Verbazing over nieuw plan Dan slaot ie z'n bêênen in z'n gat 27 Gewoon een sloot weghalen en een nieuwe graven O 1 Delta Water Award zaterdag 14 april 2012 MIDDELBURG - Het nieuwste plan van staatssecretaris Henk Bleker voor het natuurherstel in de Wes- terschelde roept verwonderde reac ties op. Vooral door de keus om af te zien van buitendijkse natuurher- stelprojecten en alleen te kiezen voor ontpoldering. Volgens commissaris van de konin gin Karla Peijs heeft de Europese Commissie Bleker met de rug te gen de muur gezet door niet ak koord te gaan met de buitendijkse plannen Appelzak en de Platen van Hulst en Ossenisse. „Jammer dat het zo moet. De staatssecreta ris probeert de beloften van het ka binet om af te zien van de ontpol dering van de Hedwigepolder in elk geval voor een derde na te ko men. Maar het blijft een moeilijk compromis." Vooral de ontpoldering van de Ap pelzak levert volgens haar proble men op. Dat bevestigt burgemeester Jan Huisman van Reimerswaal. „De gemeenteraad heeft gezegd: er wordt niet ontpolderd in Reimers waal." Ook de golfclub zal zich er volgens hem fel tegen verzetten. Magda de Feijter van het actiecomi té Red Onze Polders noemt het ka binetsbesluit 'een bittere pil'. „Wij blijven tegen elke vorm van ont poldering. Bovendien haalt het niks uit, want het stuk Hedwige dat onder water gaat, zal binnen de kortste keren dichtslibben." Een andere anti-ontpolderaar, Jo- han Robesin van de Partij voor Zeeland, vindt Blekers plan 'een misselijke truc' en 'een klap in het gezicht van Zeeland'. „Zo raken de Zeeuwen hun vertrouwen in de politiek en de overheid wel kwijt." Richard de Mos van de PW in de Tweede Kamer wil dat Bleker vast houdt aan zijn oorspronkelijke plan en zich niet onder druk laat zetten door 'het onderpolderdrifti- ge' Europa. Stientje van Veldhoven (D66) heeft veel vragen over het voorstel. „Het plan kost 76 miljoen meer dan ontpolderen. Is dat geld er? Bo vendien zijn niet alle kosten duide lijk." Ad Koppejan (CDA): „Het groot ste deel van de Hedwigepolder blijft behouden. Dat is winst. Het voorstel is een compromis en dat doet pijn. Er mag geen twijfel over bestaan: hierna mag geen Zeeuwse grond meer onder water." De Vogelbescherming, die zich al tijd tegenstander heeft verklaard van buitendijks natuurherstel, ziet Blekers nieuwe plan als een stap in de goede richting. De natuurbe schermingsorganisatie blijft van mening dat het gebied bij Ritthem geen vervanger voor de ontpolde ring van de hele Hedwigepolder kan zijn. Het project De Kreek teRug is eveneens genomineerd voor de Delta Water Award. In de PZC aan dacht voor de vijf genomineerden. Woensdag 18 april wordt de Delta Water Award uitgereikt. door Remé Schrier Het project de Kreek te- Rug is vooral bedoeld als zoetwatervoorzie ning voor de land bouw. Het komt er op neer dat het team van De Kreek teRug voor stelt om kwelkreken te herstellen. Het gaat uit van het principe van een kreekrug waaronder een zoet waterbei zit. Zoetwater is een kost baar goed en zal in de toekomst steeds schaarser worden. Net als bij andere genomineerde projec ten snijdt ook hier het mes aan meerdere kanten. Onder kreekrug gen zitten zoete regenwatervoorra- den.Die voorraad kan vergroot worden, onder meer door zoute sloten in de omgeving van de kreeltrug te dempen en op enige af stand zoute poelen aan te leggen. Zo kan tegelijkertijd ook aan aqua- cultuur met zoute teelten in het ge bied worden gedaan. Dankzij zulke ingrepen groeit de zoetwatervoorraad en hebben agra riërs die daarvan afhankelijk zijn, meer bedrijfszekerheid. Ook ont staat zo een aantrekkelijker land schap met perspectief voor onder Wascha Dedert (34) en Esther van Baaren (29). meer recreatief medegebruik. Een pilot van dit project heeft inmid dels de levensvatbaarheid aange toond. Ook een kosten-baten ana lyse heeft hoopvolle resulataten op geleverd. Een aantrekkelijk aspect van dit project is dat het op verschillende plekken in het land kan worden in gezet. Per locatie lean het project in omvang verschillen. Projecten die klein beginnen kunnen steeds groter worden en daardoor ook steeds meer opbrengen. Esther van Baaren uit Utrecht