Als slachtoffer heb je geen rechten spectrum 6 Zaterdag 14 april 2012 Geen veroorde De overval op de woning aan de Rietkraag in Vlissingen, oktober 2010, is één van de bruutste van de afgelopen jaren. Mishandeling van de bewoner met een koevoet, bedreiging van een kind met een mes, diefstal van een groot geldbedrag en sieraden. Nu, anderhalf jaar en een lange rechtsgang later, is er niemand veroordeeld. Frustrerend voor het slachtoffer. Maar ook onbevredigend voor de Middelburger, die dertien maanden vastzat op verdenking van de overval en uiteindelijk werd vrijgesproken. Verslaggever Emile Calon sprak met het slachtoffer én de vrijgesproken verdachte. door Emile Calon Twee jongemannen dringen de avond van de 25ste oktober 2010 de woning van horecaon dernemer Richard Nielen (40) aan de Rietkraag in Vlissingen binnen. Ze mishandelen hem met een koe voet, bedreigen zijn negenjarig zoontje met een mes en verdwijnen met een grote hoeveelheid geld, sieraden en andere waar devolle spullen. Na een intensieve zoektocht arresteert de politie vier jongemannen. Tijdens de eer ste tussentijdse zitting voor de Middelburg se rechtbank zegt officier van justitie Gun nar van der Hofstede dat twee van hen in die woning zijn geweest. Alleen lukt het hem op dat moment nog niet aan te geven wie. Uiteindelijk wordt alleen een achttien jarige jongen door de rechtbank veroor deeld tot twee jaar jeugddetentie waarvan een halfjaar voorwaardelijk. Die straf is aanmerkelijk zwaarder dan de eis. De voor zitter van de rechtbank zegt tijdens het uit spreken van het vonnis nadrukkelijk dat de eis van de officier onvoldoende recht doet aan de ernst van de feiten. Een twee de verdachte wordt veroordeeld voor he ling omdat er gestolen spullen bij hem zijn gevonden. De twee andere verdachten worden vrijgesproken. In hoger beroep bij het gerechthof in Den Bosch is de achttienjarige begin deze maand vrijgesproken van deelname aan de overval. Hij wordt alleen veroordeeld voor heling omdat ook bij hem gestolen spullen zijn aangetroffen. Hij zou die gekocht heb ben van een van de andere verdachten. Richard Nielen is verbitterd dat het niet lukte iemand veroordeeld te krijgen voor de overval op zijn woning en de bedrei ging van zijn zoontje. Hij vindt dat dat vooral te wijten is aan de advocaat-gene raal van het Openbaar Ministerie. Zij heeft zich, aldus de Vlissinger, tijdens het hoger beroep onvoldoende verdiept in het dos sier waardoor ze beweringen van de advo cate van de achttienjarige verdachte onvol doende kon weerleggen. „Ook liet ze de kans lopen op het geven van een weer woord, na het pleidooi van de advocate." Nielen: „Als ze dezelfde dossierkennis en inzet had gehad als de Middelburgse offi cier van justitie Gunnar van der Hofstede, dan zou hij zijn straf nu uitzitten en niet vrij rondlopen." De jeugdige Middelburger is alleen veroordeeld tot een celstraf van twee maanden voor heling, want de poli tie vond bij hem een pimpelpaars porte- monneetje, eigendom van de vrouw van Nielen. Zij bewaarde daarin haar duurdere sieraden. Nielen: „Welke jongeman koopt nu een dergelijk portemonneetje?" Ook gaf hij een Louis Vuitton-tas aan een vrien din. Precies zo'n tas is tijdens de overval uit de woning aan de Rietkraag meegeno men door de daders. De rechters van het gerechtshof vinden het zeer merkwaardig dat de Middelburger die tas en het porte monneetje kocht voor een bedrag van zes tig euro. Het is volgens hen veel te weinig als hij wist dat het om merkartikelen ging en te veel als hij wist dat het om nepartike- len ging. Om die reden veroordelen ze hem voor heling. Nielen is ervan overtuigd dat de Middel burger toch een van de daders is. „Het is toch heel vreemd dat hij na zijn veroorde ling blijft ontkennen en niet ingaat op de uitnodiging van de officier van justitie om opening van zaken te geven. Wie gaat er nu voor iemand anders de bak in? Dat doe je toch niet." De horecaondernemer stelt ook dat tal van mensen in Vlissingen pre cies weten wie hem heeft overvallen. Al leen, niemand durft volgens Nielen iets te zeggen, omdat ze horen bij een groep jon geren uit de wijk Bossenburgh, waarvoor iedereen als de dood is. Door de vrijspraak blijft de ondernemer met een rotgevoel zitten. Zijn zoontje kan nu elke dag oog in oog staan met een van zijn belagers. En het vertrouwen in de Ne derlandse rechtsstaat is heel wat kleiner ge worden. „Als slachtoffer heb je helemaal geen rechten tijdens een proces. Je kunt geen advocaat in de arm nemen die op komt voor jouw belangen. Je mag tijdens zo'n hoger beroep ook niet opstaan en cor rigeren als je hoort dat een advocaat-gene raal beweringen van de verdachte en zijn advocate onweersproken laat. Als slachtof fer kan je alleen maar hopen dat anderen het goed doen. Zelfben je machteloos." Uit onvrede over het optreden van de ad vocaat-generaal gaat Nielen een klacht in dienen bij het Openbaar Ministerie. ~1

Provinciale Zeeuwse Courant | 2012 | | pagina 62