Een ongeluk zit nog altijd in een klein hoekje 37 SPORTFOTO VAN DE WEEK Gezondheid zaterdag 14 april 2012 Terwijl Nourdin Boukhari op de achtergrond aangeeft dat hij de bal had moeten krijgen, lijkt Jordy Buijs een hap uit een kleed naast het doel te gaan nemen. De middenvelder reageert zo, nadat hij een uitgelezen mogelijkheid heeft laten liggen om NAC Breda tegen Heracles op een 2-0-voorsprong te zetten. Het bleek achteraf een dure misser want NAC verloor uiteinde lijk met 1-2, op een enerverende avond in de eredivisie. Door de nederlaag is de formatie van trainer John Karelse nog altijd niet zeker van lijfsbehoud. foto Willem Vernes/ANP slijmvlies lopen vele bloedvaa tjes. Als zo'n bloedvat stuk gaat krijg je een bloedneus. Er is al tijd een aanleiding voor, maar soms gebeurt het ook spontaan. Het slijmvlies wordt extra kwets baar als de lucht droog is of als je verkouden bent. Tijdens het sporten loop je kans op een bloedneus. Dit komt vanwege uitdroging of irritatie van de slijmvliezen. Ook kan een hogere bloeddruk leiden tot een bloedneus. Daar naast beïnvloeden een droge en koude omgevingsluchthet ge bruik van bepaalde medicaties (aspirine), een hoge bloeddruk in rust, veelvuldig snuiten of het ouderwetse neuspeuteren een verhoogde kans op een bloed neus. De Argentijnse tennisser Juan Martin Del Potro verklaarde bij het ABN AMRO World Tennis Tournament dat hij wel vaker een bloedneus heeft na een lan ge vlucht. Op de WK judo van vorig jaar in Parijs bezorgde de Nederlandse Linda Bolder per ongeluk de Frangaise Lucie De- cosse met een ferme tik een bloe dige neus. Klaas-Jan Huntelaar kwam tijdens de voetbalinter land tussen Engeland en Oranje bij het maken van de 0-2 kei hard in aanraking met Chris Smalling. Huntelaar moest de wedstrijd dizzy en met een bloedneus verlaten. De Nederlandse squashter Nata lie Grinham kwam tijdens een wedstrijd tegen de Maleisische Low Wee Wern in aanraking met het horloge van haar oppo- nente. Een bebloede neus en een minutenlange behandeling waren het gevolg. .gen-bloedneus stoppen kan moeilijker zijn dan dat het lijkt. „Allereerst moet je de bloeding proberen te eindigen. Ga rustig zitten en snuit je neus een paar keer flink. Daarna druk je je neus minstens tien minuten lang dicht. Doe dit vlak onder Sporters worden vaak ge hinderd door pijntjes of blessures. Wat kunnen ze eraan doen? Hoe kunnen ze die voorkomen? In deel 30: een bloedneus. door Robin Hamelink Iedereen kan een bloedneus krijgen. Op de meeste on mogelijke momenten komt er bloed uit de neusgaten sijpelen. Je krijgt een tennisbal in je gezicht of iemand smasht een volleybal vol op je neus. Bij een judo- of een bokswed strijd druipt het bloed vaak ge noeg uit de neus. Natuurlijk kan het ook zomaar spontaan gaan bloeden. Vaak proefje ook nog bloed, want de neus en mond staan via de neus- en keelholte met elkaar in verbinding. De oorzaak is meestal heel on schuldig. Het slijmvlies dat aan de binnenkant van de neus zit, is dun en-vrij teer. Door het Juan Martin Del Potro krijgt een bloedneus tijdens de kwartfinale van het ABN AMRO tennistoernooi in Rotterdam. foto Koen Suyk/ANP het neusbeen, waar het zachtste gedeelte van de neus begint. Hierbij is het verstandig om je hoofd het beste licht voorover te buigen", zegt huisarts Jeroen Peek van Huisartsencentrum Zuid in Terneuzen. „Wie vaker een bloedneus heeft moet stop pen met neuspeuteren en zacht jes snuiten. Mocht het dan nog niet over zijn neem dan contact op met je huisarts of ga naar de eerste hulp van het ziekenhuis. Als je niet in de gelegenheid bent om naar de dokter te gaan, doe dan een in gaasje in de bloe dende neus voor maximaal drie uur. Als je iets horen kraken heb is het verstandig om toch maar even langs te komen", stelt Peek.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2012 | | pagina 37