Hoogbouw uit den boze aan rand Domburg Het orkest van de Titanic weer voor even te horen 221 Vervoersproblemen bij bundeling opleidingen Jan Stins Rommelmarkt B en W stellen nieuwe voorwaarden 3.500," Autoteam zaterdag 14 april 2012 uurwerkmaker/ instrumentmaker Voor al uw uurwerk rest; wix su Vt "Lio .^|ïe%vuratoren N.Ébl - wklh^wensen die VfAKli kunnen waarmee) damplein 7, middelburg t. 0118-636635 www.jan.stins.nl MIDDELBURG - Basisschool De Uilenburch aan de Nederstraat in Middelburg houdt vanochtend van 11.00 tot 13.00 uur een rom melmarkt op het schoolplein. De opbrengst wordt onder meer ge bruikt voor het opknappen van de hal van de school. door Annemarie Zevenbergen DOMBURG - Geen hoogbouw, geen blik in beeld en geen verstening. Wel 'beeldkwaliteit' en groen, veel groen. Deze uitgangspunten stelt het college van B en W van Veere bij de uitbreiding van de golfbaan en bebouwing zoals hotel, apparte menten en villa's in Domburg. Alle oude plannen zijn naar de prullenmand verwezen. Er rest wat het college betreft slechts een nota met randvoorwaarden waar in staat wat wenselijk is aan de boorden van de badplaats. „Tien jaar geleden is projectont wikkelaar Van Garderen al begon nen met het maken van plannen", zegt wethouder René Molenaar. „De vorige raad heeft daar uitein delijk haar veto over uitgesproken. Nu draaien we de zaken om. Wij schetsen de voorwaarden en daar binnen kan de ontwikkelaar, als ie dereen akkoord gaat, aan de slag." De hoofdlijnen: de 'onaffe' west kant van Domburg moet door de uitbreiding van de golfbaan van acht naar negen holes en de overi ge bebouwing een groene afron ding krijgen. De ligging van de nieuwe baan is nog niet duidelijk: haaks op de huidige baan of even wijdig aan de Schelpweg. Het hui dige historische hof Waterwijk blijft en wordt opgeknapt. Daar zouden een nieuw clubhuis en an dere voorzieningen voor de golf- liilliifi baan kunnen komen. Het bestaan de clubhuis moet dan een woonbe stemming krijgen. De onder archi tectuur gebouwde luxe villa's (géén vakantiepark met recreatie woningen, benadrukt het college) moeten op minimaal 1250 vierkan te meter staan. Van Garderen zou er 37 willen neerzetten. Die zijn straks bereikbaar via de Prinseweg/Schansweg of de Krom- meweg. Molenaar: „Om te voorkomen dat er sluipverkeer door de wijk Prin senhof gaat, worden de Kromme- weg en de Schansweg daar voor doorgaand verkeer afgesloten." Een hotel en de appartementen mogen niet hoger dan twaalf me ter zijn. Auto's moeten uit het zicht geparkeerd worden in onder grondse garages. Ongewenste ontwikkelingen in de toekomst wil het college voorko men door de grond voor de uit breiding van de golfbaan te kopen en in erfpacht uit te geven. „Stel dat de golfbaan failliet gaat, dan houden wij de regie in hand. Als het niet op die manier kan, moe ten het op een andere manier." De raad buigt zich donderdag over de uitgangspunten van het college. Uitbreiding golfbaan en nieuwbouw aan west kant Domburg mag land schap niet aantasten. In de Sint Jacobskerk in Vlis- singen wordt vanmiddag herdacht dat honderd jaar geleden de Titanic verging. Dat gebeurt met lezingen, een tentoonstelling en voor al veel muziek. door Carta van de Merbel Het is niet zo gek dat de organisatie van de nationale herden king van de onder gang van de Titanic gekozen heeft voor een vooral mu zikale bijeenkomst. Muziek was ook tijdens het zinken van het onzinkbaar geachte passa giersschip in 1912 belangrijk. Het achtkoppige orkest op het schip bleef immers doorspelen terwijl de Titanic ten onder ging. Deze muziek was een belangrijke herin nering voor veel overlevenden. Na de ramp werd het nieuws hier over via marktliederen verspreid, een gangbare manier in die tijd, zegt Vlissinger Jaap van Belzen, een van de initiatiefnemers van de herdenking. „Er waren ook tiental len liederen over de Titanic. 