Privacy huurders erkend 'Catshuis' polst SGP en tempert hoop 4l innenland Heel Amsterdam op één tafelkleed Rechter: ook inkomen scheefwoner is geheim PAUL KUSTERS zaterdag 14 april 2012 100 TIPS OM tt>E CRISIS TE OVERLEVEN! De belastingdienst mag het in komen van huurders niet prijs geven aan woningcorporaties. Geplande huurverhoging voor 'scheefwoners' (hoog inko men, lage huur) onmogelijk. Tegenvaller van bijna 760 mil joen euro voor kabinet. door Gert van Harskamp DEN HAAG - De extra huurverho ging voor middeninkomens met een huishoudinkomen boven de 43.000 euro in een sociale huurwo ning gaat voorlopig niet door. De rechter heeft gisteren een streep ge zet door de vroegtijdige uitvoering van de scheefwoonwet. Daarmee is het onmogelijk om per 1 juli scheefwoners bovenop de 2,3 pro cent inflatie een extra huurverho ging van 5 procent in rekening te brengen. In een kort geding dat was aange spannen door vijf Amsterdamse huurders, maakte de rechter giste ren korte metten met de manier waarop minister Liesbeth Spies (Volkshuisvesting) de wet wilde uitvoeren. Zo heeft zij de Belasting dienst in februari al opdracht gege ven inkomensgegevens van huis houdens door te spelen aan wo ningcorporaties. Dat mocht niet, aldus de rechtbank. De scheef woonwet is nog niet door het par lement goedgekeurd. Huurders van wie inkomensgege vens aan woningcorporaties zijn doorgespeeld, kunnen komende week een excuusbrief verwachten van de fiscus. Daarin staat dat de verstrekte gegevens niet gebruikt hadden mogen worden. Spies noemt de uitspraak van de recht bank 'een tegenvaller', maar ver wacht wel dat de wet uiteindelijk wordt goedgekeurd. „In de ogen van de rechter zijn we te voorbarig geweest", erkent ze. „In onze over tuiging hebben we zo zorgvuldig mogelijk gehandeld vanuit de ge dachte dat we zo een hele hoop ad ministratief gedoe bij verhuurders en huurders konden voorkomen." Een extra huurverhoging op 1 juli is nu vrijwel uitgesloten. Door de uitspraak van de rechter is het on mogelijk geworden om huurders die zo'n scheefwoontoeslag moe ten betalen voor 1 mei schriftelijk op de hoogte te stellen. Verhogin gen van sociale huren kunnen al leen per 1 juli plaatsvinden en de wet schrijft voor dat huurders mi nimaal twee maanden daarvoor geïnformeerd moeten worden. De Tweede Kamer heeft de wet goedgekeurd maar wil nu eerst een debat met de minister over de uitspraak van de rechter. Daarna moet de scheefwoonwet nog door de Eerste Kamer. Pas dan mogen woningcorporaties inkomensgege vens van huurders opvragen bij de Belastingdienst. Hoewel minister Spies nog niet over de gevolgen van de uitspraak wil spreken, kan de vertraging van de huurverhoging het kabinet een tegenvaller van bijna 760 miljoen euro bezorgen. De scheefwoonwet is namelijk gekoppeld aan de ver huurdersheffing, die in het leven is geroepen om corporaties vanaf 2014 te laten meebetalen aan de huurtoeslag. In het wetsvoorstel van Spies staat dat corporaties die heffing kunnen financieren uit de extra huurverhoging. „Nu de huur verhoging zo goed als zeker een jaar uitgesteld wordt, gaan wij er van uit dat de heffing ook een jaar later ingaat", zegt een woordvoer der van Aedes, de koepelorganisa tie van woningcorporaties. Aedes had in een brief al kritiek op de wet, omdat de uitvoering erg lastig is. Ga naar efteling.com/persoonlijksprookje en lees jouw bezoek terug in een persoonlijk sprookjesboek! TIP 92: LET OP t>E KLEINTJES... ——f AMSTERDAM - Topdesigner Maarten in Amsterdam. Gisteren werd het ta- en draagt in totaal alle 780.559 na- Baas ontwierp een speciaal tafel- felkleed, met bijbehorende servet- men van de inwoners van Amster- kleed voor de Vrijheidsmaaltijd die ten, al op die locatie gepresenteerd, dam. Bertjan Pot ontwikkelde een 5 mei wordt genuttigd op De Dam Het kleed is bijna zestig meter lang techniek waarmee de namen kon door Laanne Sleutjens GRAVE - De onderhandelaars van WD, CDA en PW hebben gister middag SGP-leider Kees van der Staaij 'gepolst' over mogelijke be zuinigingsvoorstellen die zij naar de Tweede Kamer willen zenden. Dit bevestigen de Rijksvoorlich tingsdienst (RVD) en de SGP. Maar er ligt nog geen uitgewerkt principeakkoord dat zij naar het Centraal Planbureau kunnen stu ren om de effecten door te laten berekenen, aldus bronnen rond de coalitie. Minister-president Mark Rutte probeerde gisteren op de we kelijkse persconferentie verwach tingen over een spoedige komst van een akkoord de kop in te druk ken. Rutte: „Zolang we er niet uit zijn, kan het nog altijd mislukken." Na de sessie met Van der Staaij zijn WD, CDA en PW in de avond weer met elkaar om de tafel gegaan in het Catshuis. Er zat toen nog zeker één miljard euro ver schil tussen de drie partijen. Dat komt omdat de één voorstander is van maatregel A, terwijl de ander liever maatregel B ziet die weer an dere financiële gevolgen heeft. „Het gaat gewoon niet erg snel", zegt een bron rond de coalitie. WD, CDA en PW praten nu al zes weken met elkaar over een be zuinigingspakket. De SGP is gepolst over plannen omdat de partij getalsmatig nodig is voor een zekere meerderheid in de Tweede en Eerste Kamer. Maak van jouw bezoek een persoonlijk sprookjesboek! Weet je nog? Jouw eerste ontmoeting met Langnek, over de kop in de Python, met je (klein)kinderen in Droomvlucht, betoverd in het Sprookjesbos. Van elk bezoek aan de Efteling heeft de Schrijfkabouter jouw herinneringen opgetekend. rSpiönicjüfi bestaan' Ij j hideEftelinq.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2012 | | pagina 4