850 Charmeoffensief voor N-Beveiandi zint Geen dorpshuisfunctie bedreigde school Kats schrijnde nieuwe Nicolaaskerk Bond tegen vloeken ruimt stoffig imago 22 I Vier bijeenkomsten vrijdag 13 april 2012 De Bond tegen het vloeken heeft verspreid over het land vier bijeen komsten belegd om het nieuwe beleid voor de nabije toekomst nader toe te lichten. De organisatie begon dat tourneetje in Gouda en deed deze week Zierikzee aan. Binnenkort volgen nog bijeenkomsten in Scherpenzeel en Staphorst In 2004 meldden zich tijdens de zogeheten Wegwijsbeurs, die jaarlijks wordt gehouden, nog 850 nieuwe donateurs aan. Dit jaar kon tijdens dit evenement in Harden berg s/echt één nieuwe donateur geregistreerd worden. door Claudia Sondervan KATS - Inwoners van Kats begin nen een charme-offensief om de Prinses Margrietschool in het dorp te behouden. De Katsenaren wor den opgeroepen om hun herinne ringen aan de school, ervaringen met leerkrachten en het belang dat zij aan de school hechten te be schrijven. Leerlingen en oud-leer lingen worden opgeroepen dat te doen. De bijdragen worden gebun deld voor een overdracht aan de bestuurders die moeten beslissen over de toekomst van de school. Het bestuur van onderwijskoepel Nobego in Goes en Noord-Beve land besloot onlangs dat de school na volgend jaar moet sluiten, even als basisschool De Kattenschulp in Kattendijke. De scholen zouden te weinig leerlingen overhouden om een goed onderwijsklimaat te ga randeren. De gemeenteraden van Noord-Beveland en Goes moeten nog een oordeel geven over het op heffingsadvies van Nobego. De schriftelijke bijdragen kunnen tot vrijdag 20 april worden ingele verd bij Dorpshuis De Vriend schap in Kats en op het adres van initiatiefnemer Dan Kersten, ie Deltaweg 3 - bij de sluis in de Zandkreekdam. E-mail: dekatseheule@xs4all.nl WISSENKERKE - De gemeente Noord-Beveland is gehouden zijn toeslagenverordeningen aan te pas sen aan de verscherpte Wet Werk en Bijstand (WWB) en de inge perkte AWBZ, WMO en vergoe dingsmogelijkheden voor lage in komens. Maar het is hard slikken. NBB en PvdA namen gisteren in de raad het voortouw om welis waar niet bestuurlijk ongehoor zaam te zijn, maar wel te proteste ren tegen de schrijnende gevolgen van de sociale bezuinigingen. SGP, WD en CDA vonden dat een goed idee. Burgemeester Henny van Kooten beloofde uit te zoeken wat de meest effectieve wijze is. door Claudia Sondervan WISSENKERKE - Een vernieuwde Ni colaaskerk in Kortgëne mag geen concurrent voor het dorpshuis De Pompweie worden. Dat benadruk te wethouder Adrie van der Maas gisteren in de gemeenteraad na vragen over de vernieuwingen die de Stichting Behoud Nicolaaskerk presenteert in een folder die in Kortgene is verspreid. De stichting wil de oude kerk om vormen naar het model van de Dorpskerk in Colijnsplaat: met stoelen in plaats van kerkbanken en een vlakke vloer, om de ruimte flexibel te kunnen inrichten en rol stoeltoegankelijk te maken en ruimere garderobe, keuken en toi letten en vergaderruimten. Daar is een nieuwe aanbouw bij de kerk voor nodig. In de kerk kunnen con certen en optredens, exposities, cursussen, vergaderingen en trouw- en andere feesten plaatsvin den, opdat de kerk zelf haar onder houdskosten kan opbrengen, zo stelt de stichting, die in het hoog seizoen ook een theeschenkpunt voor recreanten denkbaar acht. De gemeente wil meewerken, maar de kerk mag de dorpshuisfunctie niet overnemen. Van der Maas be loofde de raad daar nog eens met de stichting over te spreken. door Ali Pankow De papegaai maakt plaats voor een stoere jonge vrouw met zonnebril en motorjack of voor