361 sport 'Kromo' weet dat ze nu favoriet is Mta§é£imweekei1iij|4 15 april Laat je verrijken door het museum Nederlandse zwemt wereldrecord in textiel op 100 meter vrije slag Judith Stap pakt zilver op 800 meter vrije slag Kijk op museumweekend.nl voor een museum bij jou in de buurt 31e editie Buren van het museum, dank voor de geslaagde aftrap! zaterdag 14 april 2012 Met een indrukwekkende tijd bombardeert Ranomi Kromowid- jojo zichzelf tot favoriet voor olympisch goud op de 100 me ter vrije slag. De 21 -jarige Gro ningse snelt in Eindhoven naar een tijd van 52,75. Nooit eerder was een zwemster zo snel in een badpak van textiel. door Rob de Bruyn EINDHOVEN - Toen Sarah Sjöström in december tijdens de Open NK in Eindhoven een textielwereld re cord zwom op de 100 meter vrije slag, deed nummer twee Ranomi Kromowidjojo daar tamelijk luch tig over. Ja, de 53,05 van de jonge Zweedse was snel, heel snel, erken de 'Kromo', maar zij was geens zins aangeslagen. Gisteren werd duidelijk waarom. De pupil van Jacco Verhaeren gaf op de tweede dag van de Swim Cup Eindhoven in de finale van de 100 vrij een niet mis te verstaan signaal af aan de rest van de wereld: 52,75 secon den! Nooit was een zwemster in textiel sneller. Sjöströms prestatie in de winter zorgde al voor verrukking. Haar tijd was destijds ook al een dik textielwereldrecord. Kromo widjojo haalde er in het Pieter van den Hoogenband zwemstadion in een rechtstreeks gevecht met de Scandinavische zomaar drietien den van een seconde van af. Ze verbeterde ook het Nederlands re cord (53,17 van Marleen Veldhuis) met ruim 0,4 seconde en zette zich stevig bovenaan de mondiale seizoensranglijst. „Ranomi is nu de topfavoriet voor olympisch goud", meldde Sjöström (18). „En ik denk dat Nederland in Londen ook de 4x100 vrij wel gaat win nen," Kromowidjojo (21) constateerde droogjes dat zij vooralsnog dé kan didaat is voor olympisch goud. „Dit is echt goed. En het verschil met de rest is groot. Ik wilde Sjöström heel graag verslaan. Het Zwemster Judith Stap is gisteren tweede geworden bij de Swim Cup in Eindhoven op de 800 meter vrije slag. De Middelburgse kwam tot een tijd van 8.54,41. Daarmee gaf ze dertien tellen toe op winna res Hassler uit Liechenstein. Donderdag was Stap, zwemmend voor Eiffel Swimmers PSV, al der de geworden op de 400 meter vrije slag. Vandaag (200 vrij) en morgen (1500 vrij) vervolgt ze haar medail- lejacht. is fijn om te weten dat zo'n tijd er nu inzit. Ik heb nu de favorieten- rol maar dat is geen probleem. Het is nog maar drie maanden tot de Spelen, Jacco en ik blijven gewoon hetzelfde doen. Het is een kwestie van fit blijven en je ding blijven doen." Verhaeren liet duidelijk merken dat van een verrassing voor hem geen sprake was. „Ik wist dat Rano mi snel zou gaan hier, ik dacht gis teravond (donderdag) aan een 52,8. Je hebt niks aan topprestaties die toevallig totstandkomen, je moet wéten dat het zal lukken. We hadden heel bewust de Am sterdam Swim Cup en deze wed strijd uitgekozen om te pieken. Als het dan uitpakt zoals je wilt, is dat een bevestiging dat je het hele trai ningsproces goed in de vingers hebt." De cijfers spreken voor zich: Kro mowidjojo bracht in december tij dens haar nederlaag tegen Sjöström 53,60 op de klok. In Am sterdam was het vorige maand 53,30 (persoonlijk record) en nu dus 52,75. „Subliem", aldus Verhae ren. In de schaduw van Kromo's ge weld was er uitzinnige vreugde en intens verdriet. Routinier Saskia de Jonge bewees dat ze nog niet af geschreven mag worden. Ze werd vijfde in 55,17 en wipte het jonge talent Maud van der Meer (beste tijd 55,35, halve finale van donder dag) daarmee uit de estafetteploeg. De Jonge had eigenlijk niet eens mogen starten in de finale. Ze pro fiteerde als eerste reserve optimaal van de afmelding van Inge Dekker. Samen met Hinkelien Schreuder (55,15 donderdag in de series) com pleteert De Jonge de estafette- ploeg. 9 Met zijn olympische ticket op de 100 meter rugslag trad Bastiaan Lijesen gisteren in de voetsporen van zijn broer. Vier jaar na zijn broer Robert Lijesen in Peking mag hij in Londen zijn opwach ting maken op de Spelen. „Hij is een grote inspiratiebron voor mij geweest. Ik vond het echt prachtig om hem op televisie bij de Spelen te zien zwemmen. Ik heb gezien hoeveel het met hem deed dat hij dit kon bereiken, daarom wilde ik dat ook heel graag." Ranomi Kromowidjojo wordt gefeliciteerd door teammanager Aad van Gro ningen (rechts) na haar winnende 100 meter vrije slag. Coach Jacco Verhae ren (links) kijkt toe. foto Robin van Lonkhuijsen/ANP

Provinciale Zeeuwse Courant | 2012 | | pagina 36