en Wascha Dedert uit Vlissingen leg gen namens het team van dit pro ject uit, dat deelname aan de Delta Water Awards hen erg gestimu leerd heeft. Ze mochten van hun respectieve bazen - Deltares en Imares - nauw samenwerken en onconventionele oplossingen en werkwijzen bedenken. Daarbij zijn ze onder meer uitgekomen op een cultuurhistorisch gegeven als de kreekrug. En in feite is het heel simpel. Of zoals Esther zegt: „Ge woon een sloot weghalen en een nieuwe sloot graven." Meer informatie op: www.deltawateraward.nl door Rimus Wüemseini Ielke kêêr geef tie d'r 'n trap te gen. Het colablikje vliegt dan mee 'n booge deu de lucht en komt 'n èndje vèder mee 'n dof fe klap op de trottoir terecht. 't Is 'n mannetje van 'n jaor of tiene die wat vèder in de straote weunt. Gêên echte voetballer allicht, maor as t'r iets voo z'n voeten ligt, dan is 't nie veilig. Noe is zó'n blikje ook best verleidelijk om 'n trap tegen te geven. Zeker voor kinders. Maor ook grööte ménsen doen dat net'zó goed. Al is 't maor even 'n klein tikje om 't blikje van de trottoir in de goote te schop pen. Zó van: „Dan is 't van de straote en uut zicht." De buurjoengen die doet dat nie. Die,, schopt het altied voor 'm uut. Soms vliegt 't blikje in plantsoen van de gemêênte. Op 't hos. En dan gaot ie d'r nog 's achteran. Want in 't hos kan je makkelijk mee zó'n blik je voetballen. Dao ligt 't ommerst wat 'óóger dan op de tegels van de stoepe.. Vier, soms vuuf kêêren geef tie d'r dan een trap tegen. As't blikje te vère wegvliegt, dan kêêr tie z'n eigen om en stapt naor 'uus. „Noe is 't genoegt gewist", dienlct ie dan en verlaot mee opgeheven hoofd de gras mat. Net of de scheidsrechter gefloten eit voo de leste kêêr van de wedstrijd. Het eindsignaol. Die steekt alle dan twii z'n 'anden in de lucht, slaot z'n bêênen in z'n gat en vliegt van 't veld, recht naor 'uus. „Dat moet ie op de til- levisie gezien 'èn", zeg 'k in m'n ei gen. „Dao doen ze dat ook. Tenminste as ze drie pun ten te pakken 'èn." Mao zó'n joeng vintje die allêêne maor 'n paor trap pen tegen 'n leeg colablikje geeft, die dienkt toch glad nie an 'n voetbalwedstrijd op tv, zullen judder zeggen. Best wel 'óór. Sommigste gastjes die dienken den 'êêlen dag an niks an ders dan an voetballen. Die trainen twi of drie kêêr in de weeke en spe len 's zaoterdags 'n wedstrijd in udder competitie. En dan gaot 't 'r al flienk fanatiek an toe. Kan je begruupen. Dan staon udder vaeder en opa an de leant en die zien de joenge spruit voet ballen as de beste. En zó'n kleine gast je is 'êêl gevoelig voör kritiek en ansporieng. En allemao doen ze ud der stiekende best. Toch? Maor as pap pa en opa dan nog 's 'n schepje kooien op 't vier gooien, dan staot de booge wel 'êêlemao gebogen. Zoue hie dan dao gèrn scheidsrechter wil len ziin? Nee toch? Want die joenge gastjes binnen best kritisch, mao die ouwe lui (die an de kant staon) niet minder ee. Mao da mag ook, want je moet op je streepen staon. Je moet voo j'n eigen opkommen. Mao 't moe wel redelijk bluuven ee? En 't gaot om 't spil, nie om 'n boeren- schuure ee? Juust. Die joenge gasten bluuven d'r mee van straote joengen, zeggen ze dan te gen me. Die joengers en meisjes die voetballen, die zunnen de zaoken nie rinneweren. 't Is 'n goeien investeer- ing van de gemeente om de voetbal clubjes wat te promoten. Kiek, dat 's ook mien gedacht. Want anders lóópen ze udder eigen mao te verve len, trappen ze rotzooi en zwèrven die gasten deur 't 'êêle durp of de wijk. En noe weet je tenminsten wao ze binnen: op 't voetbalveld. Oh joa, m'n nichtje voetbalt ook. Al 'n paor jaor. En 't gaot primao. Op al le posities zowat gespeeld. En voo mien is 't ook makkelijk. As ze ver- jaort dan krieg ze mêêstentieds iets da mee voetbal te maoken 'eit. Nêê, ze trapt nie tegen lege colablikjes die op straote liggen. Dat doet 't buur- joengetje allêêne mao. Appelzak buitendijks geschrapt binnendijks 65 ha T" Platen van' Ossenissé Gasdam - 5 ha Platen van Hulst Hedwige 100 ha Welzmge en Schorerpolder 'De gemeenteraad heeft gezegd: er wordt niet ontpolderd in Reimerswaal' burgemeester jan-Huisman

Provinciale Zeeuwse Courant | 2012 | | pagina 27