een multiculturele Nederlander met rastahaar en gitaar. Ofwel: de Bond tegen het vloeken ruimt zijn stoffig imago en gaat zich op mo dernere wijze presenteren. „Dat wordt hoog tijd", zegt voor lichter Hans Alderliesten. Volgens hem heeft zijn Bond nog net op tijd in de gaten gekregen dat de sa menleving sinds de aanslag op de Twintowers (2001) en de moord op Theo van Gogh (2002) dras tisch is veranderd. Steun en accep tatie voor deze organisatie is niet meer zo vanzelfsprekend als vroe ger. De opvatting over religieuze groeperingen in het algemeen is veranderd, evenals de standpun ten over schelden en vloeken. „De Bond tegen het vloeken heeft nagedacht over deze ontwikkelin gen en heef vervolgens ideeën ont wikkeld over hoe onze organisatie zich in de toekomst kan opstel len", vertelt Alderliesten tijdens een bijeenkomst in Zierikzee. De Bond geeft verspreid over het land tijdens vier sessies toelichting op de vernieuwing. Dat gebeurt ook in Gouda, Scherpenzeel en Stap horst. Het nieuwe beleid is deze week in gezet met het vervangen van de be kende 'papegaai-posters' op.de sta- 'De naam van onze bond blijkt aversie op te roepen. Dat maakt ons uiteraard verdrietig' tions voor de nieuwe exemplaren in vier varianten: portretten van jonge mensen met daarop de tekst: Ik? Ik ben tegen vloeken. „Het spreekt me aan, die vernieu wing, maar ik mis toch het beeld van de papegaai", zegt een vrijwil liger in Zierikzee. Hij wordt op zijn wenken bediend: in het nieu we logo is deze vogel gehand haafd. Echter niet meer stil op een stokje, maar in beweging, vliegend tegen de wind in. Onderop de nieuwe posters prij ken een QR-code en de verwij zing: www.voorrespect.nl „Via die weg kunnen belangstellen den ook van zichzelf een dergelij ke poster laten maken met diezelf de tekst. Deze website zal binnen enkele dagen actief zijn", licht Wilfried Verboom toe. Hij is sinds vier maanden directeur van de Bond tegen het vloeken en is vol vertrouwen dat de organisatie haar status gaat oppoetsen. Dat gebeurt niet alleen met fleurige posters, maar ook met vernieuwde werk wijzen: 'Klassentaal' en 'Kapitaal', gericht op scholen en bedrijven. „Veel openbare scholen, maar soms ook christelijke scholen stu ren onze post retour. Het wordt steeds moeilijker binnen het on derwijs binnen te komen. De naam van onze bond blijkt aversie op te roepen. Dat maakt ons uiter aard verdrietig", zegt Verboom. Met 'Klassentaal' lanceert de Bond een nieuwe aanpak met uitleg over onder meer de herkomst van woorden. Onderzoek wees uit dat zowel kinderen als volwassenen soms geen idee hebben wat ze ei genlijk zeggen als ze vloeken. Voor veel mensen staat vloeken gelijk aan het uiten van scheldwoorden. De Bond kant zich specifiek tegen Tot nu toe moet de organisatie het vooral hebben van giften. „Die blij ven nog aardig op peil, maar het aantal donateurs is in de loop der jaren aanzienlijk minder gewor den", constateert de directeur. Medewerker Bert Gijsbertse vult hem aan: „In 2004 kon ik tijdens onze jaarlijkse Wegwijsbeurs nog 850 nieuwe donateurs noteren. Een jaar later waren dat er de helft minder. Die halvering zette zich elk jaar voort en in februari dit jaar in Hardenberg was er zegge en schrijve slechts één nieuwe do nateur die zich aanmeldde." het bezigen van 'smalende godslas tering', maar introduceert nu on der de noemer 'Kapitaal' ook bij eenkomsten voor het bedrijfsleven voor respectvol woordgebruik in het algemeen. Het is een nieuwe activiteit, waarmee de Bond ook inkomsten hoopt te genereren.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2012 | | pagina 68