Indonesiër wil geen sterilisatie buitenland 19 comfox Medvedev wil ander Moskou B2 jaar innovatief in gezond zitten Mannen krijgen geld om zich te laten behandelen F 'Berlusconi betaalde geld aan getuigen' Vijf doden door aardbeving Sumatra Duitse salafisten bedreigen journalisten vrijdag 13 april 2012 Een zak geld moet de ge boortegolf in Indonesië af remmen. Maar het loopt nog niet zo hard met vrijwil ligers die zich laten sterilise ren. door onze correspondent Wilma van der Maten Ambtenaren in het Muko- mukodistrict, west-Su matra, krijgen een be drag van één miljoen roepies, bijna honderd euro, als ze zich vrijwillig laten steriliseren. Districtvoorman Ichwan Yunus hoopt zo de bevolkingsgroei, die in zijn regio bijna een half procent boven het landelijk gemiddelde van 1,49 procent per jaar ligt, on der controle te krijgen. Maar het loopt nog niet zo hard met de vrijwilligers. Sinds de cam pagne een week geleden startte, hebben zich maar negen ambtena ren aangemeld. Yunus laat nu we ten zelfs 300 euro per persoon te willen gaan betalen als dat tot meer sterilisaties leidt. Want het geboortecijfer moet om laag. Niet alleen op Sumatra maar in heel Indonesië dreigt een bevol kingsexplosie. De 3,5 miljoen ba by's die in 2011 werden geboren brachten het bevolkingsaantal op 241 miljoen mensen. „Als we het geboortecijfer niet snel omlaag krijgen, wonen er over ruim twintig jaar meer dan een half miljard mensen in Indo nesië", waarschuwde vice-presi dent Boediono. „We kampen nu al met een tekort aan rijst, wegen en scholen. Hoe doen we dat over twintig jaar?" Geboortebeperking is een gevoelig onderwerp. Zeker op het sterilise ren van mannen rust nog een ta boe. Dat ondervond Yunus ook. „Vrouwen houden hun mannen te gen omdat ze denken dat ze een maal gesteriliseerd vaker vreemd zullen gaan." De belangrijkste reden is volgens Aas Tejasmara van de Nationale Commissie voor Bevolkings- en Gezinsplanning (BKKBN) dat mannen na deze medische in greep vrezen dat ze niet meer sek sueel actief zijn. Slechts 1,3 procent van de Indonesische mannen liet zich tot nu toe onvruchtbaar ma ken. De BKKBN heeft de hulp van de geestelijk leiders van de grootste moslimorganisaties ingeroepen om mannen te overtuigen van het nut van geboortebeperking. „Voor al conservatieve moslims geloven dat kinderen een geschenk zijn van God", vertelt Aas Tejasmara. Daarnaast speelt de cultuur een rol. Het is nog steeds de man die beslist of zijn vrouw zich mag la ten steriliseren of de pil kan gebrui ken. Er zijn voorbeelden bekend van mannen die een proces tegen een kliniek aanspanden omdat de dokter geen toestemming had ge vraagd voor het spiraaltje van hun vrouwen. Het geboortebeleid klinkt proble matisch, maar Boediono is ervan overtuigd dat zijn regering het ge boortecijfer onder controle krijgt. De meeste kinderen worden in de verafgelegen streken in de archipel geboren, omdat daar de informatie gebrekkig is. De vice-president heeft het leger gevraagd artsen en verpleegkundigen naar alle uithoe ken op de eilanden te brengen. De regering huivert nog om het bonusbeleid van Yunus te gaan ko piëren. By W, Schillig Hardstalen frame 0 E2mm Ergonomisch gevormde arm en rugleuning Hoogwaardige bekleding 1 DCP/a handwerk Vormschuim vulmaterialen Multi-instelbare zitting Voel het vakmanschap! Het selecteren, naaien, stikken en bewerken van stof en leder is handwerk. Wat meteen in het oog springt, is de hoogwaardige bekleding en de gedetailleerde afwerking. De Comfox banken zijn vervaardigd van de beste materialen en voldoen wat onder steuning betreft aan de natuurlijke behoeften van het lichaam. Als u een zit neemt, achterover leunt of onderuit gaat, wordt u omarmd door meer dan 60 jaar Duits vakmanschap. En dat voelt goed. U krijgt deze week tot 500 - inruil* voor_uw bestaande meubilair. Fabia Fiora Vraag naar de voorwaarden. Niet geldig i.c.m, andere acties. Productbrochure aanvragen kosteloze service i achter-naam voorletters Alles weten over goed zitten? ;>s§§r i straatnaam postcode woonplaats telefoonnummer :e-rnaii adres wk'15_C1_pZÊ; Zonder postzegel opsturen naar Gomfp.y, AntA nr VOV, BÖ7G WB Nunppeef- U bent overtuigd dat uw lichaam een Ij gezonde zit verdient? Vraag de gratis brochure aan waarin u alles komt te weten over Comfox. Bel 0341 - 26 06 76 voor een gratis exemplaar of kijk op www.comfox.eu voor alle dealers. DEN HAAG/MOSKOU - Moskou is vol. Te vol. Er wonen te veel men sen, 11,5 miljoen, op een te klein oppervlak. Er is te weinig woon ruimte - maar negentien vierkante meter per persoon - en het ver keer staat vrijwel permanent vast. Van een comfortabele leefomge ving is geen sprake. De ontwikke ling van de stad wordt erdoor afge remd. Aan deze toestand moet zo snel mogelijk een einde worden ge maakt, zo heeft de Russische presi dent Dmitry Medvedev verordon neerd. Het grondgebied van de Russische hoofdstad wordt op 1 juli met 148.000 hectare, uitge breid. Een groot aantal staatsinstel lingen zal vanuit het centrum naar de nieuwe buitenwijken verhui zen. Het gaat dan om het parlement (Doema en Senaat), de kabinetten van de president en de premier, de kantoren van de procureur-gene raal, de Rekenkamer en een aantal gerechtshoven waaronder het Hooggerechtshof. Met deze verhui zing moet het oude centrum van Moskou ontlast worden. In de nieuwe stadswijken zullen veel nieuwe laagbouwwoningen moeten komen. Het mogen zeker geen veredelde 'slaapsteden' wor den waarvan Moskou er al zo veel heeft, aldus Medvedev. MILAAN De Italiaanse oud-premier Silvio Berlusconi heeft de afgelopen maanden in totaal 127.000 euro be taald aan drie getuigen in het Ruby- gate-proces. Dat gebeurde juist in de periode dat zij tegen hem moes ten getuigen in het proces wegens het bevorderen van prostitutie van minderjarigen. Dit heeft de Corrie- re della Sera gemeld. Het geld ging onder meer naar meisjes die seks- feestjes bij Berlusconi bezochten. JAKARTA Als gevolg van de aardbeving woensdag onder de Indische Oceaan ten westen van het Indone sische eiland Sumatra zijn in Indo nesië vijf doden en een zwaarge wonde gevallen. Dit hebben de In donesische autoriteiten gisteren ge meld. Twee slachtoffers bezweken aan een hartaanval en een kind raakte ernstig gewond toen een boom omviel. Verdere informatie werd niet verstrekt. BERLIJN Duitse journalisten die kritisch hebben geschreven over het gratis uitdelen van 25 miljoen korans door salafisten, zijn op internet be dreigd. Het Openbaar Ministerie heeft al een onderzoek geopend, al dus de autoriteiten gisteren. Journa listen van de kranten Die Welt en Frankfurter Rundschau, worden in een filmpje op YouTube met naam genoemd en bedreigd.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2012 | | pagina 9