BNG schiet gat in Goese begroting Samen zijn we sterk! puntjes 23 X RECLAME vrijdag en zaterdag: 6 halen 4 betalen Jamsessie met Oekraïens menu Beperkte schade door korte hagelbui Kwestie van taal: pissen, plassen of urineren Ezeltjesproces bepalend voor jurisprudentie voedseibank VVD wil opheldering over reis naar wint Rabobank r 0 clubkasactie Uganda van Goes gemeentebestuur Feestavond met bingo, muziek en hapjes Zet uw foto in een album op www.pzc.nl/foto vrijdag 13 april 2012 Gijsbertse heeft vertrouwen dat ér betere tijden aanbreken met onder meer de inzet van de 'bus op de markt'. Daarmee gaat hij jaarmarkten en braderieën af om onder het motto 'een vloek stoort', belangstellende bezoekers persoonlijk iets te kunnen vertel- Brood- en banketbakkerij Opril Grote Markt 4 J.D. van Mellestraat 32 Oostsingel 44 Goes «tel. (0113) 21 56 14 UW WARME BAKKER www.densoeteninval.nl www.bakkerijjoosse.nl KORTGENE Iedereen die zingt, rapt, decla meert of muziek speelt kan zondag middag 15 april aansluiten bij de jamsessie die vanaf 16.00 uur plaats vindt in café De Graaf van Buren in Kortgene. De opbrengst van de middag is grotendeels voor het va kantieproject voor Oekraïense jon geren waar de groep Jongeren4Jon- geren voor spaart. De Graaf ser veert een speciaal Oekraïens menu. NISSE GOES - Ondanks een nettowinst van 256 miljoen euro keert de Bank Nederlandse Gemeenten (BNG) minder dividend uit aan de aandeelhouders. Waar over 2010 nog de helft van de winst werd verdeeld aan de gemeenten, is dat over 2011 slechts een kwart. Goes krijgt nu 111.000 euro uitgekeerd in plaats van 222.000 euro. Voor Goes betekent dat een tegen valler van 80.000 euro, zegt burge meester René Verhulst. De BNG houdt het geld in kas om dat de kapitaalseisen voor banken zijn aangescherpt vanwege de Eu ropese schuldencrisis. De BNG vol doet op dit moment niet aan alle eisen en daarom vergroot de bank zijn eigen vermogen door minder winst uit te keren. Dat is overigens wel vooraf aangekondigd bij de ge meenten. Goes heeft van alle Zeeuwse gemeenten de meeste aandelen bij de BNG, namelijk 96.369. De Algemene Vergadering van Aandeelhouders moet op 23 april het voorstel tot winstverde ling nog goedkeuren. Gemeenten zijn voor hun inkom sten voor een belangrijk deel af hankelijk van uitkeringen van bij- veerbeeld energiebedrijven, bank en Rijk. Taal heeft veel met gevoelens en persoonlijke perceptie te maken. Voorlichter Hans Al- derliesten van de Bond tegen het vloeken ging daar tijdens een bij eenkomst in Zierikzee nader op in met een voorbeeldles. Zo gaf hij een sprekend voorbeeld van de verschillen tussen het ge bruik van straattaal, algemeen be schaafd Nederlands en deftig woordgebruik: pissen, plassen, uri neren. Beelden en woorden wor den positief, neutraal of negatief ervaren. Ook daarvan gaf Alderlies- ten enkele voorbeelden. Hij toon de in dit verband een portret van Pins Willem Alexander, van Geert Wilders, enkele grote windturbi nes en van vrachtwagens met een lengte van meer dan 8 meter. Ook toonde hij een grafiek met woor den die als 'heel erg' en 'niet zo erg' worden ervaren. MOSSELDAG Stem op de stelling 'Mosseldag moet blijven zoals die is' op www.pzc.nl/bevelanden MEEST GELEZEN 1. Westerscheldetunnel dicht door loslopende schapen 2. Wapenbezit AZC-ers Goes hoog STUUR TIPS NAAR bevelanden@pzc.nl Smalende godslastering is straf baar volgens het nog steeds gel dende artikel 147 van het Wetboek van Strafrecht. De meest geruchtmakende zaak die in het kader van dit artikel werd gevoerd, was het zogenaam de 'Ezeltjesproces' in 1972 tegen schrijver Gerard Reve. Hij schreef hoe God zou terugkeren als een ezel waarmee hij geslachtsgemeen schap zou hebben. Reve ging vrijuit. In het arrest