We weten wat er op de paden gebeurt HEERLIJK ZACHT WATER IN ZEELAND 28 Excursie aquacultuur emghïTn Luw °Penbare !ezin§en RooiweK Provincie houdt al jarenlang het gebruik van de Zeeuwse fietspaden bij zaterdag 14 april 2012 MNMMMRINR NEELÏJE JANS - In het kader van het Jaar van het Water houdt de pro vincie Zeeland woensdag een ex cursie naar twee waterlocaties in Zeeland waar schelpdieren op in novatieve manier worden ge kweekt. Belangstellenden kunnen gratis met bussen een kijkje ko men nemen bij de Oesterputten in Yerseke en bij het proefstation Olzendepolder. Ze moeten zich wel van te voren aanmelden via de website van het Zeeuws Jaar van het Water: www.jaarvanh.etwa- ter.nl. Er staan bussen gereed op het Sta tionsplein te Goes. Ze vertrekken om half 13.30 en zijn rond 16.30 uur weer terug. Als mensen geen internet hebben kunnen ze con tact opnemen met het infocen trum van de Provincie Zeeland: 0118 - 63 1400 (bereikbaar tussen 9 en 16 uur). De provincie vraagt aandacht voor aquacultuur als eco nomische pijler voor Zeeland. TERNEUZEN - Koninklijke BAM Groep en het ministerie van Socia le Zaken en Werkgelegenheid hou den donderdag een bijeenkomst over veiligheid in de bouw. Dat ge beurt bij de Sluiskiltunnel in aan bouw. De bijeenkomst is bedoeld voor veiligheidsfunctionarissen en arbeidsdeskundigen. Voor de Sluis kiltunnel is gekozen omdat dat pro ject goed als voorbeeld kan die nen. De bijeenkomst begint om 13.00 uur. MIDDELBURG - Vier wetenschappers komen in mei naar de Roosevelt Academy in Middelburg om lentele zingen te geven. De lezingen zijn toegankelijk voor iedereen. Elsken van der Wall begint dinsdag 8 mei met een lentelezing over de behan deling van borstkanker, onder de ti tel 'Bathseba's borst'. Woensdag 16 mei geeft Frits van Oostrom, uni versiteitshoogleraar aan de Univer siteit Utrecht, alvast een voorproef je van zijn boek over Nederlandse literatuur van de veertiende eeuw. Bioloog en neurowetenschapper Willem Hendrik Gispen vertelt woensdag 23 mei over dichter Ger- rit Achterberg. De laatste lentelezing, op woens dag 30 mei, wordt verzorgd door fi losoof Herman Philipse. Hij is hoogleraar aan de Universiteit van Utrecht en bekend om zijn atheïsti sche overtuiging. Hij geeft een le zing met als titel 'Evolutie en Ethiek'. De aanvangstijd van alle le zingen is 19.30 uur. Locatie: stad huis Middelburg. Adrie Oosthoek controleert de telapparatuur op het fietspad tussen Middelburg en Koudekerke, waar het aantal passerende fietsers continu wordt gemeten. foto Rubel Oreel ten. De lengte van de auto's, de snelheid, de aantallen, de bumper klevers. Oosthoek kan er enthou siast over vertellen. Als het moet kan hij op de fietspaden onder scheid maken tussen brommers en fietsers, laat hij weten. In Zeeland liggen tegen de 30 per manente meetpunten op fietspa den. Daarnaast worden incidente le metingen verricht met verplaats bare meters. Omdat de provincie dat al enige tientallen jaren doet, is een trend zichtbaar geworden. Het komt er op neer dat er niet zo veel verand- dert, concludeert Thijs van Op- durp, medewerker monitoring en ondersteuning van de directie Eco nomie en Mobiliteit van de provin cie. Als er al sprake is van een dip je in het aantal fietsers, dan is dat te wijten aan slecht weer tijdens de voorj aars- of zomermaandenz o is de ervaring. Adrie Oosthoek herinnert zich nog zijn toenmalige chef Charles Landré die graag fei ten en cijfers wilde hebben over aantallen fietsers in Zeeland. Links om of rechtsom, die cijfers moes ten er komen. Mede daardoor is de provincie Zeeland een van de eerste provincies geweest die dat soort zaken nauwkeurig bijhield. Inmiddels