ii spectrum Zaterdag 14 april 2012 textielbedrijf Al was het maar omdat kin deren van de baas vrijwel nooit een eerlij ke kans krijgen in het bedrijfsleven. „Ande ren kijken je naar de ogen of ze zagen de poten onder je stoel vandaan." Vader en zoons hebben wel gezamenlijk zitting in de V.O. Zeeman, de stichting Ver enigde Ondernemingen Zeeman waarin zijn nalatenschap en het voortbestaan van het hele concern is geregeld. „Als ik hori zontaal word weggedragen, kunnen mijn vrouw en zonen een goed leven blijven lei den. Geen gekke dingen, heb ik zelf ook nooit gedaan. Niet dat ik mezelf ooit din gen heb hoeven ontzeggen. Als jochie van 12 had ik al meer geld dan mijn vriendjes. Ik pakte alles aan om een zakcentje te ver dienen, van het repareren van viskisten tot bezorgldussen. Het ondernemersbloed zat er al vroeg in. Studeren was niks voor mij, maar ik had er totaal geen moeite mee mijn vakdiploma's te halen. Ik ben behept met een behoorlijke dosis associatieve in telligentie." Zijn terugtreden als hoogste baas bij het textielbedrijf was voor de multimiljonair dan ook geen reden stil te gaan zitten. „Geld is gereedschap", zegt Zeeman, die via zijn investeringsmaatschappijen Navi- tas Capital en Green Real Estate inmiddels niet alleen belangen heeft in Nederlandse (beursgenoteerde) bedrijven en vastgoed projecten, maar ook in een van de grootste kinderopvangorganisaties in Nederland. Daarnaast is hij actief op de groeimarkt voor woon-zorgcomplexen voor ouderen. „Zolang je gezond ondernemerschap laat zegevieren, is in elke sector geld te verdie nen. Rode draad is dat we kiezen voor be drijven en projecten waar duurzaamheid en continuïteit voorop staan. Ik ben niet van de vlugge kunstjes en het snelle geld: ergens instappen, de boel leegtrekken en dan snel verpatsen. Dat is niet mijn stijl." Zijn zoons waren hoogst verbaasd toen hij hen vertelde dat hij 'in de kinderopvang ging'. „'Pa', zeiden ze, 'jij vindt toch dat moeders thuis bij hun kinderen horen te zijn? Nu ga je vrouwen zelf stimuleren te gaan werken!' Zelf noem ik het voortschrij dend inzicht: in veel gezinnen zijn tegen woordig maar een of twee kindjes. Die moeten toch ook sociale vaardigheden op doen? Dat kan op het kinderdagverblijf." De kwaliteit van de ouderenzorg gaat hem zeer aan het hart. „Je hoort hartverscheu rende verhalen, die naarmate de leeftijd vordert steeds dichterbij komen. Als de één hulpbehoevend wordt en in een ver zorgingshuis belandt, betekent dat voor echtparen vaak eert gedwongen scheiding. Lichamelijke aftakeling is al erg genoeg, het scheelt enorm als je het emotionele leed dat daarmee gepaard gaat, kunt ver zachten doordat mensen in ieder geval sa men kunnen blijven." Zeeman overweegt ook in de ziekenhuis zorg te stappen. „De zorg kampt met een enorm gebrek aan dienstbaarheid. Zodra je patiënt wordt, ben je klant af Onbegrijpe lijk dat dure ziekenhuisapparatuur maar vier uur in een etmaal in bedrijf is. Daar is veel meer rendement uit te halen. En waar om kan een patiënt niet 's avonds een con sult krijgen of moet een vrouw met een knobbeltje in haar borst drie weken op de uitslag wachten? Dat moet toch anders kunnen." Zijn plannen worden vooralsnog gedwars boomd door bestuurlijke stroperigheid in de zorg. „Je maakt een afspraak met de di rectie, maar als later blijkt dat de anesthe sist toevallig tegen is, gaat de hele boel niet door. Ik wil best naar de heren medici luis teren, maar van dienstbaarheid heb ik meer verstand." Onder de economische crisis hebben zijn bedrijven niet te lijden, zegt Zeeman. „Het heeft ook voordelen: als de markt stroef is, hoefje minder te betalen. Ik zie de crisis als een flinke herfstwind, die al het dode hout wegblaast zodat er ruimte ontstaat voor nieuwe aanwas. Het gevaar is wel dat een oude boom een nieuwe, veelbeloven de loot plet. Dat kan veel schade aanrich ten." De storm is volgens Zeeman nog niet overgewaaid. „Ik geloof wel dat de vlugge jongens die alleen maar op snelle winst uit zijn, zo langzamerhand een koekje van ei gen deeg hebben gekregen." Jan Zeeman gaat door zolang hij voldoen de veerkracht heeft. Aan plezier in het werk schort het in ieder geval niet. Hij toont zijn agenda: volgekrabbeld. Soms zit hij even met zijn vrouw in hun apparte ment in Spanje. Maar na twee weken slaat onverbiddelijk de heimwee toe en wil hij weer aan de slag. reageren? spectrum@wegener.nl Jan Zeeman Geboren op 29 april 1942 in IJmuiden. Gehuwd, drie zoons. Opleiding: Mulo (niet afgemaakt). 1967: opent eerste eigen textielwinkel. 1974-1980: neemt onder meer de zaken van Vinke, Gazan, Turkenburg en Brons Textiel over. 1987: overname van de winkels van zijn vader. 1999: afscheid als directie voorzitter van Zeeman textielSupers. 1999-heden: Heeft via inves teringsfondsen Navitas Capi tal en Green Real Estate be langen in onder meer (beurs genoteerde) bedrijven, vast goed, kinderopvang en parti culiere woonzorgvoorzienin gen. Geschat vermogen: 810 miljoen euro (zakenblad Quote). Hobby's: paarden, natuur. Woonplaats: afwisselend in Alphen aan den Rijn en op een landgoed in Brabant. foto Koen van Weel/GPD

Provinciale Zeeuwse Courant | 2012 | | pagina 67