850 zeeland 125 'Plan voor uitbreiding cameratoezicht Goes' Ezeltjesproces bepalend voor jurisprudentie Kwestie van taal: pissen, plassen of urineren 't Gasthuis houdt Zeeuwse dag VANDAAG Curiosa- en Antiekmarkt zaterdag 14 april 2012 In 2004 meldden zich tijdens de zogeheten Wegwijsbeurs die jaarlijks wordt gehouden, nog 850 nieuwe donateurs aan. Dit jaar kon tijdens dit evene ment in Hardenberg slechts één nieuwe donateur geregistreerd worden. In het nieuwe logo van de Bond tegen het vloeken is de bekende papegaai wel gehandhaafd, maar niet meer 'stil op een stokje' Nu is het een vogel in beweging: De papegaai vliegt tegen de wind in. Smalende godslastering is strafbaar volgens het nog steeds geldende artikel 147 van het Wetboek van Strafrecht. De meest geruchtmakende zaak die in het kader van dit artikel werd gevoerd, was het zogenaam de 'Ezeltjesproces' in 1972 tegen schrijver Gerard Reve. Hij schreef hoe God zou terugkeren als een ezel waarmee hij geslachtsgemeen schap zou hebben. Reve ging vrijuit. In het arrest ging de Hoge Raad in op de parlementaire ge schiedenis van de wet. Een vereis te voor strafwaardigheid is dat de verdachte echt de bedoeling moet hebben gehad om te kwetsen. Volgens voorlichter Hans Alderlies- ten van de Bond tegen het vloe ken is specifiek dit 'Ezeltjesproces' bepalend geweest voor de jurispru dentie ten aanzien van 'smalende godslastering' en is art. 147 tot een 'slapend artikel' geworden. Tot nu toe moet de organisatie het vooral hebben van giften. „Die blij ven nog aardig op peil, maar het aantal donateurs is in de loop der jaren aanzienlijk minder gewor den", constateert de directeur. Medewerker Bert Gijsbertse vult hem aan: „In 2004 kon ik tijdens onze jaarlijkse Wegwijsbeurs nog 850 nieuwe donateurs noteren. Een jaar later waren dat er de helft minder. Die halvering zette zich elk jaar voort en in februari dit jaar in Hardenberg was er zegge en schrijve slechts één nieuwe do nateur die zich aanmeldde." Gijsbertse heeft vertrouwen dat er betere tijden aanbreken met onder meer de inzet van de 'bus op de markt'. Daarmee gaat hij jaarmarkten en braderieën af om onder het motto 'een vloek stoort', belangstellende bezoekers persoonlijk iets te kunnen vertel len over respectvol woordgebruik. De Bond weet zich in diverse re gio's gesteund door vrijwilligers. Zij zetten zich in voor verkoopac ties, het organiseren van bijeen komsten en het plaatsen van bor den langs wegen, op sportvelden of bij bedrijven. Taal heeft veel met gevoelens en persoonlijke perceptie te maken. Voorlichter Hans Al- derliesten van de Bond tegen het vloeken ging daar tijdens een bij eenkomst in Zierikzee nader op in met een voorbeeldles. Zo gaf hij een sprekend voorbeeld van de verschillen tussen het ge bruik van straattaal, algemeen be schaafd Nederlands en deftig woordgebruik: pissen, plassen, uri neren. Beelden en woorden wor den positief, neutraal of negatief ervaren. Ook daarvan gaf Alderlies- ten enkele voorbeelden. Hij toon de in dit verband een portret van Pins Willem Alexander, van Geert Wilders, enkele grote windturbi nes en van vrachtwagens met een lengte van meer dan 8 meter. Ook toonde hij een grafiek met woor den die als 'heel erg' en 'niet zo erg' worden ervaren. MIDDELBURG - Woensdag 18 april houdt SVRZ locatie 't Gasthuis in Middelburg van 10.00 tot 17.00 uur een Zeeuwse dag. Burgemeester Koos Schouwenaar opent het mid daggedeelte al ringrijdend. Op die dag is op afdeling de Water toren van alles te zien en te bele ven wat met Zeeland te maken heeft. Een film over de dorpen van Zeeland, een echt Zeeuws ver haal wordt verteld en wat te den ken van garnalen pellen, netten boeten en erwten lezen. door Luc Oggel GOES - Het cameratoezicht in Goes wordt waarschijnlijk uitgebreid naar Bleekveld en Kolveniershof Dat zei burgemeester René Ver hulst deze week tijdens de com missievergadering, waar het jaar werkplan van de politie en de no ta 'Goes Veilig' werden besproken. Het cameratoezicht in de Goese binnenstad in combinatie met het bikersteam van de politie blijkt zeer effectief bij het voorkomen van allerlei ongeregeldheden en overtredingen zoals openlijk ge weld, vernielingen, dealen in hard drugs, brandstichting, diefstal en zakkenrollerij. Bij de herinrichting van het Bleekveld en Kolveniers hof is door ondernemers aange kaart of daar ook camera's kunnen komen. Bij de vijfjaarlijkse evalua tie van het camertoezicht wordt te vens bekeken of de bestaande ca mera's nog nodig zijn en of er op andere plekken behoefte aan is. Het college van burgemeester en wethouders bespreekt de evaluatie van de periode 2006-2011 over twee weken en dan zal ook een be sluit worden genomen over came ra's op Kolveniershof en Bleek veld. De gemeenteraad zal dat voorstel nog wel moeten goedkeu- Evangeliegemeente de Wijngaard Kanaalstraat 8 Oost-Souburg Aanvang 9:00 uur Opbrengst t.b.v. de zending Rolant Quist

Provinciale Zeeuwse Courant | 2012 | | pagina 25