telt de provincie voor Zeeland Seaports, het waterschap en het rijk. Daar worden ook de vruchten van geplukt. Als de poli tiek besluit ergens bij of op een fietspad maatregelen te nemen wordt eerst om de cijfers gevraagd. Voor de tellingen wordt onder scheid gemaakt in fietspaden voor drie soorten fietsers; woon/werkverkeer en scholieren; recreatieve fietsers en een combi natie daarvan. Dat laatste is op het fietspad tussen Koudekerke en Middelburg te vinden. De grootste drukte doet zich voor rond de Zeeuwse steden. Daar zor gen de scholieren voor. Het is aar dig om te zien dat daar de pieken in september liggen en dat de aan tallen in november al weer afgeno men zijn. Als het gaat om recreatieve fietspa den scoort het pad onderlangs de duinen bij Dishoek het hoogst met het aantal gebruikers. Vooral de zondagen in augustus zijn dan hoogtijdagen. Een record was augustus 2009 met 2865 fietsers. Maar als fietspad voor woon/werkverlteer en scholieren scoort het pad tussen 's-Gravenpol der en Goes heel erg hoog met 2387 fietsers op een werkdag in sep tember. Een ander voordeel van het beschikbaar hebben van de tel gegevens is dat meteen de effecten van een maatregel te meten zijn. Zo is er al geteld hoeveel fietsers tussen Wissenkerke en Geersdijk op de weg rijden. Volgende week begint de aanleg van een fietspad langs die weg. Ook hier geldt me ten is weten. www.pzc.nl/fietspaden Er gebeurt maar weinig óp de Zeeuwse wegen waar we niets vanaf weten." Adrie Oosthoek van de af deling Verkeer en Vervoer van de provincie zegt het met een glim lach. Hij is een van de mensen die tellingen op alle Zeeuwse wegen verricht. Dat doet de provincie Zeeland al jaren. Alles wordt geme door René Schrier In de maand april geeft de PZC aandacht aan fietspa den in Zeeland. Lezers wordt gevraagd de beste of slechtste fietspaden door te geven. mmmmmmmmmrnmmmimmmmmmmmmmimmmmmmimmmmemmMmMmm&mmëmmmMMgmmmmMmmmmmmzmmmmmmmmmgmmmmitèmmm KALKRIJK WATER IN ZEELAND. Bijna elk Zeelands huishouden weet uit ervaring, dat kalkaanslag heel wat schade en extra kosten kan veroorzaken: o.a. de energie- en waternota's nemen toe, de levensduur van boiler, geiser, (stoom)douche- cabine, stoomoven, vaatwasser, wasmachine, (thermostaat)kraan, en combiketel worden drastisch verkort, reparaties, onderhoud en vervanging zijn duur. WEKELIJKSE KALKPOETSELLENDE? Bent u het wekelijkse poetsen en schuren in badkamer en keuken met agressieve poetsmiddelen, kalkoplossers en azijn ook spuug zat Wilt u een schone vaat Wilt u lekker zacht haar zonder klitten,-geen huidirritatie en geen droge huid na het douchen? Wilt u helder, schoon, lekker zacht drinkwater zonder geurtje? Wilt u een douchecabine, ramen en auto zonder strepen en water vlekken? LEVENSLANGE GARANTIE U ziet door de bomen het bos niet meer. Bijna alle wateronthar ders zijn uniek, het beste, het goedkoopste, maar zonder retour garantie. Wij verkopen geen wa terontharder, maar een resultaat. Bij montage laten wij u meteen het verschil zien, proeven, voelen en ruiken. Daarna mag u hem in uw dagelijkse huis houden zelf uitproberen. U mag de vele voordelen zelf ervaren. U bepaalt zelf wat goed is en wat niet goed is. De duurzame milieuvriendelijke onder het ISO 9001-2008 en QA certifi caat geproduceerde, Alpine Water Descaler No. 1 wordt met een levenslange fabrieks(om- ruiljgarantie en een 2 maanden OP PROEF: niet goed geld terug garantie gele verd. De module wordf gratis gemon teerd zonder voorrijkosten indien u ons binnen 1 week belt. INFORMATIE EN BESTELLEN: Fuel Save Europe BV tel: 0475-527516 http:/Asrww.kalkaanslag.ni

Provinciale Zeeuwse Courant | 2012 | | pagina 28