i3 spectrum 'Bij mij zit iedereen in de gevangenis, mijn ouders, mijn broer' Zaterdag 14 april 2012 foto Ronny te Wechel In Kolkemate zitten jongens die al op vroege leeftijd zijn ontspoord. Vaak schuwen ze ernstig geweld niet. is bij mij het punt. Drugs en geweldsdelic ten." Jacco wil nu ook wel iets meer zeggen. „Ik denk dat je eerder moet kijken richting ver nieling en brandstichting." Hebben jullie mensen verwond, doodge maakt? Frederick: „Gewond, sowieso." Stilte. Jac co: „Ik denk dat het meer schade is qua denken, qua doen, maar verder niemand aangeraakt of van kant gemaakt." Frederick: „Bij mij is het wel gewoon ge- weid geweest op lichamelijke wijze." Jacco en Frederick zijn voorbeelden van jongens die al op vroege leeftijd zijn ont spoord. Vaak schuwen ze ernstig geweld niet. Een inrichting als Kolkemate is dan ook op alles vóórbereid. Je ziet het bijvoor beeld aan het platte dak, naast de lucht plaats. Dat is verhoogd met prikkeldraad dat onder stroom staat. Die extra beveili ging is aangebracht na een 'dakincident', waarbij een groepje vanaf het dak stenen door de lichtkoepel gooide. De buitenplaats bestaat uit twee delen die van elkaar zijn gescheiden door een hek werk van gaas. De gedetineerden moeten op meter afstand van dit hek blijven om te voorkomen dat verschillende groepen ongewenste informatie uitwisselen. Unit leidster Kea van der Vinne legt uit: „We hebben hier veel mensen die familie van elkaar zijn, broers en neven en die spreken lang niet altijd Nederlands met elkaar." Dat bij deze jongens de vlam snel in de pan slaat, blëek recent in jeugdgevangenis Den Hey-Acker in Breda en Teylingereind in Sassenheim, waar gedetineerden in op stand kwamen. Directeur Bert Koetze van Kolkemate: „Dat kan mij hier morgen over komen. Het hangt samen met de proble matiek van de jongeren die wij binnen hebben. Dat is een harde categorie, die pro beert zaken af te dwingen. De vraag is al tijd: heb je voldoende feeling met ze waar door je weet wat er kan gaan gebeuren." Jacco, die uitvoerder in de bouw wil wor den, benut zijn PIJ-maatregel liever door te werken aan een carrière. „Het verleden verander je niet. Daar doe je helemaal niets aan, dat blijft je achtervolgen. De toe komst, die heb je zeifin de hand. Ik heb elektrotechniek gedaan en niet afgemaakt, landbouwtechniek, niet afgemaakt, straten makeropleiding, niet afgemaakt en nu doe ik bedrijfsadministratie, dat ik wel probeer af te ronden." Hij beseft dat sommige mensen bang zijn dat hij vrijkomt. „Ik heb zelf een afspraak gemaakt om over twee weken te praten met de wijkagent. Om te zeggen dat hij en zijn collega's mij als ik met verlof ben, niet direct hoeven op te pakken. Zij zien niet hóe ik hier veranderd ben." Voor de jongens van Kolkemate is er ver lof in gradaties. Van begeleid naar onbege leid, van een dag tot meerdaags en langer. Er gaat grondige voorbereiding aan vooraf. Directeur Koetze: „Er zitten hier jeugdigen die politiek- en mediagevoelig zijn en in wie het ministerie van Veiligheid en Justi tie zeer geïnteresseerd is. Dit is de crimine le crème de la crème. Deze jongens zitten hier voor ongelooflijk ongewenst gedrag. Die zitten hier niet voor tasjesroof." De gevangenisdirecteur schetst de dilem ma's: „We hebben hier iemand van wie duidelijk is dat zijn woonplaats op zijn kop zal staan als hij terugkeert. Doen we er beter aan hem ergens anders naartoe te laten gaan, waar hij verstoken zal zijn van de directe steun van zijn familie?" Koetze moet voortdurend risicotaxaties maken als deze. Het geval van Stanley A. indachtig, die 6 jaar na zijn vrijlating uit de jeugdgevangenis bekende vorige maand een 15-jarig meisje te hebben vermoord. De 25-jarige ex-jeugd-tbs'er vond dat zijn behandeling nog niet voltooid was en wil de extra hulp. Dat laatste werd hem vol gens zijn advocaat niet gegeven, ook niet toen hij daarvoor aanklopte bij de foren sisch psychiatrische instelling De Waag. Koetze is daarom voorstander van verlen ging van jeugd-tbs, wat neerkomt op over gang naar volwassen-tbs. „Ik zeg niet dat het voor iedereen nodig is, maar er is een categorie waarvan je met grote zekerheid kunt zeggen dat terugval, het zogenaamde recidive-risico, hoog is." Jacco en Frederick willen, voordat ze af scheid nemen, hun cel nog laten zien. We leggen een lange tocht af door gangen waar talloze deuren eerst achter hen wor den gesloten voordat de volgende open mag. Uiteindelijk houdt Jacco zijn cel lie ver dicht omdat hij de andere kant van de deur privé wil houden. Door het ronde raampje is te zien dat hij een rode lamp aan de wand heeft. Frederick houdt een rood-wit-blauw gekleurde trui omhoog. Trots: „Deze heeft mijn moeder voor mij gebreid." In de aangrenzende keuken trekt een groepsleider een lade open. „Dit is het moment waarop wij altijd even het bestek tellen." Om privacyredenen zijn de namen van de geïnterviewde jongens gefingeerd. reageren? spectrum@wegener.nl

Provinciale Zeeuwse Courant | 2012 | | pagina 69