen wil hij niet, bij de pakken neerzitten al helemaal niet. Het komt alle maal wel weer goed, alleen weet hij niet wanneer en hoe. Het afgelopen jaar heeft Egypte weinig vooruitgang geboekt en de aanloop naar de presidentsverkiezingen van mei is nu al een puinhoop. „Turkije heeft er ook een tijd over gedaan om sterk te worden en economisch te groeien. Wij hebben ook tijd nodig", zegt de winkelier, die zijn studie bedrijfskunde aan het afron den is. Hij houdt het werk in het winkeltje binnenkort voor gezien. Een nieuwe baan heeft hij nog niet. „Dat komt wel goed." Het is een aanstekelijk optimisme. door Wimdy Kester Breivik A nders Behring Breivik. Voor veel Noren inmid dels 'die vent' of kortweg 'ABB'. Alle vijf miljoen in woners kennen hem. Uit de media, maar opvallend vaak ook via via. Iedereen kent wel ie mand die op een of andere manier betrok ken is bij de grootste moordpartij die ooit in het land plaatshad. Zelf bleek ik wel eens een biertje te drin ken in het café waar Breivik blijkbaar ook aan de bar hing. Vriend Peter heeft Breivik wel eens voorbij zien komen bij een bijeen komst van de vrijmetselaars. Vriend Tom ondervond zijn ideeën op 22 juli zelfs aan den lijve. Hij liep de bewuste vrijdag van zijn werk in de regeringswijk naar het post kantoor voorbij een bestelbusje dat schuin voor het ministerie van Oliezaken stond. Dertig seconden later, toen hij net over het hoogste punt van een heuveltje heen was, hoorde hij een knal en werd hij tegen de grond gesmeten. De meeste brokstuk ken vlogen over hem heen. Hij. kwam er met kneuzingen en snijwonden vanaf. Tom was één van de tweehonderd gewon den die 'geluk' hadden, acht anderen over leefden de 900 kilo zware bom niet, die Breivik om vijf voor half vier liet afgaan. Zij hadden de pech toevallig op het ver keerde tijdstip op de verkeerde plek te zijn. En nu, zo menen sommige nabestaan den van de-slachtoffers, worden ze vaak vergeten omdat Breivik daarna een nog veel gruwelijkere daad beging dan het plaatsen van een anonieme autobom. Op het eilandje Utoya richtte hij een bloed bad aan onder 564 leden van de jongeren afdeling van de regerende sociaaldemocra ten. Inmiddels is het politieonderzoek afge rond en zijn de gruwelijke feiten duidelijk: 67 van de jongeren overleden aan schot wonden, de meesten door een of meer ko gels in het hoofd. Eén slachtoffer verdronk en een ander bezweek na een valpartij tij dens een vluchtpoging. Het jongste slachtoffer was net 14 gewor den. Veel doden en gewonden waren zo toegetakeld dat er de komende week in de rechtszaal geen gebruik gemaakt wordt van echt beeldmateriaal. In plaats daarvan toont de aanklager foto's van poppen waar op vergelijkbare verwondingen zijn aange bracht. De koele zomer 2011 wordt in de weken na de aanslagen een zomer van onverwach te saamhorigheid. Miljoenen mensen gaan, gewapend met rozen, de straat op om el kaar te omhelzen. Premier Jens Stolten- berg oogst bewondering in binnen- en bui tenland door te roepen om méér democra tie en méér openheid. Nadat de doden zijn begraven en de scho len weer zijn begonnen, komt de herfst en de ophef over de vraag of Breivik nu wel of niet geestelijk gestoord is. En of hij ge straft kan worden. Niemand kan ontken nen dat je niet goed bij je hoofd moet zijn om zonder berouw dergelijke aanslagen te plegen. Maar is hij ontoerekeningsvatbaar? Dan is hij in feite ziek en zielig en moet hij verzorgd en behandeld worden, iets wat de Noren moeilijk kunnen verkroppen. „Wel of niet toerekeningsvatbaar, straf of behandeling: wat maakt het eigenlijk uit? Als 'ie maar nooit meer vrijkomt", zegt een meisje dat van Utoya wist te ontsnap pen. ABB heeft bovendien nogal een hoge pet op van zichzelf en het stempel 'ge stoord' is de grootste belediging die hij zich kan bedenken. In verhoren zegt hij re gelmatig dat hij begrijpt dat mensen zijn handelingen absurd vinden. Maar, zo meent hij zelf, hij verdedigt slechts een ide ologie die door veel mensen wordt ge deeld. Tijdens de lange en donkere winter probe ren veel mensen 22 juli 2011 een tijdje uit hun gedachten te zetten. Anderen, zoals de Utoya-jongeren proberen met behulp van psychologen hun leven weer op de pakken. Ambtenaren van verschillende be schadigde ministeries doen hun oude werk weer, zij het vanuit noodgebouwen. Het zomerparadijs Utoya is verlaten en be dekt onder de sneeuw. Weg zijn de rozen. In de metro kijken de passagiers weer zwij gend en stug voor zich uit. Toch is er iets veranderd. „We hebben la ten zien dat we elkaar steunen als het eropaan komt", zegt de een. „Een traumati sche gebeurtenis maakt ons sterker, min der onbevangen", stelt de ander. Daarnaast stapte de minister van Justitie op, bood de politiechef zijn excuses aan voor de trage

Provinciale Zeeuwse Courant | 2012 | | pagina 70