Huizenprijs schommelt Bom onder marinierskazerne 261 zeeland Going Glocal brengt werelden dichter bijeen Softdrugs inslaan eindigt voor jong Belgisch tweetal in een nachtmerrie 1 1 Zeeuws-Vlaanderen wijkt af vrijdag 13 april 2012 door Remé Schrieir MIDDELBURG - De gemiddelde hui zenprijs in Zeeuws-Vlaanderen is weer aan het zakken. In midden- en noord-Zeeland gingen de prij zen juist naar boven. Dat blijkt uit een vergelijking van cijfers van de makelaarsorganisatie NVM tussen het eerste kwartaal van dit jaar en het laatste kwartaal van vorig jaar. Zeeuws-Vlaanderen leek juist uit een dal te klimmen want vergele ken met het eerste kwartaal van 2011 was de gemiddelde huizen prijs van 148.000 euro naar 166.000 euro gegaan. Maar in het eerste kwartaal van 2012 daalde de gemiddelde prijs naar 158.000 eu ro. In de rest van Zeeland is sprake van een omgekeerde beweging. In het eerste kwartaal van vorig jaar bedroeg de gemiddelde huizen prijs 194.000 euro. Het laatste kwartaal van vorig jaar was dat 186.000 euro en een kwartaal later was dat gestegen naar 197.000. Ook in het aantal transacties is een duidelijk verschil tussen Zeeuws-Vlaanderen en de rest van Zeeland. In Zeeuws-Vlaanderen is door Cornelieke Blok MIDDELBURG - Waar komt de hagel slag op je brood vandaan? En in welk land wordt je kleding eigen' lijk gemaakt? Dat onderzochten leerlingen van de Algemene Basis school (ABS) in Middelburg woensdag tijdens een les in wereld burgerschap. Studenten van de Roosevelt Academy waren gastdo cent. De RA-studenten - vijftien in to taal - verblijven komende zomer drie weken in Namibië. Ze gaan daar onder meer stage lopen op scholen en bij ontwikkelingsorga nisaties. Voor vertrek en na terug komst delen ze hun ervaringen met leerlingen van drie Walcherse basisscholen. „We willen de kinde ren met deze lessen laten zien hoe alles in de wereld met elkaar te ma ken heeft", legt RA-student Anne Winkel (20) uit. De leerlingen van de ABS bedach ten vragen voor hun leeftijdsge nootjes in Afrika. Die waren er in overvloed. 'Hebben jullie ook hob by's?' En: 'Gaan jullie vaak naar de zee?', 'Hebben jullie wel eens van Nederland gehoord.' Anne: „We nemen de vragen mee naar Nami bië in een speciaal koffertje." De lessen op de Walcherse scho len en de reis van de RA-studen- ten naar Namibië zijn onderdeel van het project 'Going Glocal'. Het doel is om wereldburgerschap meer aandacht te geven in het Zeeuwse basis- en voortgezet on derwijs. De Roosevelt Academy houdt lezingen rondom dit thema en ontwikkelt een meetinstru sprake van een gestage stijging. Er worden steeds meer huizen ver kocht. In het eerste kwartaal van vorig jaar ging het om 68, volgens de NVM-cijfers. In het laatste kwartaal van dat jaar om 84 en in het eerste kwartaal van dit jaar om 98 transacties. In de rest van Zeeland is het pre cies andersom. In het eerste kwar taal van 2011 waren er 237 transac ties, in het laatste 223 en in het eer ste kwartaal van 2012195. Voor wat de Zeeuwse cijfers be treft tekent de NVM wel aan dat het om kleine aantallen gaat. Een wijziging daarin kan al meteen flin ke schommelingen te zien geven. Volgens een toelichting van de NVM bij de cijfers is. het nu het moment voor kopers om hun slag te slaan op de huizenmarkt. Hui zen staan nog steeds erg lang te koop. In Zeeuws-Vlaanderen was dat in het pas verstreken kwartaal 182 dagen, tegen 177 het kwartaal daarvoor en 224 een jaar geleden. In de rest van Zeeland staan hui zen juist minder lang te koop. Na melijk 166 dagen een jaar geleden, 156 dagen in het laatste kwartaal van 2011 en 138 dagen in het eerste, kwartaal van 2012. ment waarmee de kennis van leer lingen over wereldburgerschap in kaart gebracht kan worden. 'Going Glocal' staat ook centraal op 11 mei tijdens het side-event van de Four Freedoms Awards in de Timmerfabriek in Vlissingen. Dit evenement, een dag voor de uitreiking van de Four Freedoms Awards in Middelburg, staat in het teken van duurzaam ondernemen en mensenrechteneducatie. Internationale studenten van de RA en HZ presenteren 's ochtends vernieuwende ideeën voor duurza me Zeeuwse projecten op het ge bied van toerisme, landbouw en energie. Het is de bedoeling dat be drijven en instellingen aanhaken bij de ideeën die de studenten tij dens het side event op het publiek afvuren. Zeeuwse leerkrachten kunnen tijdens het middagpro gramma van het side-event inspira tie opdoen voor lessen over we reldburgerschap. Het side-event op 11 mei in de