werken 15 Wie geeft Anco een kans? Het op de valreep behaalde hbo-diploma levert baan op ZEELAND HELPT zaterdag 14 april 2012 Voor de ontslagen medewerkers van de failliete aluminiumfabriek Zalco is een mobiliteitscentrum opgezet. Ande ren moeten op eigen kracht een ande re baan zien te vinden. Dat valt tegen. Het faillissement van aluminiumsmelter Zalco in de cember vorig jaar betekende het grootste ontslag in de geschiedenis van de Zeeuwse economie: 480 vaste werknemers en 120 inleenkrachten verloren hun baan. De PZC besteedt daarom elke week in het katern Werken aandacht aan Zalco en de toe komst van de ontslagen werknemers. door Framk Balkenende er stage kon lopen voor een opleiding 'schuldhulpverlening'. „Ik wil best iets an ders doen, maar dan moet je een diploma halen en daar hoort een stageplek bij. Uit eindelijk bleek dat niet mogelijk te zijn bij de gemeente Goes. Ik hoop nu elders een kans te krijgen." Hij is even stuurloos. Wat nu? „Het is ook niet niks. Je hebt een drukke baan, je valt stil, je verliest je netwerk en een deel van je inkomen, want van de terugval ben ik wel geschrokken. De WW bete kent een inkomstendaling van 850 euro per maand. Dat kan niet zo doorgaan, al leen weet ik even niet goed hoe ik verder moet. Kijk, ik wil geen jojo zijn, werk doen waar ik geen affiniteit mee heb of waarvoor ik mezelf niet de persoon vind. De vraag is hoe ver je gaat met sollicteren op banen die ver van je af staan?" Een eigen bedrijf? Hij peinst erover. „Ik heb allereerst eens een klankbord nodig. Ik wil iets doen waar behoefte aan is, maar wil me goed kunnen voorbereiden. Als ik in het diepe spring, wil ik blijven drijven. Bij het UWV kan ik niet terecht. De eerste drie maanden moet je het zelf zien te redden. Je krijgt een e-coach, maar dat werkt niet. Ik wil face to face praten. Ik verspeel nu kostbare tijd." Met zijn achtergrond als docent en erva ring bij Klaverblad Zeeland en MEE Zee land mikt hij allereerst op een baan in de zorg- en welzijnssector. Laat dat nou net de enige sector in Zeeland zijn waarin er dit jaar nog banen bijkomen. Natuurlijk gunt hij het perso neel van Zalco een duwtje in de rug. Zeker de vijftigplus sers hebben dat nodig. Veel van hen hebben zelden gesol liciteerd, een cv opgesteld of gespeurd naar werk op de digitale Wereldbol. En dikwijls deden ze bij Zalco decennia lang hetzelfde. Aluminium gieten of smelten. Alleen is naar dat specialisme geen vraag meer. Nee, Anco Luteijn uit Wolphaartsdijk kan zich goed in de Zalco'ers verplaatsen, want hij zit in hetzelfde, moeilijke parket. In oktober vorig jaar - twee maanden voor de sluiting van Zalco - kreeg hij te horen dat hij zijn baan bij MEE Zeeland kwijtraakte, een organisatie die mensen met een beperking ondersteunt. Als (bijna) 56-jarige stond hij plots op de keien. Gestrand in het zicht van de pen sioenhaven. Dat had hij nooit verwacht. „Ik was stafmedewerker informatievoor ziening, verzorgde de website, had een chatfïmctie geïntroduceerd, gaf een digita le nieuwsbrief uit en schreef voor MEE-publicaties. Eigenlijk schreef ik zo'n beetje alles voor het magazine. Verder •Anco luteijn hield ik me bezig met communicatie en informatie. Plotseling kreeg ik te horen dat mijn baan zou verdwijnen en dat voor mij geen plaats meer was. Door rijks bezuinigingen moest MEE Zeeland afslan ken. We zijn in der minne uit elkaar ge gaan. Maar daar sta je dan..." Althans, zo denkt Luteijn nu. Aanvanke lijk dacht hij snel ander werk te vinden, maar dat viel bitter tegen. „Eerst ben je vol energie en kijk je waar jezelf in de eta lage kunt zetten. Al gauw blijkt dat er jouw sector - bijvoorbeeld in de commu nicatie, of bij de overheid - weinig banen zijn. Als je solliciteert, word je afgewezen, als je al antwoord krijgt op je brieven." Hij besloot zijn leven in eigen hand te ne men. Hij vroeg de gemeente Goes of hij zijn kantoor midden in een smoezelige fa briek. „Ja, het is superschoon hier." Bij Delta Infra werkt Van Scheltinga in een team van elf engineers. „Ik ben nauw be trokken bij nieuwe aanleg, uitbreiding, on derhoud en beheer van het hoogspan ningsnetwerk in Zeeland, waarbij ik me be zig houd met de besturing en beveiliging van hoogspanningsschakelaars. Als engi neer bereid je projecten voor. Ik ben net bij de windmolens bij Rilland wezen kij ken. Ze moeten worden vervangen door grotere molens, die allemaal moeten wor den aangesloten. We - want ik leun van zelfsprekend voorlopig op een ervaren col lega - gaan na welke beveiligingen er nodig zijn en of er bijvoorbeeld een besturingsge bouw moet worden gebouwd. Ook moe ten we ervoor zorgen dat de benodigde ma terialen tijdens de vervanging er zijn." Interessant werk, vindt de Middelburger. „Er komt heel wat bij kijken voordat er bij jou 220 volt uit het stopcontact komt." door Frank Balkenende ToenTjeerd van Scheltinga (47)uit Middelburg nog bij de failliet gegane aluminiumfabriek Zalco in Vlissin- gen-Oost werkte, besloot hij toch nog eens de neus in de studieboeken te steken. Vo rig jaar mocht hij zijn diploma hbo-Elek- trotechniek in ontvangst nemen. Dat papiertje bleek al gauw goud waard. Na het faillissement vond hij al snel een baan als engineer bij Delta Infra. Dat be drijf wilde de kersverse hbo'er graag heb ben. Misschien niet alleen vanwege dat pa piertje, maar ook door zijn bescheiden op treden en Zeeuwse werkinstelling van 'geen gezeur, aanpakken dat probleem.' In de consignatiedienst, waar hij bij Zalco een tijdje ingedeeld was, loste hij zo menig akkefietje op. Dat is niet meer. Sinds 1 maart zit hij in een smetteloos kantoor met kleurrijke vloerbedekking. Een con trast met zijn post bij Zalco. Daar stond foto Willem Mieras Tjeerd van Scheltinga, die bij Zalco werkte, zit nu bij Delta Infra.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2012 | | pagina 49