5 spectrum bukken! Intelligent kauwen en veel RUDEN RIEMENS FOTOGRAFIE erfgoed Zaterdag 14 april 2012 de benen uit het lijf. Nu schijnt beweging in het algemeen en lopen in het bijzonder de bes te preventie te bieden tegen alle ouder domskwalen. „Ons spierkorset", roept de dok ter, „dat moeten we intact houden!" Dat mompel ik ook tegen mijzelf, wanneer ik trappen klim of met Nederland in Beweging licht kreunend rek en strek en buk. „Mijn spier korset!" Mijn oudste kleindochter heeft ook goede tips voor haar grootmoedertje: „Kauwen oma! Daar wordt je geweldig intelligent van! Wist je dat Japanners iedere hap vijftig keer kauwen?" Ik denk aan mijn IQ, dat ooit door een verlief de psychologiestudent is vastgesteld op 132. „Genoeg voor een eenvoudige universitaire studie!", riep hij. Maar of hij dat nu deed om mij op zijn divan te krijgen of dat hij de waar heid sprak... daar ben ik nog steeds niet ach ter... Dus kauw en buk en loop ik maar door, baat het niet dat schaadt het niet! Terug naar de energie. In de Volkskrant spreekt Wim Turkenburg, energiehoogleraar in Utrecht. Hij is tegen een tweede kernreactor bij Borssele: „Omdat het een reactor van de hui dige generatie is. Die zijn niet inherent veilig. Hij kan smelten, als de koeling faalt Dan vol doe je niet aan mijn criterium van veiligheid. Dus moet je die niet willen bouwen. Maar wel onderzoek doen naar veilige concepten. Vroe ger vond ik dat de kans op een zeer ernstig on geval klein genoeg moest zijn. Nu moet dat nul zijn. Anders gaat het toch ooit ergens een keer heel erg mis. Is het niet hier, dan is het in lan den waar ze minder nauw met risico omgaan. Vijftig man is wegbezuinigd bij de bètafacul teit in Utrecht Ik heb ze voorgerekend dat het geen bezuiniging was, omdat we veel meer binnenbrengen dan we kosten. Maar de echte waanzin is dat ons thema, energie, niet meer zou passen bij de faculteit. Energie is waar de wereld om draait Ik denk persoonlijk dat de waarheid uiteindelijk zal winnen. Maar ook dat het wel eens te laat kan blijken. We gaan naar 3 graden temperatuurstijging, is mijn angst. Het klinkt misschien wat lullig, maar ik heb kleinkinderen van 1 en 2 jaar, die ik het niet toewens." Geld terug! Honderdzevenenvijftig eu ro terug op mij bankrekening! Halle luja! Mijn milieuvriendelijk gemana ged energiebeleid beloond in harde dukaten! Hoe is het mogelijk! Ligt het aan die dagelijkse kaars die ik ontsteek, zodra de duisternis valt? Aan mijn schoonzoon, die vorig jaar met een tas zuinige lampen binnenkwam en mijn ener gievreters verving door lampen, waarvan men zegt dat ze eeuwig branden? Aan het feit, dat ik vaak niet kook, maar een diepvries kommetje soep ontdooi en een boter ham met haring naar binnen werk? Naar alle keren, dat ik helemaal niet kook en schaamte loos aanschuif bij mijn jongste zoon plus vrouw en kleindochters, want die schoondoch ter kan écht koken? Of ligt het aan alle stand-by rood knipperende lampjes, die ik voortdurend uitdruk? Hoe het ook zij, ik krijg geld terug! Helaas leveren we bij de benzinepomp weer in! Slalommend door het land rijd ik langs wit te pompen, neem ik trein en tram of loop mij

Provinciale Zeeuwse Courant | 2012 | | pagina 61