Opening Vervelen onmogelijk in Fort Liefkenshoek 221 zeeland Procedure brandweerpost rammelt 'Ik wil graag terugkomen' almanak Graatje zaterdag 14 april 2012 door Bas Dingenouts Zeeuws-Vlaanderen krimpt en vergrijst Veel jongeren trekken weg. Maar waarom? Bas Dingenouts (De Rede), Anoek de Cardeijn (Zwin College), Christel Tuin (Reynaertcollege) en Raymond de F rel (Zelden- rust-Steelantcollege) proberen daarop aan de hand van hun klassen- foto's antwoord te krijgen van hun oud-klasgenoten. Vandaag Bart Rijckaert uit de klas van Bas. Als er werk zou zijn in zijn vakgebied, zou Bart Rijckaert Berlijn zeker inrui len voor Zeeuws-Vlaanderen. Dat de wereld niet op houdt bij de Zeeuws-Vlaamse lands grenzen hoefje Bart Rijckaert (27) niet meer uit te leg gen. Na het VWO-examen in 2002 verlaat hij zijn geboorteplaats Hoek en begint aan een trektocht die hem ook ver buiten Neder land zal voeren. De eerste halte van zijn tocht is Enschede, waar hij in 2002 op ka mers gaat. „Na het VWO ben ik Bi omedische Technologie gaan stu deren. In Enschede heb ik een fan tastische tijd gehad. Naast mijn studie heb ik de kans gehad om een bestuursjaar te doen en ver schillende reizen te maken." Tijdens zijn laatste jaar krijgt Bart de kans om in Australië zijn Mas- teropdracht te gaan doen. Een kans die hij met beide handen aangrijpt. „Het was geweldig om in Brisbane af te studeren. Ik had het goed naar mijn zin en wilde er na mijn Master graag blijven om te promoveren." Dat laatste doet Bart momenteel, namelijk op het gebied van stam- celbiologie en biomaterialen. Dit doet hij echter niet in Australië, maar in de Duitse hoofdstad Ber lijn. Voornaamste reden? De lief de. „Begin 2009 heb ik in Brisbane mijn vriendin Claudia leren ken nen. In 2010 hebben we een doch tertje gekregen, Lucie. Omdat Claudia uit Berlijn komt, hebben we besloten daar te gaan wonen. Ik heb gezocht naar een promotie- plek in Berlijn en heb die geluk kig ook gevonden." Bart Rijckaert (27), 6VWO De Rede, Terneuzen (2001). Het jonge gezin heeft zijn draai ge vonden in Duitsland, maar Bart sluit zeker niet uit dat hij ooit te rugkeert naar Zeeuws-Vlaande ren. „Ik zou erg graag terugko men. Zeeuws-Vlaanderen vind ik voor mijn dochtertje een ideale omgeving om op te groeien. Pro bleem is dat ik met mijn biologi sche opleiding eigenlijk alleen in een biologisch laboratorium kan werken. Op dit gebied is er voor mij eigenlijk geen werk te vinden in de streek. Als dit wel zo was ge weest, zou ik waarschijnlijk al zijn teruggekomen toen mijn dochtertje werd geboren." Mo menteel keert Bart nog een paar keer per jaar terug naar zijn roots. „Mijn familie woont er nog en ik blijf het heerlijk vinden om lek ker te luieren aan het strand in Cadzand." Tip? redactie@pzc.nl De verslaggeefster op de redactie in Zeeuws-Vlaanderen kan als geen an der de spot met zichzelf drijven. Nee, haar collega's vertellen geen nieuws als ze onomwonden melden dat ze er in de meest letterlijke zin van het woord mag wezen. Deze week knorde haar maagzo rond een uur of vier. „Ik realiseer mij nu dat ik nog helemaal geen lunch heb gehad. Ik kan best een beetje in teren, maar nu val ik toch echt bijna van mijn graatje." De collega's gnif felden, waarop de baas van het gezel schap als vanouds reageerde. „Nou, inderdaad zeg. Dat kun je wel zien. Maar niet heus." Ze diende hem meteen van repliek. „Ach ja, het is maar goed dat ik ook zo'n dikke huid heb!" Het vernieuwde Fort Liefkenshoek is vanaf 21 april open voor het grote publiek. Veel werk moet nog worden verzet. Wethouder Peter Deckers schatte gisteren dat 75 procent gereed is. Gratis entree, van woensdag tot en met zondag, van 10.00 tot 18.00 uur. Fort Liefkenshoek aan de Schel de bij Beveren gaat een nieuwe fase in. Het zestiende-eeuwse vestingwerk waarmee Neder land de Antwerpse haven ruim twee eeuwen in de tang hield, is voor één miljoen euro omgeto verd tot een belevingscentrum om je vingers bij af te likken. door Harmen van der Werf Veel gekker kan bijna niet. Fort Liefkens hoek is een pareltje. En als je in de vesting bent, merk je er niets van. Maar je weet wel beter. Het in 1579 gebouwde vestingwerk ligt middenin een industrieel nie mandsland. Wil je er op een door deweekse dag komen, dan moet je het drukke vrachtverkeer van de haven van Antwerpen trotseren. En, zoals wel vaker in België, heel goed op de borden letten, anders rij je zo verkeerd. Het is de moeite waard. Zeker nu. Het fort dat een eenheid vormde met het op de andere Schelde- oever gelegen Fort Lillo, is één brok nog altijd levende geschiede nis. Hier kneep Nederland vanaf 1585, het jaar waarin de Spanjaar den Antwerpen veroverden, tot 1786 de levensader van de haven stad dicht. En dat zijn ze in Vlaan deren nooit vergeten, al was