ging de Hoge Raad in op de parlementaire ge schiedenis van de wet. Een vereis te voor strafwaardigheid is dat de verdachte echt de bedoeling moet hebben gehad om te kwetsen. Volgens voorlichter Hans Alderlies- ten van de Bond tegen het vloe ken is specifiek dit 'Ezeltjesproces' bepalend geweest voor de jurispru dentie ten aanzien van 'smalende godslastering' is art. 147 tot een 'sla pend artikel' geworden. len over respectvol woordgebruik. De Bond weet zich in diverse re gio's gesteund door vrijwilligers. Zij zetten zich in voor verkoopac ties, het organiseren van bijeen komsten en het plaatsen van bor den langs wegen, op sportvelden of bij bedrijven. In het nieuwe logo van de Bond tegen het vloeken is de bekende papegaai wel gehandhaa fd, maar niet meer 'stil op een stokje' Nu is het een vogel in beweging: De papegaai vliegt tegen de wind in. VLISSINGEN - De Voedselbank Wal cheren is de grote winnaar van de RaboBank Clubkascampagne op Walcheren en Noord-Beveland. De voedselbank kreeg de meeste stemmen van de 40.960 die in de periode tussen 2 en 11 april zijn uit gebracht. De bank verdeelt 150.000 euro over 336 verenigin gen en stichtingen in het werkge bied. Dierenasiel Walcheren, Stich ting Marathon Zeeland, Kinder boerderij Middelburg en Voetbal vereniging de Meeuwen, de win naar van vorig jaar volgen in de rangorde. De volledige uitslag staat vanaf maandag 16 april op www.ra- bobank.nl/wnb door Nadia Berkelder GOES - WD-Tweede-Kamerlid In- grid de Caluwé heeft vraagtekens bij de reis van onder meer een Goese delegatie naar Uganda. Ze heeft vragen gesteld aan staatsse cretaris van Buitenlandse Zaken Ben Knapen. De reis naar Uganda wordt betaald door de Vereniging Nederlandse Gemeenten (VNG). Afgelopen donderdag zijn in totaal acht men sen vertrokken naar het Afrikaan se land: wethouder Loes Meeuwis- se (WD), raadslid Marlize Laport (PvdA) en ambtenaar Cock van den Wijngaard uit Goes en delega ties uit Deventer en Gemert-Bakel. De reis kost - voor alle deelnemers samen - ruim 11.000 euro. De Caluwé vraagt zich af of dat geld wel wordt besteed aan zaken waar het voor bedoeld is: de VNG heeft tegenwoordig alleen nog geld beschikbaar voor ondersteu ning van het lokale bestuur in ont wikkelingslanden. De Nederlandse delegatie bezoekt echter ook aller lei hulpprojecten ter plaatse. Zo gaat de Goese groep naar Kamuli, een plaats die in het verleden door Goes is gesteund met onder meer hulp bij het opzetten van een vuil ophaaldienst. „Het enige wat gemeenten nog mogen doen, is expertise leveren bij het opzetten van bijvoorbeeld een kadaster", zegt De Caluwé. „De WD vindt dat gemeenten niet ook nog eens zelf aan ontwik kelingshulp moeten gaan doen door allerlei projecten te steunen. Ze moeten zich met hun core-bus- siness bezighouden. Als zo'n reis al nodig is, is het beter om experts te sturen, die daar ook echt kun nen helpen. Dan moet je geen bur gemeester of een wethouder stu ren." De staatssecretaris moet uitleggen op welke manier hij ervoor zorgt dat gemeenten zich aan de regels houden. De korte, maar hevige hagelbui in combinatie met een wervelwind rondom Nisse heeft gisteren wei nig schade toegebracht aan de daar gevestigde fruitteeltbedrijven. Di verse fruittelers meldden gisteren nauwelijks schade te hebben. „Het jonge blad is door de steentjes wel wat beschadigd, maar de knop er onder heeft niet geleden", zegt te ler Rinus van 't Westeinde. GOES Stichting Hulp Gehandicapten orga niseert op zaterdag 14 april een feestavond met rustige dansmu ziek. Ook zanger Guimar treedt op in het Goese Lyceum, Vogelzangs- weg. De zaal opent om 18.30 uur, de toegang is gratis. Reserveren: 0113-221186 ofinfo@shg-svg.nl

Provinciale Zeeuwse Courant | 2012 | | pagina 69