9 spectrum Thuis is beter' L- -A- Zaterdag 14 april 2012 Geslaagd Karim Rekik (links) gaat samen met zijn broertje Omar (rechts) op de foto met ploeggenoot Mario Balotelli van Manchester City. foto GPD Rajiv van La Parra ging in 2008 als 17-jarige van Feye- noord naar het Franse Caen en speelt nu bij Hee- renveen, waar hij voor fe twee jaar heeft bijgetekend. Voormalig Feyenoorder Jef frey Bruma ging als 15-jari- ge in 2007 naar Chelsea en haalde vorig jaar het Neder lands elftal. Hij is door Chelsea verhuurd aan de Hamburgse Bundesliga- club HSV, waar hij niet al tijd een basisplaats heeft. Nacer Barazite was 16 toen hij in 2006 van NEC over stapte naar Arsenal. Hij speelde twee wedstrijden in de Carling Cup voor Ar senal 1, werd verhuurd aan Derby County en Vitesse, vertrok daarna naar Austria Wien en speelt nu bij AS Monaco. Quincy Owusu-Abeyie was 16 toen hij Ajax in 2002 verliet voor Arsenal. Na een transfer naar Spartak Moskou in 2006 en vele ma len verhuurd te zijn, speelt hij nu voor het Griekse Pa- nathinaikós. Hij werd Gha- nees international. Nadir ging als 16-jari- ge in 2008 van ADO Den Haag naar Portsmouth. De Turks-Nederlandse speler staat momenteel onder con tract bij het Turkse Kayse- rispor. Feyenoorder Nathan Ake ging vorig jaar als 16-jarige na ADO Den Haag van Feyenoord naar Chelsea. Gyliano van Velzen ging vorig jaar als 16-jarige van uit Ajax Ai naar de jeugd van Manchester United. Kyle Ebecilio, de jongere broer van Ajacied Lorenzo, was 17 toen hij vorig jaar van Feyenoord verhuisde naar Arsenal. Het Zaandamse talent Ogu- zhan Özyakup verliet in 2008 als 16-jarige AZ voor Arsenal. Inmiddels is hij in de Carling Cup al eens inge vallen en zit hij af en toe op de bank bij het eerste. Het PSV-talent Patrick van Aanholt werd in 2007 als 16-jarige door Chelsea gecontracteerd en vervol gens meerdere keren ver huurd, momenteel aan Vi tesse. Tim Krul was 17 toen hij in 2005 naar het Engelse New castle United ging. De doel man heeft er een basis plaats en behoort tot de bes te keepers van de Premier League. Hij is ook reserve- doelman bij Oranje. Mbark BoussoufÉ ging in 2001 als 16-jarige van Ajax naar Chelsea. De Neder landse Marokkaan kwam via AA Gent en Anderlecht bij Anzhi in Rusland. Eigenlijk kent Martin van Geel maar één succes verhaal over een jeugdspeler die in het buiten land furore maakte. Tim Krul, doelman van Newcastle United, vertrok op zijn 17e van ADO Den Haag naar Engeland en presteert daar nu wekelijks op topniveau. Van Geel, technisch directeur bij Feyenoord denkt dat talenten, zeker bij Ajax en bij zijn eigen club, beter in Nederland kunnen rijpen. „Jonge spelers ontwikkelen zich beter vanuit een stabiele situatie. Thuis hebben ze hun familie, vrienden, school en voetbalclub, waar ze iedereen kennen. Maar als zij zich dan ontwikkelen en ze kloppen aan bij het eerste team, dan moet die deur wel opengaan. Ik zie dat het meest gebeuren bij Feye noord en Ajax. Daar krijgen talenten écht een kans. „Het beleid bij PSV, FC Twente en AZ is wat minder op de eigen jeugd gericht, lijkt me. In Eindhoven kun je denken aan Labyad in he.t huidige team, bij AZ heb je Maher, bij Twente jongens als John en Brama. In de basisopstellingen van Feyenoord staan zeven spelers uit de eigen opleiding, bij Ajax speelden ze laatst zelfs met negen spelers uit de eigen opleiding. „In de eredivisie spelen ze op hoog niveau, maar nog niet met de druk die je in de grote Europese competi ties hebt, zoals in Engeland, Duitsland, Italië en Spanje. Die buitenlandse clubs hebben zó'n grote prestatie- druk dat ze voor gearriveerde, ervaren spelers kiezen. Dan kun je er maar beter voor zorgen dat je gearri veerd en ervaren binnenkomt, zoals Sneijder en Van Persie destijds. Coaches in het buitenland zijn huiverig jonge, onervaren talenten in te zetten. Daar leent de si tuatie zich niet voor. In de top van de eredivisie kan dat nog wel. „Van Aanholt ging op zijn 16e van PSV naar Chelsea en is nu op zijn 21e bij Vitesse al aan zijn 5e verhuur- club bezig. Dat kan niet goed zijn. „Ik ken sommige argumenten voor het buitenland wel, begrijp ze ook, maar ik vind het geen verstandige keu ze." Van Geel noemt als voorbeeld Karim Kyle Ebeci lio, de jongere broer van Ajacied Lorenzo. Karim was 17 toen hij vorig jaar van Feyenoord naar Arsenal ver huisde. „Karim zou, als hij bij Feyenoord gebleven was, in de toekomst ook miljonair kunnen worden. Mis schien nóg rijker dan hij nu kan worden. Ik heb hem ontmoet, het is een heel stabiele jongen met een fantas tisch karakter en een enorme wil om te slagen. Maar bij Manchester City zijn Touré, Kompany en Lescott voor tientallen miljoenen gehaald. Die spelen. „Ik ben zelf een voorstander van de weg der geleidelijk heid. Die leidt veel vaker tot iets goeds dan de vroege overstap van zeer jonge voetballers naar het buiten land. Die zie je toch vaak gedesillusioneerd terugko men."

Provinciale Zeeuwse Courant | 2012 | | pagina 65