'Hoort vrienden, hoort m'n lied', begonnen de marktzangers vaak. Op een spandoek stond de tekst en vaak een tekening van wat ge beurd was. Daar komt ook de term 'smartlap' vandaan." De muziek van de Titanic en de marktliederen zijn vanmiddag te horen in de Sint Jacobskerk. Spe ciaal voor de herdenking is een or- kest samengesteld. Het bestaat uit acht muzikanten, zoals ook het or kest dat tot het bittere eind bleef spelen op de Titanic. Jos Vogel is 'bandleider' en speelt piano. De ze ven anderen zijn strijkers en af komstig van kamerorkest TY: vio listen Dirk van de Velde, Bert van Laethem, Carlo Nabbe, en Paul Fi scher. Altviolist Mattijs Roeien, cel list Sander van Berkel en contra bassist Evert Jan Wever. Het gelegenheidsorkest speelt mu ziek die ook op de Titanic werd ge speeld. En op andere grote passa giersschepen uit die tijd. „Rederij White Star Line had zelfs voor op haar passagiersschepen een bun- Jaap van Belzen. del samengesteld met 352 liedjes, zodat de passagiers konden mee zingen", vertelt Van Belzen. Soliste Lize de Hoog zingt vanmid dag 'The Titanic'. Er is ook samen zang: 'Nader, mijn God, bij U', met koor en begeleid door orgel muziek. Het verhaal gaat dat het orkest op de Titanic 'Nearer my God to Thee' als laatste heeft ge speeld. Andere liedjes, waaronder marktliederen, worden vanmiddag gezongen door shantykoor Het Veerse Scheepstuig onder leiding van Emilia Tabachnik-Li. Zoals 'De visschersramp van 1924'. Want de herdenking gaat verder dan de Titanic. Er wordt ook stilge staan bij vissersrampen en het ver gaan van de Herald of Free Enter prise. T aap van Belzen is al lang gefas- I cineerd door de ondergang I van de Titanic. „De Titanic was toen het grootste, modern ste schip. Het kón niet vergaan. En dan gaat het op haar eerste reis ten onder... Niemand had dat ver wacht. Het schip was zo onaantast baar. Toch werd het een ramp", zegt Van Belzen. De Vlissinger is tweeënhalf jaar bezig geweest met de organisatie van de nationale herdenking van de ondergang van de Titanic, samen met de evene mentencommissie van de Sint Ja cobskerk en Het Veerse Scheeps tuig. Van Belzen kon daarbij put ten uit de rijke verzameling boe ken, muziek en films die hij heeft aangelegd over de Titanic en ande re scheepsrampen. Zijn nieuwste aanwinst is het boek 'En de band speelde door', van Christopher Ward, vertaald door Ans van der Graaff uit Middelburg. Van Belzen is er nog niet aan toegekomen het te lezen. Daar heeft hij na de her denking van vanmiddag weer tijd Pagina 34 en 35: Toptennissers win nen strijd met de Titanic door Wout Bareman TERNEUZEN - Er is voorlopig geen geld om de vervoerskosten van leerlingen van de gefuseerde ROC's te compenseren. Met in gang van het nieuwe schooljaar bundelen de ROC's een aantal op leidingen op verschillende locaties in Zeeland. Het kan tot gevolg heb ben dat Zeeuws-Vlaamse leerlin- gen naar 'de overkant' moeten om een opleiding te volgen en leerlin gen van Walcheren naar Terneu- zen. Probleem is dat 16- en 17-jari- gen zonder studiefinanciering niet beschikken over een OV-kaart. mogelijkheden. Het Terneuzense CDA-raadslid Ronald Lippens stel de donderdagavond in de gemeen teraad aan onderwijswethouder Cees Liefting voor tóch te streven naar een tegemoetkoming in de reiskosten. Eerder pleitte ook PvdA-fractievoorzitter Gijs van den Berg daar al voor. Liefting stel de vast dat van de kleine zeventig opleidingen in Terneuzen een aan tal niet erg levensvatbaar is. Dat kan leiden tot concentratie. Of dat gebeurt hangt af van het aantal in schrijvingen. Hij had er nu nog geen duidelijk beeld van. Wel van de kosten. „Landelijk zo'n 100 mil joen per jaar. Dat is er-niet." FF werket ...FF beachen! Wij zoeken voor de zomer enthousiaste vakantiekrachten voor onze verpleeg- en zorgcentra en de thuiszorg. Bel (0118) 684 000, mail naar hrm@zorgstroom.nl of kijk op Zorgstroom.nl j Dichtbij mensen Wir leben Autos. Vlissinger Gemiddeld brandstofverbruik en COj-uitstoot: liter/1.00, km: 11,3 -1,2, kms/liter: 8,8 - 83,3: C©2 gr/km 265 27. Actie geldig zolong de voorraad strekt. Prijzen zijn exdjafleveringskosten, metallic lak en eventuele opties. r KORTING! VV Astra 1.4 5drs Edition van 20.745,- voor 17.245,- L i voe i j e v t i j Pearyweg 19, (0113) 237923 Bedrijfsweg 2 (Vrijburg), (0118) 46 1710

Provinciale Zeeuwse Courant | 2012 | | pagina 22