61 lenland Boetes bij schenden van privacy 'profiel' vandichtbij Tdscus laat miljarden liggen' CBP verwacht veel van nieuwe wet vrijdag 13 april 2012 Sinds jaar en dag verbonden met Zeeland en in handen van de lokale en regionale overheid. Dienstverlening voor alle Zeeuwen, van alle Zeeuwen. DELTA: altijd in de buurt als leverancier, als werkgever, als investeerder óf als sponsor van talloze maatschappelijke initiatieven. DELTA 11 the multi-utility company www.DELTA.nl Stuur mij het jaarverslag 2011. Naam: Straat huisnr.: Postcode/plaats: U kunt deze bon in een ongefrankeerde envelop verzenden naar antwoordnummer 41, 4330 VB Middelburg College Bescherming Persoons gegevens wil gebruik van 'pro fielen' door overheid en bedrij ven transparanter maken. Wie de privacyregels schendt, moet met een wet meteen be boet kunnen worden. door Joep Trommelen DEN HAAG - Het College Bescher ming Persoonsgegevens (CBP) gaat zich het komend jaar inspan nen om burgers meer inzicht te ge ven in het gebruik van door over heden en bedrijven samengestelde 'profielen'. „Profilering is voor bur gers een bijna onzichtbaar proces", zei voorzitter Jacob Kohnstamm gisteren bij de presentatie van het CBP-jaarverslag over 2011. „Terwijl het grote gevolgen kan hebben voor de wijze waarop zij maat schappelijk worden beoordeeld of behandeld." Profielen worden samengesteld uit beschikbare persoonsgegevens, aangevuld met bijvoorbeeld data over surfgedrag op het internet. Dat leidt dan bijvoorbeeld tot op de persoon geënte aanbiedingen door bijvoorbeeld webwinkels of 'risicoprofielen' voor justitie. En dat heeft volgens Kohnstamm niet enkel voordelen; keuzemoge lijkheden van mensen worden er door beperkt. „Bedrijven en over heden die profilering toepassen, moeten transparanter zijn over welke gegevens zij over wie, waar om en waar beschikken. Falen zij daarin, dan moet de toezichthou der ferm kunnen optreden." Kohnstamm doelt daarmee op een door staatssecretaris Fred Teeven (Veiligheid en Justitie) voor 1 mei aan de Tweede Kamer beloofd wetsvoorstel waarin het CBP boe tes kan opleggen. „Nu kunnen we alleen gele kaarten uitdelen, dan ook meteen rode. Ik verwacht daar veel van", zei Kohnstamm. Het CBP boekte in 2011 een aantal successen: zo tikte het onder ande re Google, TomTom, politiekorp sen en de Sociale Inlichtingen- en Opsporingsdienst op de vingers omdat zij privacyregels schonden. Kohnstamm signaleert een omme keer in het denken over privacy. „Pers, politiek en publiek krijgen meer oog voor privacy. Vergeleken met vijf jaar terug hebben we de wind steeds vaker in de rug. Het grote aantal datalekken en slepen de affaires als die rond de OV-chip- kaart hebben het belang van priva cy weer op de agenda gezet." DEN HAAG - Doordat de medewer kers van de Belastingdienst hun werk niet naar behoren kunnen doen, loopt de overheid jaarlijks miljarden aan inkomsten mis. De FNV-bond Abvakabo heeft dat gisteren gezegd. De bond schat dat met relatief geringe investeringen van hooguit enkele honderden mil joenen zeker 1 tot misschien wel 4 miljard euro extra belastinggeld kan worden geïnd. De bond baseert zich op informa tie van leden die bij de Belasting dienst werken. Deze leden durven de 'misstanden' volgens de Abva kabo uit angst hun baan te verlie zen niet zeifin de openbaarheid te brengen. De Belastingdienst verkeert door bezuinigingen al sinds 1989 in een vrijwel continue reorganisatie, zegt de Abvakabo. De komende ja ren staat een besparing van 400 miljoen euro gepland. Die gaat ge paard met sluiting van kantoren en een inkrimping van het perso neel van ruim 29.000 fte's eind vo rig jaar naar 26.000 in 2016. Door het dalend aantal werknemers en de groeiende hoeveelheid werk kunnen controletaken niet goed worden uitgevoerd, aldus Abvaka bo. Fraude wordt daardoor minder makkelijk ontdekt. De kans dat een bedrijf wordt gecontroleerd, ligt volgens de bond inmiddels op eens in de 43 jaar. Voor de burger is dat hoogstens eens in de hon derd jaar. Dit leidt tot misbruik, zoals kinder loze stellen die giften aan hun 'kin deren' aftrekken of huurders die hypotheekrente als aftrekpost op voeren. Staatssecretaris Frans Weekers (Fi nanciën) zegt zich niet in het beeld te herkennen. „Ik sta uiter aard altijd open voor verbeterin gen van de dienst en neem ieder signaal serieus", aldus Weekers. Abvakabo gaat volgens hem uit van het idee dat je geen enkele bur ger en geen enkel bedrijf kunt ver trouwen. „Dat moet dan tot de conclusie lei den dat als je maar genoeg contro les uitvoert de belastinginkomsten vanzelf stijgen. De praktijk is geluk kig anders en de Belastingdienst kiest er voor veel meer verschillen de handhavingsinstrumenten in te zetten." Volgens Weekers wordt het belas tingplichtigen zo makkelijk moge lijk gemaakt waar het kan. Als het vertrouwen wordt geschonden, scherpt de Belastingdienst het toe zicht aan, benadrukt de staatssecre taris. DELTA heeft in 2011 goed gepresteerd. Naast energie maken ook andere bedrijfsactiviteiten, zoals afvalverwerking en digitale dienstverlening, deel uit van ons servicepakket. Zo konden we de ongunstige economische omstandigheden trotseren. Onze netto omzet groeide naar bijna 2,2 miljard en de winst bedroeg bijna 83 miljoen. Een aanzienlijk deel van dit bedrag keren we uit aan provincie en gemeenten in de vorm van dividend. V Meerweten? Download de publieksversie van het jaarverslag (www.DELTA.nl) of vraag een gedrukt exemplaar aan via onderstaande antwoordkaart. Het verslag heeft dit jaar als thema 'Van afval naar stroom'. We laten zien op welke manieren DELTA afval een tweede leven geeft door het te gebruiken als grondstof om energie op te wekken.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2012 | | pagina 6