het maar om een volgende verdieping van de Westerschelde te kunnen afdwingen. Tijden zijn wel wat veranderd. Fort Liefkenshoek moet eeuwen lang een doorn in het oog zijn ge weest van de Vlamingen. Het was met Fort Lillo een Nederlandse en clave omringd door 'vijandig' ge bied. Dat is inmiddels ver verleden tijd. Fort Liefkenshoek wordt ge koesterd door de gemeente Beve- Kanonnen bij de entree van het Fort ren, met voorop cultuurwethou der Peter Deckers. Hij stond mede aan de wieg van de gedaantewisse ling die het vestingwerk de laatste tijd heeft ondergaan. En het mooie is: de metamorfose is mede te danken aan vredelievende inter nationale samenwerking. Fort Lief kenshoek maakt deel uit van de onder meer met Europese subsidie opnieuw tot leven geroepen Staats- Spaanse Linies die via Zeeuws- Vlaanderen helemaal doorlopen tot aan Brugge. In het kader van het project Staats-Spaanse Linies is voor één miljoen euro geïnvesteerd in Fort Liefkenshoek om er - ondanks de verschrikkelijke ligging - een toeris tische trekpleister van te maken. Wellicht is het een vooroordeel, maar Vlamingen kunnen dat als geen ander. Oud en hypermodern zijn in het belevingscentrum Fort Liefkenshoek samengebracht. De nieuwste computertechnieken, zo als het gebruik van een speciale iPad voor een buitenspel, zijn toe gepast om oud en vooral jong te verleiden. De hele geschiedenis van Fort Lief kenshoek passeert de revue op een manier die niet kan vervelen. Het vestingwerk was eind negen tiende eeuw een hospitaal waar zieke zeevarenden tijdelijk verble ven, voordat ze aan wal mochten. Om bezoekers van het centrum daarmee kennis te laten maken, kunnen ze in spreekhokjes op visi te bij een virtuele arts. Hedendaag se vluchtelingen doen verderop hun verhaal via de telefoon, die is opgesteld in een ouderwetse tele fooncel. Het is zelfs mogelijk met een eenvoudige simulator een con tainerschip te laden, zoals vlakbij in het Deurganckdok continu ge beurt. En niet te vergeten, er is speciaal fortbier gebrouwen. Proost! Enclave temidden van industrie Fort Liefkenshoek ligt op de linker oever van de Schelde en vormt met Fort Lillo op de rechteroever een twee-eenheid. In 1579 is het vestingwerk opge trokken door 'opstandelingen' te gen de Spaanse overheersers, om Antwerpen te verdedigen. Antwerpen valt in 1585 in Spaanse handen. Fort Lillo en Liefkenshoek blijven Nederlands. Tot ze in 1785 worden overgedragen aan het toen malig Oostenrijks gezag in België. Onder de Franse keizer Napoleon krijgt het fort in 1809-1811 de be bouwing die er nog steeds is, met een kazerne in een halve cirkel. Polders rondom veranderen in de jaren 1970 in industrie- en haven gebied. Fort Liefkenshoek is sinds 1985 be schermd monument. DEN HAAG/BIERVLIET - Volgens staatsraad S. Wortmann is de pro cedure voor een vrijstelling en bouwvergunning voor de nieuwe brandweerpost aan de Weststraat in Biervliet alles behalve correct verlopen. Biervlieter R. van Rattingen teken de bezwaar aan tegen de bouwver gunning omdat de intussen ge bouwde brandweerpost op amper tien meter van diens woning was gepland. In de woning woont va der Van Rattingen maar de zoon heeft een procedure tegen de ge meente opgestart. Het begon al een beetje schimmig omdat het college van burgemeester en wet houders aan zichzelf een vrijstel ling en bouwvergunning voor de bouw van de brandweerpost ver leende. Vervolgens kwamen B en W met een rammelende ruimtelij ke onderbouwing. Nadat Ben W zichzelf een bouwvergunning had verleend kwam het met een twee de ruimtelijke onderbouwing voor de vrijstelling. Dat was te laat, want: na de verleende vergunning. Ernstiger is dat B en W de tweede ruimtelijke onderbouwing niet ter inzage hebben gelegd en niet naar Van Rattingen hebben opge stuurd. Pas na aandringen van Van Rattingens raadsman stuurde ie mand van de bezwaar- en beroeps commissie enkele dagen voor de hoorzitting de onderbouwing op. Staatsraad Wortmann stelde vast dat de procedure een rommeltje is geweest. „Maar een belangrijke vraag is of Van Rattingen daardoor in diens belangen is geschaad", vroeg de staatsraad aan de woord voerder van Van Rattingen. „Ja ze ker, want hij kon geen kennis ne men van de tweede onderbou wing. En toen we die kregen bleek die net zoveel onzorgvuldigheden en gaten te vertonen als de eerste onderbouwing", zei de raadsman. En daar hebben we niet goed op kunnen reageren. Zo stelt de ge meente dat Van Rattingens wo ning een bedrijfswoning is die minder tegen geluidoverlast be schermd hoeft te worden. De wo ning ligt weliswaar tegen het be drijventerrein aan maar is sinds de bouw in 1958 al een burgerwo ning. En dan is tien meter afstand tot een uitrukpost van de brand weer wel erg klein."

Provinciale Zeeuwse Courant | 2012 | | pagina 120