190 Henk Bleker: 'zo moet het dan maar' 261 zeeland We werken aan een betere weg Kosten regiobrandweer verdeelt gemeenten www.westerscheldetunnel.nl Tijdelijke verkeershinder... www.westerscheldetunnel.nl 'Meldkamer ambulances is zorginstelling' zaterdag 14 april 2012 Werkzaamheden tunnelweg Zeeuws-Vlaanderen Tijdelijke omleidingsroute Let op: de Westerscheldetunnel blijft in beide richtingen beschikbaar Volgende week, van maandag 16 april tot vrijdag 20 april, worden er elke avond en nacht vanaf 21.00 uur tot 05.00 uur asfalterings- werkzaamheden uitgevoerd bij de tunnelweg in Zeeuws-Vlaanderen. Om dit vlot en veilig te laten verlopen wordt er een wegomleiding ingesteld. Volg hiervoor de gele borden langs de weg. Bovendien wordt telkens één tunnelbuis afgesloten. In de andere tunnelbuis wordt dan tegenverkeer ingesteld, zodat het verkeer in beide richtingen kan blijven passeren. Voor het instellen en weer opheffen van tegenverkeer wordt de tunnèl elke keer van 20.30 uur tot 21.00 uur en van 04.30 uur tot 05.00 uur of zo veel eerder als mogelijk is, in beide richtingen afgesloten. Onze excuses voor het ongemak. Meer info: Bel Klantenservice vanuit Nederland: 0900 - 2358866 (€0.05/min.) vanuit België: 0031 - 113 232 844 Of stuur een e-mail naar: info@westerscheldetunnel.nl TUNIMEL WESTERSCHELDE Vev<Ai\y>beUv\3 öflSQf i miljoen euro kost het nieuwe plan van Ble ker: 70 miljoen meer dan de aanvankelijk be oogde ontpoldering van de Hedwigepolder Na weken onderhandelen pre senteerde staatssecretaris Bleker een nieuw plan om de achteruit gang van de natuur in de Wester- schelde te stoppen. Volgens hem een oplossing zonder open einden, die pijn doet, maar die Zeeuwen zullen moeten slikken. door Ben Jansen en Jeffrey Kutterink Nadat staatssecretaris Henk Bleker (Na tuur) zijn voorstel vrijdagochtend heeft gepresenteerd in de ministerraad kan hij tegenover de media nog niets, zeggen. Pas om kwart voor acht 's avonds geeft hij een toelichting op zijn ministerie. „Sorry jongens, er zat nog een haar in de soep." Ogenschijnlijk ontspannen vertelt Bleker een handjevol journalisten dat dit nieuwe plan kans biedt om het eens te worden met de Europe se Commissie en met Vlaanderen. Het is u niet gelukt de Hedwigepol der te sparen. „Voor tweederde wel: 200 hectare mooie landbouwgrond hoeft niet onder water. Die 100 hectare moe ten we gebruiken voor dit natuur- herstelplan. Ik vind het jammer." Meer zit er niet in? „Dit is het maximaal haalbare. Er is wekenlang zeer intensief onder handeld. Er is maar één alterna tief: het volledig onder water zet ten van de Hedwigepolder. Ande re smaken zijn er niet. Daarom hoop ik dat er steun komt. Hier mee kunnen we de pijn in Zee land een beetje verdelen. Niet al leen in Zeeuws-Vlaanderen, niet al leen in de landbouw. Dit plan is evenwichtig, goed voor de natuur en maakt economische ontwikke ling - de Westerschelde Container Terminal - mogelijk." In Zeeland klinkt veel kritiek. „Dat weet ik. Zo heb ik deze week met burgemeester Jan Huisman van Reimerswaal gesproken. Die zei dat de gemeenteraad niets voelt voor ontpoldering. Maar de Zeeuwen moeten goed nadenken. Wij zeggen: je hoeft niet blij te zijn. Maar zo moet het dan maar. In het plan van vorig jaar was een deel nog niet ingevuld. De optie was het golf- en schietterrein. Ik wilde nu een plan zonder open einden. Een plan dat kans biedt om het eens te worden met de Eu ropese Unie en Vlaanderen." De PW vindt dat de Hedwige niet onder water mag. Wat nu? „De Europese Commissie stelt ons in gebreke als wij niet met een plan komen of met een plan dat niet deugt. Dan móeten we Hedwi gepolder onder water zetten. We zouden nog een batterij juristen er op kunnen zetten, maar dan krij gen we een jarenlange juridische strijd. Dat is niet goed. Nog veel er ger is: we hebben met Vlaanderen een verdrag gesloten. En Vlaande ren zegt: als u het niet eens wordt met de Europese Commissie dan vinden wij dat u uw verdragsver plichtingen niet nakomt. Worden we het wel eens met Europa, dan is Vlaanderen bereid om te gaan praten Dat is de situatie. Worden we het niet eens, dan zijn we je gens Vlaanderen verplicht om de de Hedwigepolder helemaal te be nutten." Het nieuwe plan kost 190 miljoen, ontpolderen 120 miljoen. Wie gaat dat betalen? „We hebben in Zeeland ooit eens 1200 hectare landbouwgrond ge kocht voor natuurdoelen. Die gron den gaan we nu verkopen en met de opbrengst betalen we het plan." Bleker komt maandag naar Zee land om zijn plan uit te leggen. KAPELLE - De meeste Zeeuwse ge meenten voelen wel wat voor ver deling van de brandweerkosten op basis van gezamenlijke veiligheids risico's. Alleen Vlissingen, Middel burg en Noord-Beveland hebben daar grote moeite mee, zo bleek gisteren in de bestuursvergadering van de Veiligheidsregio Zeeland. Voor Vlissingen en Middelburg zal het er op neer komen dat ze ieder bijna een miljoen euro per jaar meer gaan betalen aan brandweer zorg. Terwijl, zo motiveerde burge meester René Roep van Vlissingen de weerstand, ze er niets extra's voor terug krijgen. Noord-Beve land ziet op basis van die nieuwe verdeelsleutel de kosten stijgen van 75 euro naar 98 euro per inwo ner. „Als kleine gemeente met een laag risicoprofiel kan ik dat mijn raad niet uitleggen", zei burge meester Henny van Kooten. Jaap Gelok van Borsele hield zijn collega's evenwel nadrukkelijk voor dat zijn gemeente al jaren proportioneel veel betaalt voor vei ligheid. De last van de kerncentra le, zware industrie en de Wester scheldetunnel hoort op alle schou ders, meent Gelok. Met een onder zoek naar de werkelijke brandweer- kosten wordt geprobeerd de ko mende maanden alle neuzen toch nog één kant op te krijgen. MIDDELBURG - Burgemeester René Verhulst van Goes verbaast zich over het feit dat de inspectie voor de gezondheidszorg de meldka mer ambulancezorg in Zeeland be schouwt als een 'zorginstelling'. Dat heeft consequenties voor de bevoegdheden en kwaliteitsnor men voor alle 25 veiligheidsregio's in het land, aldus Verhulst. „Het standpunt van de inspectie is dat zodra iemand belt met de meldka mer, je een medische relatie hebt met de veiligheidsregio." De Zeeuwse meldkamer staat sinds ja nuari onder verscherpt toezicht, omdat de inspectie een aantal te kortkomingen vaststelde.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2012 | | pagina 102