Timmerfabriek Vlissingen is gratis toegankelijk voor iedereen. De RA houdt nog twee lezingen rondom wereldburgerschap in de aanloop naar het side event. Barbara Oomen, dean van de Roosevelt Academy, vertelt op woensdag 25 april over boeiende manieren om mensenrechten te introduceren in het onderwijs. Pieter Ippel, rech tendocent aan de RA, houdt op 9 mei een lezing over wat wereldbur gerschap is. Beide lezingen begin nen om 16.00 uur en vinden plaats in de burgerzaal van het Stadhuis Middelburg. Zie ook www.goingglocal.nl. door Jeffrey HCuttemk Om in defensieter men te spreken: in de Tweede Kamer ontplofte gisteren een bom. Het be sluit om de marinierskazerne te verplaatsen van Doorn naar Vlis singen is verkeerd gevallen. Aanvankelijk lijkt het een onschul dig overleg over de Kameragenda voor de komende tijd. Maar als de marinierskazerne aan bod komt steken alle Kamerleden hun vin ger op. In amper een kwartier tijd wordt het twee dagen oude besluit van minister Hans Hillen (Defen sie) in de ijskast gezet. Het debat - dat voor 25 april staat gepland - wordt geschrapt. Kamerleden lie- MIDDELBURG - Een heel leuke avond eindigt in een nachtmerrie. Met die woorden vatte de officier van justitie E. Bethlehem gisteren de belevenissen van twee jongens (18) uit Stekene (B) samen. Ze wa ren de avond van de 25e novem ber 2011 naar Terneuzen gekomen om softdrugs bij Miami in te slaan. Toen ze vervolgens bij McDo nald's in Terneuzen stopten, stap pen volgens de officier twee Ter- neuzenaren (20 en 21) bij hen in de auto en dwingen hen naar een pinautomaat te rijden. Omdat ze weinig geld op hun rekeningen hebben, lukt het niet geld op te ne men. De twee Terneuzenaren ei- kazerne Vlissingen ten zich de afgelopen dagen in de PZC al kritisch uit over het besluit van Hillen. Gisteren kwam dat tot een climax. De irritatie is groot. Bij alle par tijen. De Kamer is in principe niet tegen verplaatsing naar Vlissingen. Maar er is één voorwaarde: verhui zen mag geen cent meer kosten dan verbouwen. En dan stuurt Hil len deze week een brief waaruit blijkt dat verplaatsing 60 miljoen euro meer kost. En hoe het gat wordt gedicht is de Kamer vol- sen daarop dat de twee Belgen de volgende middag terugkomen. Voor de zekerheid nemen ze hun ID's in beslag. Thuis gekomen waarschuwen de jonge Belgen een moeder en rij den 's nachts nog naar Hulst om aangifte te doen. De politie stond de volgende dag dan ook paraat toen de twee geld moesten overhandigen aan hun be lagers. Die twee verdachten ont kenden gisteren tegenover de rech ters dat ze de Belgen hadden ge dwongen ook maar iets te doen. Ook hun advocaten plaatsen grote vraagtekens bij het verhaal van de twee Belgen. Raadsman A. Sol stel- strekt niet duidelijk. Alle defensie woordvoerders zitten vol met vra gen. Ook die van het CDA, Hillens eigen partij. Raymond Knops: „Je ziet dat de minister in zijn briefin- gaat op het plan van Doorn. Maar als je me vraagt dat na te vertellen, dan kan ik dat niet. We willen de feiten. Dat geldt voor beide plan nen. Nu kan ik door de bomen het bos niet meer zien." Wassila Hachchi (D66) en Ange- lien Eijsinlc (PvdA) benadrukken dat is gevraagd naar twee onder zoeken die met elkaar te vergelij ken zijn. Hachchi: „Het is nu ap pels met peren vergelijken." WD' er André Bosman: „De brief is allesbehalve glashelder." Marcial Hernandez (PW): „In het Catshuis wordt naar elke cent in el- de zelfs dat de politie illegaal op Belgisch grondgebied actief was ge weest toen rechercheurs in de och tend van de 26e naar Stekene wa ren gereden om die jongens te ho ren. Bethlehem vond dat grote on zin. Ze stelde dat alles rechtmatig was gebeurd en hield de twee voor dat ze zich schuldig hadden ge maakt aan een erge vorm van straatroof. Ze eiste dat elk van hen een celstraf van achttien maanden krijgt. Een van hen moet volgens haar ook nog eens vijftig dagen extra zitten omdat hij die straf nog als voorwaardelijk achter zijn naam heeft staan. Uitspraak 26 april. netto 126 nettokosten nieuwbouw Vlissingen 126 pi nettokosten verbouwing Doorn 7 te overbruggen door flexibel te bouwen en bestaande gebouwen in de stad Vlissingen .voor huisvesting (bedragen x miljoen euro) - te gebruiken verbouwing Doorn 130 begroot voor verbouwing Doorn (door Defensie) netto bouw nieuwe kazerne Vlissingen bestaande kazerne gebruiken opbrengst onroerend göed Doorn 33 begroot voor verbouwing Doorn 192 3_ 189 30 159 33 97

Provinciale Zeeuwse Courant | 2012 | | pagina 62